puisto pakko?

sera^^

Juttelin tänään ystäväni kanssa puistoilusta, ja jäin pohtimaan erästä asiaa...
Ystäväni käyttää koiraansa puistossa lähes päivittäin iltapäivisin ruuhka-aikaan, jossa ei sinäänsä mitään väärää ole. Hänen koiransa on ystävällinen, joskin hieman arka.
Itse käyn puistossa harvoin, ja silloin kun käyn valitsen ajan jolloin siellä on mahdollisimman vähän koiria, jos yhtään. Oma kettuterrieri narttuni osaa olla kovapäinen, vaikka ystävällinen muille onkin. Tyttö ei provosoi tai härnää muita, mutta lähtee helposti mukaan tappeluun jos muille koirille puistossa sellainen tulee. Narttuni kyllä tykkää puistoilusta kovasti, niinkun kaikesta muustakin ulkoilusta ja touhuamisesta, mutta koirani myös stressaa, mikäli siellä on paljon koiria. Joskus parikin koiraa on jo liikaa saamaan sen käymään niin täysillä, ettei siihen saa mitään yhteyttä, ja jos tällaisessa tilanteessa tulee joku pomottamaan tyttöä alkaa rähinä.
Nyt ystäväni syyllistää minua siitä, kun en käy puistossa usein, koirani kuulema kärsii siitä. Mielestäni tämä ei pidä paikkaansa, koska koira kuitnkin saa paljon liikuntaa, ja sillä on mahdollisuus juosta irti, esim. viikonloppuisin mökkeilessämme.
Olen harkinnut puistoilun jättämämistä kokonaan, olisiko siitä mitään haittaa koiralle? Eihän puistoilu ole välttämätöntä? Ajatuksianne, kiitos.

12

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole mitään haittaa

      jos haluat puistoilun jättää. Itselläni kaksi belggari urosta joiden kanssa en pahemmin puistoile. Joskus saatan käydä jos siellä ei ole muita koiria ja tämä vaan sen takia ettei tulisi turhia eläinlääkäri käyntejä.

    • ryynis

      Ei koirasi kärsi, kun ei käy koirapuistossa.
      Parempi, ettet mene tappeluttamaan koiraasi sinne vaan tapaat muita koiria toisenlaisessa ympäristössä ja hallitummissa tilanteissa :)

    • Minun mielipiteeni on selkeästi se, että puistoilu ei sovi oikeastaan millekään koiralle. Toki puistoilu on helpompaa joidenkin rotujen/yksilöiden kanssa kuin joidenkin toisten.

      Näkemykseni ja kokemukseni mukaan puistoilu on koiralle aina jonkinlainen stressi, isompi tai pienempi: Koira JOUTUU puistossa vieraan lauman jäsenien kanssa etsimään vieraassa laumassa paikkaansa. Se stressaa tietenkin. Koirien "leikkiminen" (kuten ihmiset sanovat) on AINA, siis ihan aina, alistumista ja alistamista, siis sitä oman paikan hakemista, kumpi on pomo jne. Vaikka meistä ihmisistä onkin ehkä kiva katsella sitä "leikkiä", niin monelle koiralle siitä todellakin on leikki kaukana ja kamala paine asettua arvojärjestykseen muiden puistoilevien koirien kanssa. Ei siis yhtään kivaa ja rentouttavaa.

      Monet koirien käytöshäiriöt jäisivät vähemmälle/pois, jos niitä koiria ei vietäisi puistoon lainkaan. Näkemykseni on radikaali ja tiedän, että kaikki eivät todellakaan ajattele kanssani samalla tavalla. Jokaisella on oikeus tietenkin omaan näkemykseensä ja jokainen koiran omistaja itse päättää millaiseen kohteluun/stressiin koiransa altistaa.

      Koiralle on parasta kun se saa olla oman laumansa kanssa - ihmisten ja kenties perheen muiden koirien. Ei koira ihan oikeasti kaipaa mitään lauman ulkopuolisia "kavereita". Tämä koirakavereiden tarve on ihan ihmisten keksintöä ja höpöhöpöä. Kun omistajan ja koiran suhde on kunnossa, niin koira on iloinen, reipas ja nauttii elämästään. Parasta liikuntaa koiralle on se, kun se pääsee omistajansa kanssa liikkumaan monipuolisesti. Suosittelen lämpimästi, että et vie koiraasi puistoon (ainakaan silloin kun siellä on muita koiria), kosks se ei selvästikään nauti siellä olostaan.

