pienen naisen pukeutuminen

pieni naisenalku

Olen pieni ja nuori naisenalku ja haluaisin joitain vinkkejä pukeutumiseen. Olen huomannut ongelman niin rinnattomuudessa kuin lyhyydessäkin. Olisiko kenelläkään vinkkejä miten kannattaisi pukeutua, millaisiin vaatteisiin jottei näyttäisi niin rinnattomalta. Olen tykästynyt kaikenlaisiin röyhelöihin, pitseihin ja muuhun tyttömäiseen.

Vinkkejä? Kiitos.

6

1989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerttu156

      Itse olen jo keski-ikäinen nainen ja pituuteni tosiaan vain 156 cm. Rinnoillani en myöskään ole päässyt rehvastelemaan. Olen aina käyttänyt hyvin topattuja, kaarituellisia liivejä, joilla saa jonkun verran lisää kokoa. Kaikki naiselliset vaatteet sopii meille pienille eli käytä ihmeessä pitsejä ja röyhelöitä, mutta vältä liian lapsenomaisia vaatteita. Olen myös huomannut, että ihan tavallisissa t-paidoissa on kovasti eroja, mille rinnat näyttää. Joku kuosi tai malli vie loputkin ja sitten taas joku korostaa kivasti. Sen näkee vasta sovittamalla. Muukin ruumiinrakenne ja mittasuhteet vaikuttaa paljon. Voisitko ajatella jotain pukeutumispalvelua ? Älä kuitenkaan sorru samaan kuin minä eli käyttämään liian korkeita korkoja.Niillä saa kyllä kivasti pituutta, mutta kun totutat itsesi niihin, et voisi enää käyttää matalampia, koska tunnet itsesi niissä tosi tosi lyhyeksi. Jalat ja selkä joutuu vuosien mittaan kovalle koetukselle ja täällä nelikymppisenä viimeistään saat kärsiä vaivat. Kyllä muutaman sentin korkot (max 5-6cm) on ihan ok. Ole huoleti, pieni näyttää useimiten sievältä, kunhan ei hukuta itseään ylisuuriin vaatteisiin. Hyvää kevättä !

      • pieni naisenalku

        Kiitos vinkeistäsi. Itse olen jopa sinua hieman lyhyempi mutten silti ole korkojen hyvä ystävä. En välitä topatuista rintaliiveistä koska jo ihan tavallisistakin tulee välillä kovin topattu olo, kuin koko olisi kasvanut jopa kupilla. Ehkä olisi hyvä idea mennä pukeutumispalveluun, mitenhän tällaiseen pääsisi? Maksaako se paljon?


      • Kerttu156
        pieni naisenalku kirjoitti:

        Kiitos vinkeistäsi. Itse olen jopa sinua hieman lyhyempi mutten silti ole korkojen hyvä ystävä. En välitä topatuista rintaliiveistä koska jo ihan tavallisistakin tulee välillä kovin topattu olo, kuin koko olisi kasvanut jopa kupilla. Ehkä olisi hyvä idea mennä pukeutumispalveluun, mitenhän tällaiseen pääsisi? Maksaako se paljon?

        Katsoin Sokoksen ja Anttilan sivuilta. Niissä ainakin mainostetaan, että palvelu on ilmaista. Aika pitää varata etukäteen. Aika mahtava palvelu tosiaan - taidanpa itsekin käyttää hyväksi !


    • nyt on

      tällä hetkellä markkinoilla on paljon noita tunikoita, jotka varmasti sopivat sinulle. Samoin kaikki toppimekot jne. legginsien kanssa. Googlaapa lisäksi Twiggy. Hänellä vanhoissa kuvissa juuri sellainen tyyli, joka tälläkin hetkellä on muotia. Todella pieni nainen. Itse ihainen hänen tyyliään, sopii hyvin pienirintaiselle. http://z.about.com/d/vintageclothing/1/0/0/-/-/-/twiggy.jpg

    • Iidahannele

      Hei käyhän katsomassa sivut www.marjoxs.fi, jos saisit sieltä jotain vinkkejä.

    • ...

      Näin ohimennen tällaiset: Ohuesta, laskeutuvasta kankaasta, viskoosi tai silkki, tehdyt kesähousut.
      Niissä ei ollut ollenkaan sivusaumoja, vaan kangas oli laitettu päällekkäin, etukappaleet takakappaleiden päälle ja ommeltu vyötärönauhaan kiinni. Ne olivat todella upean ja erikoisen näköiset, tuulisella ilmalla voivat olla hankalat.... Vähän kuin kietaisuhame, housuihin mukaeltuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      9
      1513
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      112
      865
    Aihe