Mitä mieltä seuraavasta salkusta ? Salkku rakennettu pitkällä tähtäimellä, siten että kutakin osakelajia suurinpiirtein yhtäpaljon. Lähtökohtana vakaa osinkotuotto, ja olettamus että yritys on vielä 5. vuoden jälkeenkin pystyssä. Jos jotain lisää, tai jotain pois niin mitä ?
Neste
Nokia
Nokian rengas
Nordea
Sanoma
Sonera
Outotec
YIT
Neste
Nokia
Nokian rengas
Nordea
Sanoma
Sonera
Outotec
YIT
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikäpä tuossa. Metsä puuttuu ja metallia on vähän, mutta muuten pääset varmaan aika lähelle yleisindeksiä. Itse kyllä lisäisin joukkoon vaikkapa Metson ynnä jonkin lupaavan tuntuisen pikkuyhtiön tai parikin.
Myisin Sanoman pois ja ottaisin tilalle Panostajaa.
Jokin kulutus- tai päivittäistavarayhtiökin voisi sopia salkkuun kuten H&M tai Unilever. Lääkeyhtiökin voisi olla (ei kuitenkaan Orion) tai sitten esim. Seligsonin Pharmaseuticals -rahastoa.
Muuten ihan hyvä salkku mielestäni.
Eli Panostajaa ja Metsoa. Tarkemmin tutkien ko. osakkeet ovat halpoja vrt. osinkotuotto / yhtiön tase ja P/e. / arvostus.
Nokia ja Sonera eivät ole kaksisia osingonmaksajia, tai maksavat vakaasti mutta osinkoprosentti on melko pieni moniin muihin yhtiöihin verrattuna. Vaihtaisin jomman kumman johonkin pieneen teknofirmaan, esim. Teklaan, joka on vakavarainen ja hyvä osingonmaksaja.