http://www.ficora.fi/attachments/suomimq/5y9A3iwYF/Paatos080326ProRadioOy.pdf
Vanha, mutta lukemisen arvoinen dokumentti. jokainen Iskelmä paikallisradio olisi erotettavissa toisista 6-18 välillä, jos SBS:llä olisi puhtaat kortit pöydässä.
Ficora on myös kiinnittänyt huomiota Iskelmän ylenpalttiseen mainostukseen ja omien tuotteiden tauottomaan promoamiseen.
Vanha, mutta lukemisen arvoinen dokumentti. jokainen Iskelmä paikallisradio olisi erotettavissa toisista 6-18 välillä, jos SBS:llä olisi puhtaat kortit pöydässä.
Ficora on myös kiinnittänyt huomiota Iskelmän ylenpalttiseen mainostukseen ja omien tuotteiden tauottomaan promoamiseen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sulle sen verran tiedoksi, että paikallisuusvaatimus on nykyisin 6 tuntia arkisin klo 6-18 välillä, eikä ohjelmasisältöä ole määritelty. Riittää jos juontaja heittää paikalliseksi luokiteltavaa juttua esmes klo 9-15 välillä. Asiasta on kirjoitettu netissä ja lehdissä. Turha kiistää!
ettei SBS täytä edes sitä vaatimusta.
Todista!
Voisitko myös selvittää, että miksi Järviradio sai huomatuksen siitä, että lähettää Keski-Suomen taajuuksilla samaa ohjelmaa kuin Pohjanmaalla, mutta SBS saa täysin vapaasti lähettää käytännössä valtakunnallista ohjelmaa paikallisradioluvilla ilman että kukaan puuttuu asiaan?
Tasa-arvoista suhtautumista?
Mielestäni ei.
Ei ne lähetä samaa ohjelmaa kaikkialle, vaikka soittolistat sattuukin olemaan osittain samat.
Mainokset ja 2 minuutin paikallisuutiset silloin tällöin tekee mielestäsi tän eron?
SBS vetoaa selvityksessään siihen, että ohjelma on paikallista kun muu asema samalla kuuluvuusalueella ei lähetä samaa ohjelmaa... heheh..
moni iskelmän kuuluvuusalue kohtaa, esim hml seudulla kuuluu sekä Janne että Uusimaa.
Järviradio ei siltikään aloittanut 6 tunnin paikallislähetyksiä keskisuomessa!
Mitä noiden kahden aseman luvassa sanotaan? Ovatko samalla luvalla vai eri luvalla?
Eri luvalla (Uusimaa=Pro radio Oy, Janne=Hämeensanomat)
tekee vielä se, että SBS:n mielestä samaa ohjelmaa voi lähettää samalla kuuluvuusalueella paikallisesti, kunhan lupien haltija on eri! vittu että niillä leikkaa terävästi...
toinen esimerkki päällekkäisestä kuuluvuudesta, ehkä se räikein; Varkaudessa Oikea Asema ja Keskisavo kuuluu hyvin samalla markkina-alueella.
joten turha haaskata paukkuja. Mainostukset, yksipuolisuudet ja muut ottavat kuppiin ihan riittävästi. Ja on noita parikymmentä muuta - ja parempaa- kanavaa. iskelmääkin ainakin 5 eri kanavalla joten heh heh.
Niin.... ei kukaan = 1,024 miljoonaa, tällä kertaa.
http://www.finnpanel.fi/tulokset/radio/krtkk/vkotav1000.html
Edellä vain Radio Suomi ja Radio Nova.
Montako kuuntelijaa pitäisi olla jotta voitaisin sanoa että voisit sanoa että asemaa kuunnellaan?
Tähän mennessä aseman omi promoja ei ole laskettu maninnaksi, päätöksen mukaan osa promoista lasketaan mainoksiksi osaa ei. Mikä on riittävä ero asema tunnuksessa että se on oma? Riittääkö että toisessa sanotttan Helsinki ja toisessa Tampere? Pitääkö tunnareissa olla eri sävelaji vai tarvitaanko kokonaan toinen melodia?