Kierrokset

Onko kellään samoja oireita: vaidettaessa vapaalle kierrokset tippuu alle 500 ja tuntuu kuin kone sammuisi, mutta sitten nousee n. 1000:een ja sen jälkeen asettuu normaalille tasolle, ärsyttävää, missä vika?
4400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mulla on sama ominaisuus,ei liene mikään vika.

Äänestä

Mun vectrassa sama oire, ilmeni kesäisin, mutta vaihdoin virranjakajan pyörijän,-kannen, puhdistin tyhjäkäynti säätimen ja vaihdoin 8 vuotta vanhan akun. Oire hävisi, mutta ilmatkin on nyt kylmemmät. Ehkä näillä oli jotain tekemistä oireen kanssa.

Äänestä

Itselläni zafira 1,8 ja sama vaiva.
Imuläppä runkoineen irti ja puhdistus.
EGR venttiiliin (pakokaasun kierrätysventtiili)
sokea. Ei suttaa enää imuläppää.
Toimii kuin kello.

Äänestä

Mun -99 1,8 Zafirassa oli 83 tkm:n kohdalla juuri sama vika. Kaasuläppäkotelo vaihdettiin, josta Opel maksoi 20% 2 v. takuun umpeutumisen jälkeen. Mulle jäi n. 255e. Täytyy pitää kuitti tallessa, kun varaosilla on nyk 2 v. takuu ;)
Homma tuli kuntoon. Onneksi Opel on suhtautunut korjauksiin muutenkin asiallisesti. Sain uuden laturinkin v. 02 takuuseen. Kannattaa vaatia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zafira 1.8 -99 kirjoitti:

Onko kellään samoja oireita: vaidettaessa vapaalle kierrokset tippuu alle 500 ja tuntuu kuin kone sammuisi, mutta sitten nousee n. 1000:een ja sen jälkeen asettuu normaalille tasolle, ärsyttävää, missä vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu