Kaukonäkö

Eli siis kävin eilen optikolla ja hän sanoi, että lasit kannattaisi hankkia. Vahvuudet olisivat 0,50 sekä kauas että lähelle. Eli siis ei pelkästään lukulasit. Ikää minulla on vasta 19, mitä mieltä olette, kannattaako tuoollaiset hankkia ja miten ylipäätään on mahdollista, että kaukonäkökin korjaantuu plus-linssillä?
1514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Onko sinulla jotain näköoireita? Jos ei ole, niin ei noin miedoilla voimakkuuksilla kannata laseja hommata. Mutta jos kärsit näönhmärtymisestä, pääkivusta, rivienhyppelystä jne, niin kannattaa harkita lasien ostoa.
Ja kyllä myös kaukonäön korjaus voi olla plussaa, virallisesti olet siis hyperooppi eli kaukonäköinen (pistä googleen hakusanat: wikipedia ja hyperopia, jos haluat asiasta lisää tietoa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


+0,50 kirjoitti:

Eli siis kävin eilen optikolla ja hän sanoi, että lasit kannattaisi hankkia. Vahvuudet olisivat 0,50 sekä kauas että lähelle. Eli siis ei pelkästään lukulasit. Ikää minulla on vasta 19, mitä mieltä olette, kannattaako tuoollaiset hankkia ja miten ylipäätään on mahdollista, että kaukonäkökin korjaantuu plus-linssillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu