tossa pötköttelin masuasukin ja esikoisen kera sängyllä ja mieleeni yhtäkkiä tuli ajatus, että voinko pitää ristiäiset tulevalle ja syntymäpäivä juhlat esikoiselle. lapsilla on eri isät, joten mietin että onko väärin jos kaikki lasten sukulaiset ovat juhlimassa asiaa yhtäaikaa. toiset syntymäpäiviä ja toiset ristiäisiä. pääosin luulisin että kaikki kyllä tulevat toimeen keskenään, ja enimmäkseen minun (äidin) sukulaisia on enemmlti paikan päällä.
Vai olisiko kuitenkin järkevää pitää nämä muutaman viikon välillä?
Raha kustannuksissa säästäisi koska kuitenkin pitää molemmissa olla leipäkakkua ja täytekakkua.
onko hullua
6
840
Vastaukset
- ennenaikaista
Esikoisesi syntymäpäivä ei liene liikkuvana päivänä ja toinen ei ole edes vielä syntynyt :)
Eniten säästät, kun et pidä ristiäisiä, etkä syntymäpäiviä :) - lasten isien kanssa
mitä ovat mieltä asiasta.
Itse en tuohon lähtisi monestakin syystä.. - kumpikin lapsi
ansaitse omat juhlansa....
- mie vaan..
onhan noiden juhlien teema niin kaukana toisistaan, että jso erillään? Muuten käy niin että tulee pelleilykastajaiset tai sitten jää ne synttärit pitämättä tavallaan.
Itse inhoan jopa sitä kun kahden lapsen synttärit on samaan aikaan...
Eiköhän lasten synttärit mene ilman voileipäkakkuakin? Nehän on lasten juhlat kuitenkin.. - sinun ajatuksesi
Pidä ihan miten itsestä tuntuu. Yleensähän pidetään eri aikaan, mutta varmasti tulisi supinaa sukulaisilta kun "taas täytyy lähtä sinne. Parin viikon välein kun pitää käydä niin ei aika tahdo riittää. Joka paikkaan kun tässä täytyisi revetä ja lahjoja kanniskella." Jos jaat tilaisuuden niin, että ensin vaikka on enemmän ristiäis meininki, eli jos kastatte vaikka kirkossa ja sitten samalla voitte juhlia esikoisen synttäreitä. Ei tule stressiä niin pahasti kun ei tarvi herti perään järkätä synttäreitä ja hommata uusia syöminkejä. Tällöin myös varmaan "laiskemmatkin" sukulaiset saavat syyn raahata itsensä paikalle kun ei voi raa'asti "valita" että kumpaan juhlaan "kerkeää". Onnea joka tapauksessa! :)
- Pappi vastaa
Hei! Jos itse toimisin kastepappina, niin pitäisin järjestelyä hyvin erikoisena. Suosittelen pitämään juhlat erillään tai vaikkapa siten, että ensin on kastetilaisuus selkeästi omana toimituksenaan kastekahveineen ym., jonka jälkeen muut synttärivieraat saapuvat paikalle pari tuntia myöhemmin tms. Mutta mieti tarkoin, lapsen liittäminen seurakuntaan ja synttärijuhlat ovat kaksi täysin erilaista perhejuhlaa, jotka ansaitsevat omat päivänsä.
Itse en suostuisi kastamaan kuitenkaan synttärikekkereiden lomassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688432Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 921171
- 42847