Työttömyyskorvauksista ulosottoon

Kertokaas nyt tyhmälle, että voiko todellakin ulosmitata työttömyyskorvauksista velkojille koko 400 EUR/kk ja mennä sitten sossuun nostamaan perusturvan suuruisen 417 EUR ?

Asumistuki ja sosiaalituki kun eivät ole ulosmittauskelpoisia.
3630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

korvausta tietenkään ulosmitata, googleta "ulosmittaus suojaosuus".

Mikäli käteen jää nettona yksinäisellä vähemmän kuin toimeentulotuki, noin 800 euroa, niin sossu maksaa loput. Eikö olekin hieno systeemi? Kansainvälinen perintämafia vie rahasi ja veronmaksajat sponssaavat sen jälkeen elämisesi! Tällainen ei voi olla mahdollista muualla kuin Suomessa...

Äänestä
  • ja eduskunta ja hallitus taputtaa

    Äänestä

Aattele kun sitä jatkuu ainakin 15 vuotta.. Siinä on ihan turha tulevaisuutta suunnitella

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Velkaantunut Erkki kirjoitti:

Kertokaas nyt tyhmälle, että voiko todellakin ulosmitata työttömyyskorvauksista velkojille koko 400 EUR/kk ja mennä sitten sossuun nostamaan perusturvan suuruisen 417 EUR ?

Asumistuki ja sosiaalituki kun eivät ole ulosmittauskelpoisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu