kun koneellani (ub 8,10) ei Skype toimi?
Kun esim. klikkaan "Skype Test" niin avautuu ikkuna hetkeksi jossa "Proplem with Audio Playback", eikä mitään ääntä ei kuulu?
Samalla konella xp:n puolella ei mitään "häikkää".
Kun esim. klikkaan "Skype Test" niin avautuu ikkuna hetkeksi jossa "Proplem with Audio Playback", eikä mitään ääntä ei kuulu?
Samalla konella xp:n puolella ei mitään "häikkää".
Vastaukset 5
Vanhimmat
ole viitsinyt katsoa niitä Skypen ääniasetuksia?
ongelma. On ihan sattumaa (koneen raudasta riippuu) toimiiko skype linuxissasi vai ei. Linuxeissa ei ole ajureita kovinkaan moneen rautaan.
Järjestelmä->Asetukset->Ääni
Katso nyt ensiksi, että siellä on ALSA käytössä joka paikassa ja väännä joka softaan myös ALSA.
Ääniä asetuksista , niin kohdissa "Äänitapahtumat"/"Musiikki ja Elokuvat" on "Tunnista automaattisesti" päällä ja kun testaan ääniä niin toimivat hyvin. Myöskin "Äänineuvottelu"/"Äänen toisto" kohdassa on "Tunnista automaattisesti" päällä ja toimii hyvin, mutta kohta "Äänen kaappaus", sieltä ei voi edes laittaa päälle "Tunnista automaattisesti" kun testaan "Kokeile ääntä" niin vähän "särähtää" epämääräisesti ja sitten katkaisee!
Kokeilin myös laittaa kaikkiin kohtiin ALSA asetuksen päälle ja hakea eri vaihtoehtoja Mikserin oletuskanavilta, mutta Skype ääniä ei tullut.
Mitä tarkoitit "väännä joka softaan myös ALSA" ?
"Ääniä asetuksista , niin kohdissa "Äänitapahtumat"/"Musiikki ja Elokuvat" on "Tunnista automaattisesti" päällä ja kun testaan ääniä niin toimivat hyvin. Myöskin "Äänineuvottelu"/"Äänen toisto" kohdassa on "Tunnista automaattisesti" päällä ja toimii hyvin, mutta kohta "Äänen kaappaus", sieltä ei voi edes laittaa päälle "Tunnista automaattisesti" kun testaan "Kokeile ääntä" niin vähän "särähtää" epämääräisesti ja sitten katkaisee!"
Oletuksena Ubuntussa on joku PulseAudio ja se bugittaa.
"Kokeilin myös laittaa kaikkiin kohtiin ALSA asetuksen päälle ja hakea eri vaihtoehtoja Mikserin oletuskanavilta, mutta Skype ääniä ei tullut."
Ehkä kannattaa kokeilla OSSia myös.
"Mitä tarkoitit "väännä joka softaan myös ALSA" ?"
Joissakin ohjelmissa pitää valita myös se äänijärjestelmä mitä käyttää ja pitäisi olla sama mikä valittu ääniasetuksissa tai muuten voi olla, että ääni ei oikein toimi. Vähän sama homma kun Windowspeleillä pitää välillä valita onko DirectX vai OpenGL kun joillakin näytönohjaimilla toinen vaan toimii kun toisen ajurit on niin paskat.