Vuosilomalaki

Voiko olla näin huonoja etuja vielä olemassa että viikon lomasta kuluu 6 pv?? Siis vuosilomalaissa. Ja että max lomaoikeus 30 päivää, huhhuh...??
61658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

huonoa tuossa on?

4 viikkoa kesälomaa ja
1 viikko talvilomaa
pekkasvapaat 12 pv/vuosi.

Äänestä
  • Toimistotyöläisillä ei ole pekkasia, sitä paitsi siinä on todellakin huonoa kun vertaat esin kunta-alaan. 38pv lomaa, lauantait ei lomapäiviä, saat periaatteessa pitää lomasi millon vaan. Jopa jäykimmän kaavan mukaan 5 vkoa kesällä ja vielä jää 13pv. Että näin. Kyllä veetuttaa olla vuosilomalain alainen lomien suhteen!

    Äänestä

Toisin kuin kirjoitat, "voiko olla näin huonoja etuja vielä olemassa", niin nämä eivät ole mitään ETUJA, jotka ovat hyviä tai huonoja, vaan Suomen lain, Vuosilomalain mukaisia LAKIPYKÄLIÄ. Sen lisäksi, että termit ovat sinulla aivan ns. hakusessaan, kyselet onko totta. Sen, mikä on totta, löydät kun käyt lukemassa ihan rauhassa Vuosilomalain läpi: http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2005/20050162 Jos on valittamista, valita eduskuntaan.

Äänestä
  • Jos lain mukaan lomaoikeus on 30 arkipäivää eli viisi viikkoa, niin jossain on paikallisesti sovittu lomaksi 25 työpäivää eli viisi viikkoa. Hyvä näin, jää pois kaikenlainen irtolauantaikikkailu.

    Äänestä

  • Hei haloo, vuosilomaa on 38pv, eikä la ole lomapäiviä. En tajua miten tyydytte moiseen 30pv lomaan. Ja vielä lauantait lomapäiviä, voi moro. Vuosilomalaissa ei finlexin sivuilla eikä muuallakaan mainita sitä että viikossa kuluu 6 lomapäivää. Niin väärin niin epäreilua kusetusta koko laki. Ja se mitä työehtosopimuksessa sanotaan ne on etuja. Jossain sopparis huonommat jossain paremmat. Esim kvtes on SOPIMUS eikä mikään laki. Lakipykälä vois vähän paremmin perehtyä ennenku alkaa kukkoileen täällä asiallisten ihmisten keskustelussa.

    Äänestä

katsoin löytyiskö tältä palstalta apua erääseen ongelmaan. Huomaan että tämä onkin vain suunpieksentäpalsta. Puhutaan asioista väärillä termeillä ja olettamuksella. Oli lauantai sitten laskettu lomapäiväksi sopimuksessa tai ei aina lopputulos on sama! Eikä se lauantaikikkailukaan ole ollut mahdollista ainakaan 30 vuoteen!. Joka kuudespäivä on lauantai!

Asiaan! Eipä taida maailmassa olla toista maata missä edut on ajettu niin pitkälle, että samalla ajetaan työpaikat ulos maasta, kun meidät on tehty kilpailukyvyttömiksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko tottakaan?!?!? kirjoitti:

Voiko olla näin huonoja etuja vielä olemassa että viikon lomasta kuluu 6 pv?? Siis vuosilomalaissa. Ja että max lomaoikeus 30 päivää, huhhuh...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu