Jos kuvitellaan, että opiskelisin itseni sosionomiksi, voiko minusta mitenkään tulla esimerkiksi sosiaalialan opettajaa jatkokouluttautumalla jotenkin (miten?). Ajatus on tullut mieleen ihan viimeaikoina. Hain sosionomi-opintoihin amk:hon, mutta luonnollisesti kiinnostaa myös mille poluille tuosta on mahdollista vielä jatkaa. Saa kertoa eri ehdotuksia ja mahdollisuuksia!
amk-tutkinnon jälkeen?
vinkkiä kehiin
4891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
AMK:n jälkeen haet yliopistoon, opiskelet sosiologiaa ja valmistut maisteriksi. Saat jotain anteeksi amk-tutkinnosta. Sen jälkeen teet opettajan pedagogiset opinnot.
Jos et mene yliopistoon, menet kolmeksi vuodeksi töihin ja teet opettajaopinnot työn ohessa. Sen jälkeen teet ylemmän amk-tutkinnon.
Opettajaksi siis pitää olla ylempi korkeakoulututkinto tai ylempi amk-tutkinto ja pedagogiset opinnot.
Entäs jos suorittaa ammattikorkeakoulussa sen parin vuoden "jatkotutkinnon" jonka jälkeen tutkintonimike on sosionomi ylempi amk, ja tämän jälkeen pedagogiset opinnot yliopistossa. Eikö se olisi helpompi tapa sosionomikuolutuksen jälkeen, kuin maisteriksi lukeminen yliopistossa ennen pedagogisia opintoja.
Sen YAMK:n opiskelijaksi pääsee vasta kolmen vuoden työkokemuksen jälkeen. Eli siinä menee 3 vuotta töissä ja 2 vuotta YAMK-opinnoissa. Joillekin se on helpompi tapa, joillekin ei. Riippuu varmaan paljon siitäkin, saako töitä.
Pedagogisia opintoja voi tehdä valmiiksi ennen YAMK-tutkintoa, jos sattuu pääsemään sinne opettajakoulutukseen. Sinne on hankala päästä, mutta opettajaksi voi tulla valituksi ilman pedagogisia opintojakin, jos suorittaa ne parin vuoden sisällä valinnasta. Opettajana toimimisesta saa lisäpisteitä kun hakee opiskelemaan pedagogisia opintoja, joten moni tekee ne vasta opetustyön ohessa. Mutta varmasti opettajaksi on helpompi päästä jos on jo tehnyt pedagogiset opinnot valmiiksi.
Nopeimmin homma on toteuttaa siten, että teet amk-tutkinnon jälkeen 3 vuotta töitä ja opiskelet pedagogiset opinnot töiden ohessa. Tämän jälkeen suoritat ylemmän amk-tutkinnon (töiden ohessa opiskellen 1-2 vuotta). Tämän jälkeen oletkin täysin pätevä sosiaalialan opettaja ja vielä työkokemustakin on ehtinyt karttua sen verran, että töitä opettajana voi myös löytyä.