tuseeraus?.

Milloin lähihoitajat opettelevat opiskelun aikana tuseerausta,millaisia kertakäyttökäsineitä käytetään tuseeraamisessa?.Muovikäsineitä?.
Kokemuksia,kiitos.
144771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

käytettiin niitä muovipussinoloisia Mikkihiiriä, joista nesteet tuli läpi välittömästi. Nykyään lie käsinerepertuaari laajempi.

Äänestä
  • hävinneet.Vinyyliä..

    Äänestä

Eipä siellä koulussa noita käytännön hommia juurikaan pysty harjoittelemaan. Hakeudu monipuoliseen paikkaan harjoitteluihin, silloin ehkä haastavaa, mutta kiität itseäsi jälkikäteen. Jos haluaa mennä siitä, mistä aita on matalin, jää hurjan paljon opittavaa ihan perusasioistakin. Olen koulutusohjelmavaiheessa, kohta lopuillaan, ja opiskelutovereissani on paljon sellaisia, jotka eivät ole esimerkiksi katetroineet koskaan.

Tuseeraaminen ei ole hankalaa, ja kunnollisia hanskoja kyllä on käytössä. Vinyylikäsineillä en ainakaan itse ole kokenut sen olevan hankalaa. Nuo mikki hiiret on kyllä tosiaan tosi surkeita siihen, (ja moneen muuhunkin).

Äänestä

Tuseeraus on helppoa, ei tartte jännittää etukäteen. Pidä varmuuden vuoksi aina paria tai kahta vinyylikäsineitä taskussa, mikkihiirihanskat menevät kasaan, repeävät tai tuottavat kipua potilaalle. Työ työnä, jos jotakuta yököttää tai etoo, se valitettavasti välittyy potilaalle. Olen näitäkin nähnyt.

Äänestä

mutta tuseeraaminen ei ole tarpeellista eikä nykyään suotavaa. Vatsat tulee toimittaa joko suunkautta annettavilla lääkkeillä tai pienillä pesäruiskeilla ensisijaisesti. Vanhoilla hoitajilla saattaa olla vielä näitä iänikuisia tapoja kuten tuseeraaminen, jonka tuloksena on hoidettavan tuskallinen kipu ja verenvuoto jälkikäteen. Älä sinä opiskelija tai uusi hoitaja omaksu kaikkia näkemiäsi tapoja,vaan tee työsi niinkuin haluaisit muiden sinua hoitavan!

Äänestä
  • Mutta tuseeraaminen on kyllä se vihonviimeinen keino. Kyllä ne hoitajatkin mieluiten tekisivät muutoin.

    Äänestä

  • silloin pikku pakko kirjoitti:

    Mutta tuseeraaminen on kyllä se vihonviimeinen keino. Kyllä ne hoitajatkin mieluiten tekisivät muutoin.

    niin...siinä se olikin...

    Äänestä

  • Kuulostaa ällöttävälle! kirjoitti:

    niin...siinä se olikin...

    ...peräsuolen tyhjäämistä sormea avuksi käyttäen, kauniisti sanottuna..

    Äänestä

  • xdxd kirjoitti:

    ...peräsuolen tyhjäämistä sormea avuksi käyttäen, kauniisti sanottuna..

    "Tuseeraus = Sormella peräsuolen kautta tehtävä tunnustelu. Perustutkimus useimpien vatsavaivojen yhteydessä, miehillä myös eturauhasen tutkimuksessa."

    Äänestä

Osaavatko fysioterapeutit tehdä tämän toimenpiteen,kuuluuko koulutukseen joitain asioita hoito-alalta?

Äänestä
  • voisiko joku vastata kysymykseeni?. Kiitos.

    Äänestä

  • alanvaihto mielessä. kirjoitti:

    voisiko joku vastata kysymykseeni?. Kiitos.

    jos ovat olleet mm.kesätöissä sellaisissa paikoissa joissa on päässyt tällaista harjoittelemaan/tekemään!.

    Äänestä

Aikanaan sydänosastolla sydäninfarktin saaneen potilaan tuseeraus kiellettiin rytmihäiriö riskin vuoksi.

Mikään hoitotoimenpide ei ole riskitön

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lähihoitajaksi opiskeleva,e... kirjoitti:

Milloin lähihoitajat opettelevat opiskelun aikana tuseerausta,millaisia kertakäyttökäsineitä käytetään tuseeraamisessa?.Muovikäsineitä?.
Kokemuksia,kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu