Onko kellään samoja oireita: vaidettaessa vapaalle kierrokset tippuu alle 500 ja tuntuu kuin kone sammuisi, mutta sitten nousee n. 1000:een ja sen jälkeen asettuu normaalille tasolle, ärsyttävää, missä vika?
Kierrokset
Zafira 1.8 -99
4400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mulla on sama ominaisuus,ei liene mikään vika.
Mun vectrassa sama oire, ilmeni kesäisin, mutta vaihdoin virranjakajan pyörijän,-kannen, puhdistin tyhjäkäynti säätimen ja vaihdoin 8 vuotta vanhan akun. Oire hävisi, mutta ilmatkin on nyt kylmemmät. Ehkä näillä oli jotain tekemistä oireen kanssa.
Itselläni zafira 1,8 ja sama vaiva.
Imuläppä runkoineen irti ja puhdistus.
EGR venttiiliin (pakokaasun kierrätysventtiili)
sokea. Ei suttaa enää imuläppää.
Toimii kuin kello.
Mun -99 1,8 Zafirassa oli 83 tkm:n kohdalla juuri sama vika. Kaasuläppäkotelo vaihdettiin, josta Opel maksoi 20% 2 v. takuun umpeutumisen jälkeen. Mulle jäi n. 255e. Täytyy pitää kuitti tallessa, kun varaosilla on nyk 2 v. takuu ;)
Homma tuli kuntoon. Onneksi Opel on suhtautunut korjauksiin muutenkin asiallisesti. Sain uuden laturinkin v. 02 takuuseen. Kannattaa vaatia.