Pokkaripassin täytyttyä nappasin ilmaspokkariksi Duane Swierczynskin esikoisromaanin Keikkakuski.
Tarinahan oli klassinen tarina pieleen menevästä pankkiryöstöstä Jim Thompsonin ja Donald E. Westlaken tarinoiden malliin. Ja myönnän, että varsin viihdyttävähän nopeatempoinen ja toiminnallinen thrilleri olikin. Uskoisin lukevani oikein mielelläni kirjailijan seuraavankin teoksen.
Mutta toisaalta... Tarinassa ei ollut mitään hirveän uutta. Oikeastaan se olisi voinut olla käsikirjoitus videopelille GTA: The Bell City. Itse asiassa kirjailija sivusikin yhdessä kohtaa GTA III-peliä; yhden päähenkilön poika oli sitä pelaillut. Myös kansikuvan maalannut Ossi Hiekkala on kannessa olevan auton rekisterilaattaan raapustanut kirjainyhdistelmän GTA. Tuskin sattumalta.
Tarinassa oli muutamia aukkoja, joihin olisin kaivannut jonkinlaista selitystä. Tarinan henkilöt esimerkiksi löysivät pakomatkalla piilottelevia henkilöitä miljoonakaupungin syövereistä vähän liiankin helposti. Kuinka he sattuivatkin samoille sivukujille juuri samoihin aikoihin? Silkalla tuurillako kenties?
Kirja oli varsin selkeä kunnianosoitus noille vanhoille "kioski-dostojevskeille", missä ei sinänsä ole mitään pahaa. Tarantinon koko elokuvatuotantohan perustuu nimenomaan samanlaiselle pulp fictionin kunnioitukselle.
Keikkakuski sopii hyvin keveäski ja toiminnallisesksi matkalukemisesksi junamatkalle tai bussiin. Se tarjoaa viihdettä kun vain laittaa aivot narikkaan eikä odota turhaa syvällisyyttä tai merkityksellisyyttä.
Duane Swierczynski: Keikkakuski
3
986
Vastaukset
Aamuvuoron jälkeinen väsymys näemmä painaa... Kauheita kirjoitusvirheitä! :-D
- Johnny Rocker
Kannattaa tutustua myös muihin banaani pokkareihin. Itse en ainakaan ole törmännyt Banaani pokkareissa muihin kuin hyviin kovaksikeitettyihin teoksiin. Aion hankkia lisää näitä tulevia klassikoita.
PS: j. ellroy, sulla on hyvä maku, ole lukenut muutaman arviosi...- Johnny Rocker
Pitää tutustua. Samoin kiinnostaa Christa Faustin juuri suomennettu kirja. Se on myös ilmestynyt Banaani Pokkareissa suomeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774482Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112443- 1721615
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241380
- 1211285
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721209Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81186- 661115
- 35966