Onko mahdollista kopioida digiboksille tallennettuja ohjelmia toiselle boksille?
digiboksilta toiselle
boksiummikko
72998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joten on hyvä olla paljastamatta merkkejä ja malleja. Hohhoijjaa.
Kysyin ihan periaatteellisella tasolla. Mutta jos tulkitsen oikein vastauksesi ja muut vastaukset, niin ns. hienoimmilla bokseilla mutkien kautta onnistuu, mutta mitään hirveän simppeliä keinoa ei ole.
Simppeliä tuo on ainoastaan dreamboxeilla. Niiden kanssa ei edes tarvita kopiointeja, vaan voit toistaa tallenteita suoraankin toisen boxin kovalevyltä koska tahansa. Kaikki tämä käy kaukosäätimellä eikä tietokonetta tarvita. Toki siirtojakin voi tehdä boxilta toiselle ilman tietokonetta.
Tiedostojen siirto tietokoneelle tai tietokoneelta on sekin helpompaa kuin muilla laitteilla. USB:n kanssa ei tarvitse leikkiä lainkaan ja siirrot onnistuu vaikka webbiselaimella. Mitään turhia lisäohjelmia ei tarvitse asentaa vaan se mitä sinulla on jo tietokoneessa ennestään, mahdollistaa em. temput. Myös TV:tä voi katsella "livenä" tietokoneen kautta, vaikka eri kanavaakin kuin televisiosta parhaillaan katsotaan.
Dreamboxien käyttökuntoon laitto vaatii kuitenkin ymmärrystä verkosta, IP-osoitteista yms. Ei sinänsä juurikaan enempää kuin mitä naapurin perusteini osaa. Boxin ohjelmisto kannattaa päivittää muuhun kuin tehtaan tarjoamaan (löytyy runsaasti erilaisia ohjelmistoja, myös kotimaisia). Päivitys onnistuu webbiselaimella, mitään turhia lisäohjelmia ei tarvitse tämänkään takia asennella.
Eli alku voi olla hankalaa ja vaatia jonkun muun asentamaan mutta sitten kun asetukset on laitettu ja verkko pystyssä, onkin käyttö miellyttävämpää kuin perusboxeilla.
Yleensä tallentavan boksin mukana ei tule ohjelmistoa, jolla kopiointi onnituisi. Sen sijaan, esim. Topfieldin huippumalleihin (mulla on 5100 PVR (T)) saa tietokoneelle asennettavan apuohjelman, jolla tallenteet siirretään tietokoneen kiintolevylle ja sieltä takaisin boksin kiintolevylle. Eikä boksin tarvitse olla sama, ainoastaan saman mallinen, jotta vastaanottava laite ymmärtää tallennetun tiedoston.
-jos boksit on samanlaiset niin kiintolevyn voi kloonata tietokoneella, esim linuxissa ohjelma "dd". tällöin täytyy boksin kiintolevyt ottaa irti.
-lukee ensimmäisestä boksista kiintolevyltä tiedostot tietokoneelle, sitten muuttaa ne toisen boksin ymmärtämään muotoon, vaikkapa projectX:llä.
-joissain bokseissa, esim dreambox, on lähiverkkoliitännät ja unix-tiedostojenjako.
silloin elokuvat voi boksin tiedostonhallinnalla siirtää toiselle boksille.
Jos boksissa on kaksisuuntaista tiedonsiirtoa tukeva USB-liitäntä, voi sinne siirtää samanlaista tiedostojärjestelmää käyttävällä boksilla tehtyjä tallenteita.
Topfieldin tapauksessa tarvitaan Altair-siirto-ohjelma, jolla rec-tiedosto siirretään ensin PC:lle ja sitten edelleen toiseen boksiin. PC:n kautta ei voi kopioida suoraan boksista toiseen, koska vain yhden boksin USB_yhteys on kerralla mahdollinen.
Procasterissa ja Finluxissa (jotka perustuvat samaan Arionin rautaan) ei tarvita erillistä siirto-ohjelmaa, vaan ne näkyvät suoraan ulkoisena USB-levynä. Näin ollen jopa kopiointi suoraan boksista toiselle PC:n kautta saattaisi olla mahdollista. On myös todennäköistä, että Procasterin tallneteet näkyvät Finluxissa ja päinvastoin. Näissä tallenne ei ole yhtenä ainoana suurena tiedotona, vaan se on jaettu header-tiedostoon ja yhteen tai useampaa datatiedostoon. Kaikki osatiedostot on tietenkin kopioitava, jotta boksi osaisi tallenteesta mitään näyttää.
Aiemmin mainitun ProjectX-ohjelman "virallinen" versio ei taida osata tuottaa kuin Topfieldille kelpaavia tiedostoja. Jokin "viritetty" versio, joka tuottaa Arionin tiedostoja, on kai myös olemassa. DVB-tekstitys tosin yleensä katoaa tässä vaiheessa.
Kaikki digiboksit siirtävät kovalevylle täsmälleen saman DVB-T/C streamin jonka sisältä löytyy mpeg2 videota ja lisäksi tekstitystä, teksti-tv:tä ja ties mitä extraa.
Ongelma on vain siinä että jokainen boksivalmistaja on keksinyt ihan ikioman tiedostotyypin johon tämä stream tallennetaan kovalevylle.
Periaatteessa tarvitaan vain ohjelma joka muuttaa tiedostotyypin boksin A tukemasta boksille B kelpaavaksi. Itse sisältö pysyy kaiken aikaa samana.
Edellämainittu ProjectX osaa purkaa käytännössä kaikkien boksien tiedostoista alkuperäiset streamit ulos ja myös muokata niitä johonkin toiseen muotoon.
Tämä tietenkin edellyttää sitä että pystyt lukemaan digiboksin kovalevyltä tiedostoja ja myös tallentamaan niitä sinne.