Kuinka kannattavaa ja luotettavaa rotareiden kautta vaihtoon lähteminen on? Tulee ainakin halvemmaksi kuin joku järjestö? Kuulin, että jos rotareiden kautta lähtee vaihtoon, niin joutuu tai pääsee (kuinka sen nyt itse haluaa sanoa) asumaan kolmen eri perheen kanssa. Vaihtuuko alue ja koulukin samalla? Itse olisin kyllä halukas viettämään aikani yhdessä perheessä, mutta onko se mahdollista?
Kaikki muukin info rotareiden kautta vaihtoon lähtemisestä (mieluusit jopa omia kokemuksia) on toivottua.
Katselin kyllä ihan rotareiden kotisivuilta juttuja asiasta, mutta olisi kiva saada joltain (entiseltä vaihtarilta?) tietoa asiasta.
Kaikki muukin info rotareiden kautta vaihtoon lähtemisestä (mieluusit jopa omia kokemuksia) on toivottua.
Katselin kyllä ihan rotareiden kotisivuilta juttuja asiasta, mutta olisi kiva saada joltain (entiseltä vaihtarilta?) tietoa asiasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaihtarit.urli.net Ja kyllä, rotareilla on käytäntö, että perhe vaihtuu n.2-4 joskus jopa 6 kertaa vuoden aikana. Useat on sen kuitenkin havainnut positiiviseksi asiaksi. Yleensä pyritään järjestämään niin, että alue ja koulu pysyisi samana. Voi joutua myös itse etsimään perhettä Suomeen tulevalle vaihtarille. Ehdottomasti kyllä kannattaa hakea rotareiden kautta, sillä se on yksi harvoista voittoa tavoittelemattomista järjestöistä Suomessa. Niillä on kokemustakin paljon.
Myös Lions -järjestö olisi varmaan hyvä vaihtoehto, ja siltä saa myös hieman tukea (siis rahallista avustusta), toisin kuin Rotaryltä... Ja ihan varma en tästä asiasta ole, mutta voi olla että Lionsien kautta kun menee niin ei ehkä ihan niin monta kertaa joudu vaihtamaan perhettä. Jos kiinnostaa niin katso lisää nettisivuilta! Rotaryllä saa myös laittaa vaihtoehdoiksi esim. USA:an mentäessä jopa osavaltion mihin haluaisi mennä.
Itse olen menossa vuonna 2014 vaihtoon USAan luultavasti Rotareiden kautta, koska se on edullinen, kuukausittain saa taskurahaa 60 euroa ja se on muutenkin tunnettu järjestö, joka EI tavoittele voittoa :) Jos joku samana vuonna lähdössä, niin ottakaahan ihmeessä yhteyttä: [email protected]
Mites vaikeaa ton rotaryn kautta on päästä? Siis onko siellä niinku 120 ihmistä jotka jonottaa sitä yhtä paikkaa ja mistä ne rotarit tykkä? SIis silleen tarkoitin että millanen hakemus ois hyvä ja nii että voinko hakea vaikka 3 klubin kautta, jotta varmistan että pääsenhän matkaan?
Mun mielestä voi hakee useamman järjestön kautta, ite alan nyt hakemaan, kun aattelin lähtä ens vuonna. Ja mitä aikasemmin hakee ni sitä varmemmin pääsee.