      • sera^^

        Kiitos hyvistä vastauksista!
        Olen rottweiler-mamin kanssa monessa asiassa samalla kannalla, tottahan se on, että osa koirista varmasti nauttii puistossa oleilusta, mutta omakin koirani on mitä on, joidenkin koirien kanssa kaikki menee hyvin, kun taas useinpien kanssa leikkiminen on jatkuvaa paikanhakemista, kuten sen osuvasti ilmaisit. Puisto ehkä käy joillekin, mutta meillä se aiheuttaa vain turhaa stressiä, jonka voi helposti myös välttää. Puistoilut nyt meidän osalta ohi. :) Kiitos teille!


      • tulehyväkakku

        Olen joskus miettinyt tuota puistohullutusta, vaikka itse maalla asunkin ja en moista palvelua tarvitse. On aika outo ajatus, että lauma toisilleen vieraita koiria alkaisi noin vaan söpösti leikkiä..


      • oli silkkaa asiaa!

        Itsekään en koiriani puistossa ole koskaan käyttänyt, enkä käytä, koska siitä ei hyödy kukaan! Ja perustelut löytyvät juurikin tästä rottweiler-mamin tekstistä ytimekkäästi. Puistoilu vaan lisää koiran stressiä ja haavereita. Itse käyn oman koirani kanssa ihan perus lenkeillä ja silloin tällöin käyn äitini luona ja vien koirani sinne touhuamaan hänen koiriensa kanssa, jotka ovat olleet osa koirani elämää koko ajan. Tutussa laumassa säännöt on jo selvillä ja koirien ei tarvitse niiden takia stressailla.


      • mitä soopaa

        ihan kuin inhimillistäisit koiran lapseen :/ Anteeksi suora kommenttini, muttet taida paljoakaan tietää koirien elämästä. Koirapuistot ovat hyviä paikkoja koirille, jotka tulevat toimeen muiden kanssa. Ihmisillä on sosiaalista kanssakäymistä niin riehumista, ihastumista, leikkimistä yms. Samoin myös koirat käyttäytyvät tarhassa: eivät pidä kaikista, pitävät joistakin, pyytävät toisia leikkimään. Alistus, herruus? No, se nyt vaan on luonnollista eläimille, miksi sitä kieltämään? Ei se muutaman sekunnin alistus sitä koiraa sekopäiseksi tee. Hetkeä myöhemmin koira juokseekin leikkimässä jonkun toisen koiran kanssa. Näin se vain on.


    • Huh Huh

      Ën käytä ikinä.

      On aivan yhdentekevää mitä idiootit vouhkaavat. Sinä päätät mitä teet koirasi kanssa.

      • Juuri noin!

        Laiskojen ihmisten paikka, jonne koirat viedään keskenään "leikkimään". AINA stressin paikka koiralle. Voi että, rottis-mami osui hyvin asian ytimeen, se on juuri noin.


      • koirakavereita,
        Juuri noin! kirjoitti:

        Laiskojen ihmisten paikka, jonne koirat viedään keskenään "leikkimään". AINA stressin paikka koiralle. Voi että, rottis-mami osui hyvin asian ytimeen, se on juuri noin.

        kuten ihmiset monesti olettavat. Esim. luonnossa vapaathan väistävät toisiaan, eivät ahtaudu pienelle alueelle väkisin tutustumaan, josta eivät pääse pois.


      • kaikki idiootit,
        koirakavereita, kirjoitti:

        kuten ihmiset monesti olettavat. Esim. luonnossa vapaathan väistävät toisiaan, eivät ahtaudu pienelle alueelle väkisin tutustumaan, josta eivät pääse pois.

        voitte vapaasti hyökätä täällä kimppuuni. Sillä joudun nauramaan näille väitteillenne. Koirathan ei ole laumaeläimiä???


      • ne ovat....
        kaikki idiootit, kirjoitti:

        voitte vapaasti hyökätä täällä kimppuuni. Sillä joudun nauramaan näille väitteillenne. Koirathan ei ole laumaeläimiä???

        Lasipalloja, jotka särkyvät, jos vähänkin joutuvat liikkumaan muiden koirien kanssa kovempaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3315
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      120
      1331
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1265
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      957
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe