Maksalaatikkoa...

voiko antaa...........

kolmenkuukauden ikäiselle koiralle?

4

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se ruoka

      on tehty ihmisille ja siinä on kaikenmaailman lisä-ainetta mukana, se ei yksinkertaisesti sovi eläimelle.

      Tietenkin voit itse tehdä maksalaatikkoa koirallesi, laita riisiä, naudan maksaa hienona ja voit vaikka lisätä siihen porkkanaa. tee iso annos ja pakasta erissä, sulata aina sen verran kuin tarvitset. Muista, koiralle ei maustetta, ei suolaa ei mitään. Kuivattuja yrttejä voi lisätä ruokaan, esim. persiljaa, tilliä ym.

      Jätä ne ihmisten ruoat ihmisille ja tee koiralle omaa.

    • Voi silloin tällöin antaa,kun suhteuttaa koiran kokoon.
      Kaikille ei rusinat sovi,joten kannataa antaa ilman.
      Jos on pelkkää teollista muonaa syönyt,niin herkkävatsaisella voi mennä maha sekaisin.Joten pieni määrä kerrallaan siksikin,ainakin aluksi.

      • periaatteessa ei,

        mutta jos koira tykkää, niin ainakin meillä saa silloin tällöin (huom! aikuinen). Pennulle antaisin harvakseltaan pari ruokalusikallista, jos masu kestää, eikä tule muutakaan, esim. silmärähmää, korvatöhnää, jne. Niitä normaaleja tarkkailukohteita.


      • sarque
        periaatteessa ei, kirjoitti:

        mutta jos koira tykkää, niin ainakin meillä saa silloin tällöin (huom! aikuinen). Pennulle antaisin harvakseltaan pari ruokalusikallista, jos masu kestää, eikä tule muutakaan, esim. silmärähmää, korvatöhnää, jne. Niitä normaaleja tarkkailukohteita.

        ja annan jatkossakin. Kyse on siitä, että kuinka paljon ja kuinka usein. Kohtuudella. Jokapäiväiseksi ruoaksi maksalaatikko ei sovi, ei se itse tekemäkään. Mutta herkutteluhetkeen ja palkkioksi. Rusinat eli viinirypäleet joidenkin tietolähteiden mukaan saattaa aiheuttaa munuaisvaurioita. Tiedä sitä sitten, kun jotkut ovat koiriaan rusinoilla palkanneetkin. Ilman sen kummempia seurauksia. Mutta kai se kohtuus pätee noihin rusinoihinkin. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1582
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1569
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1202
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      124
      1110
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe