Sellainen vika on että vahvistimesta katkeaa välillä virrat ja sitä ei saa päälle muuten kuin käyttämällä johtoa akusta irti. Luin jo että jos resistanssi on liian pieni niin katkaisee sen takia virrat. Tämmöiset on rinnakkain kytkettynä samassa laatikossa. Eli nuista pitäisi tulla yhteensä 4 Ohm? Mittaamalla kokeilin niin tuli jotakin 3,4 Ohm. Vahvistin on sillattuna (500w rms 4Ohm). Eli ei kait tuon verran voi vielä vaikuttaa että katkoo? Vai mikähän mahtaa olla vikana kun sillä lailla katkaisee?
MTX rinnakkain
omena 2
8363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jäi äskeisestä viestistä linkki laittamatta http://www.mtx.com/caraudio/archive/thunderSub51012.cfm
luultavasti olet kytkeny väärin. en osaa sanoa kytkennästäsi. Mutta itsellä oli 2 subwooferia kytketty yhteen väärin niin löi virrat poikki vahvarista. subwooferisi vissiin oli tupla puhe kela. täs on linkki eri kytkennöistä.
http://www.spldynamics.fi/pro-sub/vahvistin-d4.htm
Yhdellä puhekelalla ne on. Kytkennät oli valmiina. Kaikki kolme ovat laatikossa vierekkäin. Reunimmaisista subeista lähtee keskimmäiseen subiin piuhat miinuksesta miinukseen ja plussat plussaan. Ja siitä keskimmäisestä lähtee sitten yhet piuhat eli miinus ja plussa terminaaliin. Eli onko se oikein?
ovat mutta soittaessa musaa tuo ohmi lukema ei enää pidä paikkaansa ja vahvari lyö kapuloita kuorman rattaisiin. Kokeileppa ottaa vaikka toinen reunimmaisista pois kytkennöistä ja soita sitte musaa. Nyt ei ainakaan pitäisi katkoa virtoja mutta jos sen tekee niin on vikaa vahvarissa.
Kävin mittailemassa niin tuli jotain 3,3 Ohm lukema ja yhestä joku 9,4.. Eli kokeilenko kahella? Kahella oli jotain 4,6
toimia jos vahvistin on kunnossa. eihän se sitten ihan yhtä lujaa soi kuin kolme mutta kun jättää sen yhden mukaan liikkuun niin tiä vaikka äänenlaatu paranis. Tällöin tuki refleksiputki mikäli kotelossa semmoinen on.
kotelo MTX Thunder 7500 vai Thunder 5500 -sarjaa? Ja vielä minkä kokoisia subbari elementit ovat? 25cm? Katsoin MTX:n esitettä jossa on nuo mainitut ja niiden impedanssit. Esitteen mukaan valittavana on kahden (2ohm) ja neljän (4ohm) ohmin tuotteet. Näyttävät olevan refleksi aukolla/tunnelilla varustettuja, joita taitaa olla vaikea tukkia. Sen verran leveitä ja isoja.
http://www.mtx.com/caraudio/archive/thunderSub51012.cfm