Elikkä mopoa olisin ostamassa enimmäkseen kaupunkiajoon. En ole mikään mopolla pelleilijä en keuli tai mitään muuta vastaavaa. En raiskaa, mutta ehkä vähän viritän. Kelpaako derbi tuollaiseen? aina kun kuulee et derbit on paskoja, mutta meneekö ne paskaksi jos käyttää sitä noin???
mopoa ostamassa
lskt
3333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
skootterin. Vaihdemopo on aika turha kaupungin ruuhkassa, ellet osaa käyttää vaihteita kuin vettä vaan.
Vastaus kuuluu, että se on ihan maku asia.
Itselläni on derbi drd pro sm malossi, Eli siis sileät katurenkaat, ja täytyy kyllä sanoa, että eivät ole kovinkaan kummoiset renkaat. No okei, onhan ne tosi hienot ajaa asfaltilla, jos asfantti on puhdas hiekasta ja kuiva... silloin sm rengas on yli-voimaisesti ykkönen. Mutta jos asfaltilla on hiekkaa, niin silloin nappularengas on pitävämpi. Samoin soralla, hiekassa, lumella, sateella, nurmikolla, mudassa tai muuten vain yleisessä sekalaisessa ajossa, on nappula rengas parempi. Nappularengas toimii maastossa kuin maastossa hyvin tai tosi hyvin. Mutta sm rengas ei toimi hyvin kuin tosiaa kuivalla puhtaalla asfaltilla.
Siihen taas kumpi sopii paremmin kaupunki-ajoon, skootteri vai vaihde mopo, ei oikeastaa voi antaa yleispätevää vastausta. Jos vaihteiden vaihto ei tuota minkäänlaisia ongelmia, niin en näe mitään esteitä miksei myöskin vaihde mopo kävisi kaupunki ajooj. Itse esim ajelen paljonkin kesäisin derbilläni Helsingin keskustassa, eikä vaihteiden vaihto haittaa ajossa olenkaan, itse asiassa sitä ei edes huomaa ajossa, se tulee jo selkäytimestä.
Renkaan koko vaikuttaa myös jonkinverran ajomukavuuteen kaupungissa, joissa on usein myös mukulakivikatuja. Skootereissa on usein renkaat 10-13" tuumaisia. Ja tunnettuahan on mitä pienempi rengas on sitä epämukavammin rengas ylittää montut. Sm mopoissa on renkaat 17" tuumaa, ja r mopoissa 18-21" tuumaa. Jo tuo 17" tuuman rengas koko menee ihan kivasti mukulakivilläkin.
Kannattaa myös muistaa, että skoottereissa on "lähes aina" lyhyempi joustovara iskareissa kuin vaihteellisissa mopoissa, joka osaltaan vaikuttaa ajomukavuuteen epätasaisessa maastossa.
Eli osta melkeimpä semmoinen pyörä joka mielyttää omaa silmää, silloin olet tyytyväinen pyörääsi myös jatkossa.
ei oo mitttäää vikaa ollu