Jostakin alehyllystä sattui mukaan Fred Vargasin pokkari Kuriton mies nurin ja sepä olikin sen lajin tuttavuus, että pitää lukea enemmän kyseisen kirjailijan tuotoksia.
Tarina oli varsin erikoinen ja mukaansa tempaava. Vargas kuvasi henkilöt niin elävästi, että suunnittelin jo tarttuvani kynään ja luonnostelevani henkilöt paperille... Ehkäpä todella teenkin vielä niin.
Komisario Adamsberg osoittautui varsin hulppeaksi sankarihahmoksi kaikessa omituisuudessaan. Hänestä tuli yksi lisää noiden omia polkujaan kulkevien persoonallisten kyttien joukkoon... Joita genre kieltämättä on kyllä täynnä.
Mutta Adamsberg nousi yksinäisten susien listan käskikastiin Salvo Montalbanon ja Isaac Sidelin rinnalle.
Fred Vargas
11
1531
Vastaukset 11
- booky
Olet osunut dekkarien helmien lähteille....
- sininen ympyrä
kirjoja joita voi lukea useampaan kertaan.
"Ikimetsän sydäntä" toista kertaa. Siinä pointti on (anteeksi paljastus), että erittäin nerokas ja äärimmäisen looginen murhaaja kampitetaan, koska muut ihmiset eivät ole nerokkaita ja loogisia, joten hyvin rakennettu, monimutkainen juoni menee huitsin nevadaan. Neljästä evankelistasta kertovat kirjat ovat myös suosikkejani - ne, joista ensimmäisessä potkitaan kiveä, koska on vaikea löytää Pariisista hyviä, potkittavia kiviä ja niistä harvoista on pidettävä huolta.
- ..Päivi1
yksi kyseisen kirjailijan tuotoksista pitävä.
- H. Lettu
Olen jopa ottanut yhteyttä kustantajaan ja pyytänyt lisää teoksia, sillä alkuperäiskielellä on julkaistu useampikin eikä teoksia ole suomennettu alkup. ilmestysjärjestyksessä. Evankelistat ovat silti parhaita! Pystyyn, kuolleet ja Ei takkaa, ei tupaa luen noin kerran vuodessa ja aina löytyy jotain uutta.
- uuden kierroksen....
niistä ei kertalukemisella selviä.
- random_N
Liityn Vargasin ihailijoihin.
Suomentajalle pitää myös antaa kunniaa, on harvinaisen soljuvaa käännöskieleksi. Nyt löytyi alesta Sinisten ympyröiden mies ja Divarista Pystyyn, kuolleet.
Sinisten ympyröiden miestä aloitin lukemaan saman tien ja komisario Adamsbergin filosofinen charmi suorastaan huokuu rivien välistä. Vargas kuvailee tarinoidensa ihmisiä lämmöllä ja huumorilla ja niin uskomattoman elävästi. Adamsbergin hahmo kummittelee mielessäni Napoleonin, Columbon ja Michael Gambonin esittämän Maigretin risteytyksenä... Olematta varsinaisesti heistä kenenkään näköinen.
Jean-Baptiste hyvä, sinä inspiroit minua ja saat vielä joku päivä minut tarttumaan kyniin ja lehtiöön... Ja ryhdyn tehtävään, jota ylikonstaapeli Danglard pitää mahdottomana; yritykseen vangita piirteesi paperille.- booky
Jean-Baptisten nenässä on takuuvarmasti vanhemman herrahenkilö Paul Belmondon piirteitä.
- kouluarvosana 8
Olen lukenut kaikki mitä olen nähnyt näitä, lähemmäs 10 kirjaa. Mainostetaan että "parasta Ranskasta", sanoisin sitten kyllä että eipä ole dekkaritaso kummoinen siellä. Ei se ole sitä nykyään missään muuallakaan.
Vargas yrittää luoda erikoisia henkilöhahmoja, mutta tähän hän kompastuukin. Henkilökuvaus on lopultakin hyvin ohutta.
Eräässä kirjassa päähenkilönä saksalaissyntyinen poliisi Lous Keihlwehr tai joku, jolla oli lemmikkinä rupikonna, jota poliisi kuljetteli päivät pitkät taskussaan! Poliisi rupikonna taskussa!
Ja sitten Jean-Baptiste Adamsberg ja hänen ihannenaisensa Camille, jota Vargas jaksaaa raahata kirjasta toiseen. Camille tuo mieleen Maria Langin samassa roolissa pyörivän naurettavan hovilaulajattaren... (mikä muuten on hovilaulajatar?).
Adamsberg, tuo epäortodoksisia tutkimusmenetelmiä suosiva huonomuistinen tavallisen näköinen, mutta ah niin hurmaavaa mies? Eikö epäortodoksisia tutkimusmenetelmiä suosiva poliisi ole nykydekkarin pakkopullaa, aivan kuin dekkarin kulta-ajan originelli-salapoliisit á la Poirot?
Adamsbergin hahmo tuo mieleen Montalbanon (joka on nykydekkareista suosikkini), mutta Montalbanon kirjoittaja hoitaa homman monta vertaa paremmin. Adamsberg jää värittömäksi.
Ja sitten vielä ne kolme evankelistaa. Kirjailija Vargas tarvitsee humanistitutkijat työntääkseen heidän suuhunsa omat kirjalliset sitaattinsa.
Kirjojen juonet ovat periaatteessa melko kekseliäitä. Muutamassa olen arvannut rikollisen liiankin helposti jo kirjan alussa.
Ympäristökuvaus on asiallista, eikä mene ylettömyyksiin kuten esim. P.D. James joka takertuu jokaikiseen arkkitehtoniseen yksityiskohtaan.
Kaiken kaikkiaan voisi sanoa Vargasin dekkareita sellaiseksi kevyeksi nykydekkariksi. Varsinainen huumori mitä löytyy esim. Agatha Christieltä kirjoista kyllä puuttuu. Vargasin kirjat on nopealukuisia eivätkä jää jälkeenpäin rassaamaan aivoja. Kyllä paljon huonompaakin olen lukenut.- ruoka+
Tämä sinisten ympyröiden mies tuntui minusta jotenkin tutulta. Ettei vaan olisi Maigretilla ollut joku samantapainen juoni jossain kirjassaan (siis tietenkin Simenonin komissario maigret). tuleeko jollekin heti mieleen vai pitääkö vanhan oikein ruveta plaraamaan kirjoja tai peräti lukemaan sen seitsemännen kerran.
Vargasin tyyli on kyllä virkistävää luettavaa.( ne vain kerran luettuna).
Kun nyt mainitsit komissario Montalbanon, ilmoittaudun myös hänen seurastaan kiinnostuneeksi kuten myös espanjalaisen kirjailijan Montalbanon ihailijaksi (ja varsin kiinnostuneeksi hänen ruuistaan) kuten mainittu komissariokin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560
