Vanhan talon etsiminen?

Mistä kannattaa lähteä etsimään myytävää vanhaa hirsitaloa Imatran seudulta? Haussa on sellainen, jota ei ole kunnostettu paneelin peittoon, eli mahdollisimman alkuperäinen. Pitääkö käydä kiertämässä pontentiaaliset autitalot, selvittää omistaja ja yrittää sitä kautta, vai onko helpompaa keinoa? Etuovessa yms. ei ole.
91462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuli tuossa mieleen, että viimeviikolla Nuortenfoorumissa Pekkarinen näytti karttaa, missä asunnot sijaitsivat Imatralla milläkin vuosikymmenellä.

Selvitä ensin, milloin viimeksi on rakennettu hirsirunkoisia taloja ja kysy vastaavan vuosikymmenen asuntojen sijainti karttaa.

Siitä näet vähän osviittaa, mistä päin kannattaa edes kysellä.

Jos etsit taloa purettavaksi ja mökkitarpeiksi, niin kannattaa hakea kauempaa.

Äänestä
  • kirjoittelee taas,laita lehtiin ilmoitus,Uv,Es ja Karjalainen,ei tarvii Pekkariselle soitella.

    Äänestä

  • Anssi kirjoitti:

    kirjoittelee taas,laita lehtiin ilmoitus,Uv,Es ja Karjalainen,ei tarvii Pekkariselle soitella.

    Enkä laita, koska en tarvii mitään hirsirunkoa. Laittakoon ilmoituksen se, joka sellaista tarvii.

    Yleensä nämä pikkumökit on sitä paitsi joko kengitettävä tai niissä on muutettu aukkojen paikkoja.

    Äänestä

Vallinkoskentien lopussa on ainakin muutamia,sitä en tiedä kenen on tai onko edes myynnissä

Äänestä

Terve , laitatko yht.tietosi,niin otan yhteyttä.Meillä on naapurissa n.70-80m2 kehikko purun alla.

Äänestä
  • kaksi taloa kurkkaa !

    Äänestä

hirsisen talon. Se on seisont tyhjänä tuos naapuris vuoskausii eikä kukkaa oo käynt ees kahtomas ennää sitä.

Laita tietoo mihi mie voin ilmottaa tilinumeron, ko oot laittant rahat tilile ni mie ilmotan mis se on.

Se ei kyl oo miun mut kukkaa ko ei näy sitä tarviiva ni myyvvää pois jos sie vaa ostat. Saat halval. Alle 50 tonnii. Varmast se on saa tonni arvone mut mänköö nyt nahkonee, niiko entine kauppias sano.

Äänestä

Äsken kattelin myytäviä kiinteistöjä op ikkunasta. Siihen tuli vanhempi mies ja kysyi, että minkälaista etsit. Hän sanoi, että vapunjälkeen tulee hirsirunkoinen talo huutokaupalla myyntiin Kuurnanpohjassa. Maatalous idylli. Pihlajatiellä Korvenkannasta puretaan kuulemma hirsirunkoista taloa. JakolassaJakolantie 6 on muistaakseni hirsirunkoinen. Se on seissyt pitkään tyhjänä. Tässä talossa on mukana historiaa, koska se on Luukkosen entinen talo.

Äänestä
  • Saattaapi olla aika paskana kun ollu kattokin rikki jo vuosia ja vedet päässy sisään, meinaan jakolantie 6

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hirsi kirjoitti:

Mistä kannattaa lähteä etsimään myytävää vanhaa hirsitaloa Imatran seudulta? Haussa on sellainen, jota ei ole kunnostettu paneelin peittoon, eli mahdollisimman alkuperäinen. Pitääkö käydä kiertämässä pontentiaaliset autitalot, selvittää omistaja ja yrittää sitä kautta, vai onko helpompaa keinoa? Etuovessa yms. ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu