17.4 phuket

Löytyisikö kahta henkee kalaan/hengaan merelle. Minä lähden kalaan ja tyttöystävä ottaan aurinkoa.http://www.chalongseasport.com/fi/kalaretket/kalaretki.html

Olen saanut hinnan tingittyä 10 000 tbh neljältä hengeltä
n 50 € / nenä sis ruuan
Jois löytyy yhteensä 6 henkee niin hinta on 13 000 thb
tonnikalaa, makrillia, barracudaa ja doraroa

Vene on 15 metrinen 355 hp aurinkoterassi
Pääsee myös uimaan ja snorklaan
Pistäkää viestiä tuleen
8743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kalareissu kyllä kiinnostaisi mutta kun juuri tultiin pois sieltä Phuketista :(

Äänestä
  • Niin ja siis tämä kalastus reissu on 23.4 klo 9-14.00

    Äänestä

  • Sami 17.4 kirjoitti:

    Niin ja siis tämä kalastus reissu on 23.4 klo 9-14.00

    Kun sinun nimesi on Sami?
    Pitäishän sinun tietää, kun olet siellä kerran
    käynyt mitä sami on Thaimaaksi?
    so. Aviomies.
    Kalaonnea vaan. kalliita reissuja !

    Äänestä

  • Thai maan Kie len kään nös kirjoitti:

    Kun sinun nimesi on Sami?
    Pitäishän sinun tietää, kun olet siellä kerran
    käynyt mitä sami on Thaimaaksi?
    so. Aviomies.
    Kalaonnea vaan. kalliita reissuja !

    Heh, onhan ne vähän arvokkaita mutta.. Niinhän nämä harrastukset aina vähän on.. :)

    Äänestä

edes hevosvoimat paikkaansa.

Äänestä

Moro. Kalastelen mielelläni itsekin kun matkoille lähden. Phuketistakin sen verran on koukkuun tarttunut, että elämäni ainoan purjekalan sieltä sain joulukuussa 08. Tuo chalongin porukka on ollut aina suhteellisen arvokas ja en sen vuoksi ole kyseiseen porukkaan tutustunut. SUOSITTELEN neuvottelemaan kalastusmatkasta Surasak fishing toursin kanssa. Palvelu pelaa ja ainakin omakohtaiset kokemukset ovat sieltä parhaasta päästä. Veneitten miehistö thaimaalaisia ja englannilla selviää. Pojat todella tietoisia syvänmeren kalastuksesta ja saaliit luultavasti varmempia kuin muilla?

Äänestä
  • "Pojat todella tietoisia syvänmeren kalastuksesta ja saaliit luultavasti varmempia kuin muilla?" Miksi nämä pojat olisivat todella sen tietoisempia kuin esimerkiksi Chalong Sea Sportin pojat? Huom. en väitä että nimimerkki Kalastaja näin väittäisi! En myöskään väitä etteikö näin voisi tässä tapauksessa olla, mutta Thaimaahan jonkin verran muutoinkin tututustuneena väitän, että hyvin usein erinäiset thaimaalaiset duunarit vaikkapa Phuketissa ovat "maalta muuttaneita ja usein varsin "kouluttamattomia duuneihinsa". Kokemus tietenkin opettaa oppipoikia, mutta usein se, että hommat näissä erikoisosaamista vaativissa hommeleissa edes jotenkin toimivat, vaatii aivoiksi sen farangin. Onkohan nimimerkillä Kalastaja kokemuksia muista yrityksistä, siitä etteivät näiden pojat olisi tietoisia syvänmerenkalastuksesta? "Saaliit luultavasti varmenpia kuin muilla" - vai niin ja mihinköhän tietoon tämä luulottelu perustuu? Luulempa mä, että tuossa lipsahti oikein tyypillinen esimerkki PASKA PUHEESTA (anteeksi vain). Chalongin porukan hintojen en minäkään ole huomannut olevan sieltä halvemmasta päästä. Hyvä neuvottelija voi hinnoissa säästää listahinnoista hieman ajankohdasta ja siitä riippuen, miten näillä firmoilla on muuten asiakkaita riittänyt. Kun nyt nopeasti kurkkasin mitä listahintoja nettisivuillaan ilmoittelevat nämä kaksi mainittua, niin kyllä hieman hämmästyin hintojen eroista (päivä)matkoissa. Chalong: Kalastaja: 3000 THB Kansipaikka (ei-kalastava): 2000 THB Surasak: Kalastaja: 2200 THB Kansipaikka (ei-kalastava): 1100 THB Netistä nopeasti tarkasteltuna retket olivat saman sisältöisiä - sitä mitä nuo päivän retket yleensäkin ovat. Tiedä sitten miten hommat menevät ja hinnat asettuvat ihan oikeasti käytännössä. Paljonko esimerkiksi veneille otetaan kalastajia retkeä kohden. Kauanko vene seisoo reissun ajasta ruoka/uimatauolla tai pohjaonginnassa ankkuroituna - sen sijaan että pörpötellään petroolia poltellen vetouistelussa. Itse tulen englannin lisäksi oikein hyvin toimeen thaimaan kielellä. Välttävästi silloinkin, kun tämä kieli on vahvasti etelän-, pohjoisen-, tai koillisenmurteiden värittämää. Silti suomalaisena näkisin oman lisäarvonsa sille, että reissun (pätevä) opas puhuu selvöö suomee. Kiitoksia Kalastajalle hyvästä ja mielenkiintoisesta viestistään. Itse suosittelen vertaamaan ja kilpailuttamaan muidenkin firmojen tarjouksia. http://www.chalongseasport.com/fi/kalaretket/kalaretki.html http://www.phuketfishingtours.com/en/day-trip.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sami 17.4 phuket kirjoitti:

Löytyisikö kahta henkee kalaan/hengaan merelle. Minä lähden kalaan ja tyttöystävä ottaan aurinkoa.http://www.chalongseasport.com/fi/kalaretket/kalaretki.html

Olen saanut hinnan tingittyä 10 000 tbh neljältä hengeltä
n 50 € / nenä sis ruuan
Jois löytyy yhteensä 6 henkee niin hinta on 13 000 thb
tonnikalaa, makrillia, barracudaa ja doraroa

Vene on 15 metrinen 355 hp aurinkoterassi
Pääsee myös uimaan ja snorklaan
Pistäkää viestiä tuleen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu