Onko jotain joki ristelyä

tyhmä kysyy

Siis onko jotain joki/kanava ristelyä tai vastavaa missä kännatais käydä budapestissä vappuna?
Mites muuten vappuna jotain kivaa sielä on?

6

1333

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vieteri

      Budapestissa on aina kivaa, ja risteilyitäkin on monenlaisia. Esimerkkinä vaikka nämä:
      http://www.budapestcitytour.com/
      Mutta pidemmällekin voi matkustaa Tonavaa pitkin.
      Ja pitää maistaa Tokaji Aszu Eszenciaa ja Attila Geren punaviiniä. Myös hanhenmaksa on loistavaa Budapestissa.

      • Merja

        Olen käyttänyt säilykkeenä ostettavaa unkarilaista hanhenmaksaa esim. alkuruokana, lisäksi jotain hyytelöä (mustaviinimarja) ja vaikka salaattia. Nyt rohkaistuin ostamaan halleissa myytävää tuoretta hanhenmaksaa (libamáj), jonka voi paistaa omassa rasvassaan (irtoaa paljon, säästä ja käytä esim paahtoleivän päällä). Maksa myydään ilmatiiviissä säilyvässä pakkauksessa jossa on pitkä käyttöaika.
        Kokeilemisen arvoista mutta en kyllä tavaksi ota kun on siinä tuo eettinenkin puoli ja varmasti kaloripitoistakin se on. Jó étvágyat!


      • Merja

        Muistakaa että meillä suomalaisilla on ikioma Täti-Monika-Opas joka omalla kiellämme keksii jokaisen tarpeen mukaan henkilökohtaisesti räätälöidyt retket, on ammattitaitoinen, edullisempi kuin matkatoimistot ja vielä viehättävää seuraa matkalla. Hänelle voitte soittaa matkanne aikana myöhemminkin jos tulee jotain kysyttävää tai ongelmia. Ottakaa heti ensimmäisenä päivänä Monikan kaupunkikierros ja matkanne alkaa hyvin.


      • Jukka & Merja
        Merja kirjoitti:

        Muistakaa että meillä suomalaisilla on ikioma Täti-Monika-Opas joka omalla kiellämme keksii jokaisen tarpeen mukaan henkilökohtaisesti räätälöidyt retket, on ammattitaitoinen, edullisempi kuin matkatoimistot ja vielä viehättävää seuraa matkalla. Hänelle voitte soittaa matkanne aikana myöhemminkin jos tulee jotain kysyttävää tai ongelmia. Ottakaa heti ensimmäisenä päivänä Monikan kaupunkikierros ja matkanne alkaa hyvin.

        Niinpä se on. Mainio ja asiantunteva opas Monica on. Oli hauska tavata - aivan niin kuin tuttavan kanssa :) - ja tutustua henkilökohtaisesti sekä Budapestiin että Unkarin arkielämään. Suuret kiitokset Monicalle.


      • Budapestiin

        Nyt tuli matkakuume Budapestiin, jokiristely, hanhenmaksaa ja vaikka mitä muuta herkkua Tokay viinillä höystettynä...nammmm! Kuullostaa herkulliselta.


    • eli reissunainen jokilaivar...

      Jokiranta on hulveillaan risteilylle lähteviä laivoja, joten älä missään nimessä maksa yli 40 euroa risteilystä netin kautta (suomeksi) tilattaessa. Minulle vastasivat risteilyfirmasta (Mahart passnave), että tulet vaan laivalle tai ostat lipun etukäteen toimistosta (os. Vidago Square), avoinna klo 19 asti. Hinta risteily musiikki dinner = n. 20e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1376
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1263
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1013
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    8. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe