Bios kadottaa kiintolevyn noin kerran viikossa.
Eli biosissa ei näy yhtään ide tai sata levyä
ainoastaan dvd-asema.
Mikään muu ei auta kuin ubuntu live/asennus cd
käynnistys ja tämän jälkeen res-start.
Kas kummaa nyt käynnistyy normaalisti kiintolevyltä.
Viallinen kiintolevyliitin??
Eli biosissa ei näy yhtään ide tai sata levyä
ainoastaan dvd-asema.
Mikään muu ei auta kuin ubuntu live/asennus cd
käynnistys ja tämän jälkeen res-start.
Kas kummaa nyt käynnistyy normaalisti kiintolevyltä.
Viallinen kiintolevyliitin??
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mystinen juttu kaiken kaikkiaan. Kerropas vähän minkälainen kokoonpano on kyseessä, onko IDE- vai/ja SATA-levyjä kyseessä ja miten ne on kaapeloitu?
Vika voisi olla IDE-levyissä jonkin levyn jumpperissa, jossakin kaapelissa, liittimessä tai sitten joko emon tai jonkun kiintolevyn kolvauksissa. Ilmeisesti jokin hyvin pieni kontaktihäiriö joka häviää kun koneen saa hetkesi päälle tms.
Tarkempia ohjeita on vaikea antaa kun ei tiedä minkalainen levykasa siellä on. Yleensä tämä on kuitenkin ollut viite yhdestä viallisesta levystä joka sitten onnistuu hukkaamaan kaikki muutkin ja on muistaakseni esiintynyt lähinnä IDE-levyilla. SATA-levyillä ongelma on ollut enimmäkseen kökkö liitin levyn päässä ja kerran mulla oli SATAkaapeli jota jos taivutti liikaa niin alkoi hukkaamaan levyä satunnaisesti.
kiintolevy samsung-sata(1)
emo msi k9a2 gf
Buffalo 2x4Gb ddr2 dual 800Mhz
ami bios-v1.0b12 orkkis.
menin myöhemmin biosiin niin boot kolmonen,
joka on normaalisti pois käytöstä oli
ilmestynyt floppy??
Minun normaali käynnistysjärjestys:
1 kiintolevy
2 dvd/cd-rom
3----
kone tykkäs laittaa
1 dvd/cd-rom
2 kiintolevy
3 floppy.
ps kokoonpanossa ei ole korppuasemaa.
Tarkista nyt vaikka aluksi, että levyke-asemat on poistettu käytöstä biossissa.
muutkin biosin asetukset ok.(omat asetukseni tallella)
Taitaa tosiaan kallistua raudan puolelle.
Joku ehdottikin paristoa tai kaapelivikaa.
Eilen illalla vaihdoin verkkokaapelin,jolloin
siirtelin hieman keskusyksikköä.
Pellet levälleen ja emon kimppuuun.
Hmmmmm...vikaa voi olla emossa, kovossa, kaapelissa...mutta..
Vika voi olla myös biosin paristossa. Yleisin syy miksi kone hukkaa biosin asetukset johtuu paristosta joka on joko vanha tai sitten pariston kontaktit on esim. hapettuneet ja näin emo ei saa virtaa hapettuneiden paristokontaktien läpi. Paristokontakteilla tarkoitan sitä paristopidintä joka on siinä emolevyllä, se sellainen pyöreä jossa on kaksi väkästä, toinen plus-navalle ja toinen miinukselle.
Oletuksena levyjen tiedot ovat asennossa "auto" eli bios itse tutkii kaikki kanavat että mitä levyjä sieltä löytyy.
Kun konetta tuunataan nopeaksi niin tämä "auto" vaihdetaan levyn fyysisiin tietoihin ja turhat kanavat poistetaan jolloin biosin ei tarvitse auto-nuuhkia kanavia vaan se tietää heti mitä levyjä on käytössä, aikasäästö sekunnin pari.
Eli jos paristo otetaan pois putoavat kaikki bios-asetukset tehdasoletuksille ja kanavien haistelun pitäisi olla siis "auto" joten kyllä levyn pitäisi löytyä joka tapauksessa, muut asetukset toki nollantuvat oletuksina.
Emo näyttää olevan vasta vähän yli vuoden ikäinen joten kondensaattorien hapettuminen on melko epätodennäköistä ainakaan MSI:m emolla. Jokin hiusmurtuma jossakin piirissä voisi selittää asian, cd:lla buutattuna piiri hieman lämpiää ja hiusmurtuma laajenee kiinni eli syntyy hyvä kontakti.
Lähtisin kuitenkin nyt siitä että tsekkaisin sen satan datakaapelin kiinnityksen.
Yksi tapa testata hiusmurtumaa on käynnistää kone ja jos levyä ei löydy niin jättää koneen joksikin aikaa päälle ja rebuuttaa. Jos levy nyt heti löytyy ja tämä ilmiö toistuu jatkuvasti niin todennäköisesti vika on hiusmurtuma tms. lämpöön reagoiva siinä emolla. Oletko kokeillut leyvn datakaapelia emon muihin kanaviin.vaikuttaako asiaan? En nyt löytänyt manuaalia tähän hätään mutta varmaankin noin uudella emolla on 4-6 sata-lähtöä, vaihda kokeeksi paikkaa. Jos on hyvää niin voi ostaa toisen kiintolevyn ja jos sen kanssa on sama juttu niin vika on emossa, ei muuta kuin takuuvaihtoon.
vikaa emossa tahi kaapelissa. Vika tosin voi olla myös itse levyssä, eihän se ole ennenkuulumatonta että levyssä on sen verran häikkää että se välillä antaa itsestään tunnisteet ja välillä ei.
Eli
- kokeileminen kaapelia toisessa lähdössä
- kaapelin vaihto uuteen ja kiinnityksien varmistus
- kokeileminen toisella kiintolevyllä
- nykyisen "oudon" kiintolvyn ja kaapelin kokeileminnen toisessa koneessa.
Se on tällaista hakuammuntaa tämä vianetsintä, kannattaa aloittaa halvimmasta päästä eli ilmeisesti tuossa järjestyksessä mutta tuolleen ristiinkuulustelemaalla vian saa paikannettua.
lukittavaan malliin.
Oli omassa työpöydän laatikossa.
Minttu käynnistyi levyn tarkastuksella ja
ilmoitti root sektor error.
Käynnistys jatkui keskeytymättä,joten virhe
jäi epäselväksi.
Punainen fault kyllä välähti.
Kuulostellaan.
Patteri näytti olevan kyllä ok.
No errorit löytyvät kyllä lokitiedostoista jos niitä tarvii kaivella, hakemisto on
/var/log
helpoiten lokien katselu käy ohjelmalla gnome-system-log, siinä on myös filtteröinti jos haluaa hakea tiettyä sanaa. Voit katsoa ainakin
dmesg
messages
syslog
satakaapeli viallinen.
No sitten selvisit aika halvalla ;)