onko hullua

pitää synttärit samalla

tossa pötköttelin masuasukin ja esikoisen kera sängyllä ja mieleeni yhtäkkiä tuli ajatus, että voinko pitää ristiäiset tulevalle ja syntymäpäivä juhlat esikoiselle. lapsilla on eri isät, joten mietin että onko väärin jos kaikki lasten sukulaiset ovat juhlimassa asiaa yhtäaikaa. toiset syntymäpäiviä ja toiset ristiäisiä. pääosin luulisin että kaikki kyllä tulevat toimeen keskenään, ja enimmäkseen minun (äidin) sukulaisia on enemmlti paikan päällä.

Vai olisiko kuitenkin järkevää pitää nämä muutaman viikon välillä?

Raha kustannuksissa säästäisi koska kuitenkin pitää molemmissa olla leipäkakkua ja täytekakkua.

6

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenaikaista

      Esikoisesi syntymäpäivä ei liene liikkuvana päivänä ja toinen ei ole edes vielä syntynyt :)

      Eniten säästät, kun et pidä ristiäisiä, etkä syntymäpäiviä :)

    • lasten isien kanssa

      mitä ovat mieltä asiasta.
      Itse en tuohon lähtisi monestakin syystä..

    • kumpikin lapsi

      ansaitse omat juhlansa....

    • mie vaan..

      onhan noiden juhlien teema niin kaukana toisistaan, että jso erillään? Muuten käy niin että tulee pelleilykastajaiset tai sitten jää ne synttärit pitämättä tavallaan.

      Itse inhoan jopa sitä kun kahden lapsen synttärit on samaan aikaan...

      Eiköhän lasten synttärit mene ilman voileipäkakkuakin? Nehän on lasten juhlat kuitenkin..

    • sinun ajatuksesi

      Pidä ihan miten itsestä tuntuu. Yleensähän pidetään eri aikaan, mutta varmasti tulisi supinaa sukulaisilta kun "taas täytyy lähtä sinne. Parin viikon välein kun pitää käydä niin ei aika tahdo riittää. Joka paikkaan kun tässä täytyisi revetä ja lahjoja kanniskella." Jos jaat tilaisuuden niin, että ensin vaikka on enemmän ristiäis meininki, eli jos kastatte vaikka kirkossa ja sitten samalla voitte juhlia esikoisen synttäreitä. Ei tule stressiä niin pahasti kun ei tarvi herti perään järkätä synttäreitä ja hommata uusia syöminkejä. Tällöin myös varmaan "laiskemmatkin" sukulaiset saavat syyn raahata itsensä paikalle kun ei voi raa'asti "valita" että kumpaan juhlaan "kerkeää". Onnea joka tapauksessa! :)

    • Pappi vastaa

      Hei! Jos itse toimisin kastepappina, niin pitäisin järjestelyä hyvin erikoisena. Suosittelen pitämään juhlat erillään tai vaikkapa siten, että ensin on kastetilaisuus selkeästi omana toimituksenaan kastekahveineen ym., jonka jälkeen muut synttärivieraat saapuvat paikalle pari tuntia myöhemmin tms. Mutta mieti tarkoin, lapsen liittäminen seurakuntaan ja synttärijuhlat ovat kaksi täysin erilaista perhejuhlaa, jotka ansaitsevat omat päivänsä.
      Itse en suostuisi kastamaan kuitenkaan synttärikekkereiden lomassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      92
      1171
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe