Tuommosta kattelin pojalle, kumpikaan ei tiedä juuri mitään skoottereista, mutta sain vinkin, että 4-tahtista kannattais kattella, mielummin kuin 2-tahtista.
Voisiko saada asiallista kommenttia, mitä mieltä, kannattaisiko hankkia pojalle, jolla ensimmäinen skootteri, lähinnä harrastus-ja koulumatkoihin.
Olisiko kestävä peli ja huoleton ?
Hinta oli n.hv 2300e
Voisiko saada asiallista kommenttia, mitä mieltä, kannattaisiko hankkia pojalle, jolla ensimmäinen skootteri, lähinnä harrastus-ja koulumatkoihin.
Olisiko kestävä peli ja huoleton ?
Hinta oli n.hv 2300e
Vastaukset 10
Vanhimmat
" Mitä mieltä" on abstrakti käsite- päätä itse. Kun moposkootterin hommaat, investoi myös hyvään kypärään, ajotakkiin suojilla sekä ajohanskoihin. Jos budjetti on niukka , tingi skootterin hinnasta, älä ajovarusteista.
On nämä niin kivoja, vastaukset. :D Ei mamma ihan tyhmä ole, mamma osaa päättää ihan itse. Mamma vain miettii, että ihan kokeneilta saa usein hyviä vinkkejä, jotka auttavat päätösten teossa. Vanha kansanviisaus, jota kannattaa hyödyntää. ;) Tietäisi vain, että mihin kannattaa valinnoissa keskittyä.
hyvä kypärä kannattaa olla,ite vaihdoin juuri halpahallikypärän laadukkaaseen ja on paljon parempi,ei mene visiiri huuruun ja on lämpimämpi,eikä tuuli humise niin paljoa
kun olet mieltynyt johonkin merkkiin niin tee netissä eri myyjien kesken tarjouspyyntö mailailu... se kannattaa. itse himoitsin erästä merkkiä ja sain pelkän maililla lähteteyn tarjouspyynnön avulla hintaa tippumaan tapauksesta riippuen n.100 helppoa rahantuloa jos merkki ja mallin on jo selvillä, kannattaa aina kysyä muualtakin kuin siltä lähimmältä kauppiaalta :) toimituskulut kun kaikilla suunnilleen samaa luokkaa...
4-tahti Neos on sen verran uusi malli ettei kellään voi olla käytännön kokemusta mopon kestävyydestä. Kuitenkin ei ole mitään syytä epäillä etteikö olisi hyvä ja kestävä. Nelitahtikone on tätä päivää, ekologinen valinta eikä savuta sinistä kitkerää savua kuten kaikki 2-tahtiset skootterit tekee. Lisäksi vielä nelitahti käy siististi ja vähin äänin ja vieläpä tyytyy vähempään bensaan. Osta pois!
Minulla itsellä on 4-tahti neos ja oikein hyvä, varma ja kestävä peli on, hintansa väärti! Ainoa huonopuoli on ollut se ettei kukaan oikein osaa virittää sitä. Neossini on vuosimallia 2009 ja siinä on käytetty nykyaikasta ruiskutus järjestelmää ja jonkinlaista sähköistä kierros rajoitinta. Niitä ei uskalla oiken mennä sääteleen ellei ole oikea asiantuntia niissä puuhissa..
Ittellä tuo Yamahan neo's 4t ja vallan helevetin hyvin pelittää... vielä 21tkm jälkeenkin. Sillä lähinnä työ matkoja tehnyt, kesät talvet. Plussia: Tyytyy pieneen määrään bensaa uuden ruisku teknologian ansiosta, ei pidä kovaa ääntä ( saa toki niinkin laitettua, että pitää, mikäli haluaa. testattu on :D ), selvä digitaali mittari ( jossa bensa mittari, trippi, matka mittari, nopeus mittari jne. ), kiihtyy yllättävän hyvin nelitahdiksi, sekin tuon ruisku koneen ansiosta, ja koneeseen pääsee käsiksi helposti jos tarve vaatii. Miinukset: Vaikeahko virittää, katteet naarmuuntuun suht helposti, muita en tästä aivan heti keksikkään. Suosittelen kaikin puolin..!! Ikänä ei ole tienposkeen jättänyt, hyvin lähtee myös talvi keleillä, jos antaa sen tupakan verran lämmetä. Kulutuksesta vielä sen verran, että numeroina se on jonkin 2,5l luokkaa, jolle ainakin itte lämpenin heti. neossit vaan tytöillä ja pojille sanon minä!
Jep. Itte oon kans kattellu tytölle skootteria, kun entinen meni lunastukseen, kiitos "sokean" autoilijan. Olen laiska korjaamaan, joten jättäisi nuo kiinan ihmeet pois laskuista. Vaan kun japanilaista 4t skootteria kattelee, niin jopa jää vaihtoehdot vähiin.
Olisko muilla kokemusta/muita ehdotuksia mopovalinnalle. Sais kestää "isältä pojalle" eli sama mopo olis tarkoitus kierrättää sitten pikkuveljelleen.
miten pystyy tota yamaha neos 50cc 2011 4-t virittämään halvasti ja heleposti?? Apua :D
aapua :D