Hotellivaraus?

En ole ikinä joutunut käyttämään hotellia, joten miten varauksessa toimitaan? Tiedän että voin soittaa ja varata huoneen, mutta mikäli en tarvikaan majoitusta (saatan saada kyydin kotiin jo samana iltana jolloin en majoitusta tarvisi), voinko tuolloin olla menemättä hotelliin sovitusta varauksesta huolimatta? Tuleeko tästä jotain kustannuksia, vai pitääkö jo varauksen yhteydessä suorittaa jonkinlainen takaus?
Neuvokaa ensikertalaista, kiitos...
5668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippunee paikasta ja ehkä siitäkin miten varauksen tekee, mutta yleensä varauksen yhteydessä maksettu summa jää hotellille ja saattavat veloittaa yhden myös yhden yön hinnan, jos varauksen peruuttaa tietyn aikarajan jälkeen.

Esimerkiksi näin (lainaus satunnaisen hotellin varaussäännöistä):
"Varausmaksua ei palauteta. Peruutuksista, jotka tehdään vasta 2 päivää ennen hotelliin saapumista tai sen jälkeen, veloitetaan yhden yön hinta varauksen yhteydessä ilmoitetulta luottokortilta. Jos peruutus johtuu sairaudesta, josta toimitetaan lääkärintodistus asiakaspalveluun, veloitusta ei tehdä ja myös varausmaksu palautetaan."

Äänestä

Peruutusehto on että kun saapumispäivänä klo 18 mennessä perutaa varauksen niin ei mene kustannuksia. Tuon jälkeen voivat veloittaa yhden yön.

Eli varauksen yhteydessä kannattaa tarkistaa tuo peruutusehto. Ja jos tosiaan saat kyydin niin SOITA sinne hotelliin (mielellään ennen klo 18)! Ei tuo aikaraja mikään kiveen hakattu ole, kyllä siitä joustetaan. Mutta jos jätät kylmästi menemättä niin lasku napsahtaa....

Äänestä

jos on kyse suomalaisesta hotellista niin ei kannata varata. jos tarvitset huoneen niin menet sitten hotelliin, kyllä suomen hotelleissa on tilaa ellei nyt ole pikkukaupunki, jossa iso tapahtuma/messut tms. samanaikaisesti.

Äänestä

Itse olen käyttänyt internetvarauksia esim. hotellikeskus.com, on niitä muitakin, mutta näillä on todella paljon hotelleja eri puolilla maailmaa. Tsekkaa sieltä. On hotelleja, joihin ei tarvitse laittaa luottokorttia vakuudeksi ja useimmissa ei veloiteta varauksen yhteydessä.

Äänestä
  • Kyllä yleensä jonkinlainen kortti vaaditaan, vaikkei maksua veloitettaisikaan varausta tehdessä. Muutenhan tämä olisi suuri riski hotelleille: kaikki huoneet varattuina, mutta kukaan ei saavu paikalle= tulonmenetys. Siksi yleensä vaaditaan kortti, jolta veloitetaan ensimmäisen yön maksu ns. no show-tapauksissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOLLO-PÖLLÖ kirjoitti:

En ole ikinä joutunut käyttämään hotellia, joten miten varauksessa toimitaan? Tiedän että voin soittaa ja varata huoneen, mutta mikäli en tarvikaan majoitusta (saatan saada kyydin kotiin jo samana iltana jolloin en majoitusta tarvisi), voinko tuolloin olla menemättä hotelliin sovitusta varauksesta huolimatta? Tuleeko tästä jotain kustannuksia, vai pitääkö jo varauksen yhteydessä suorittaa jonkinlainen takaus?
Neuvokaa ensikertalaista, kiitos...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu