Olen tavannut monta kaveria, jotka ovat olleet Thaimaassa viime viikkoina ja tulevat yhtä valkonaamoina takaisin. Enpä ole kehdannut kysyä, mihin rusketus on matkalla jäänyt. Onko Thaimaassa ollut viime aikoina huonot kelit?
Missä rusketus
14
1445
Vastaukset
- Hyvin ruskettunut
Samaa minäkin ihmettelin viikko sitten lentokoneessa kotiin palatessa... Itse olen liiankin ruskea vaikka käytin koko loman aurinkorasvaa suojakertoimella 30. Kasvotkin ruskettui vaikka yritin lierihatuilla ja lippiksilla suojata. Eli kait se on se perimä mikä eniten vaikuttaa. Monella suomalaisella on sellainen iho, että se ei vain rusketu. En minäkään Thaimaahan rusketuksen takia ole matkustanut. Se vain tulee siinä mukana kaiken muun mukana!
- paistaa...
webbikamerasta kun katsoo,niin joka päivä paistaa ja iltapäivällä tulee pilviä taivaalle. Eiköhän sitä saa väriä jos haluaa. Monet varmaan ottaa aurinkoa varoen,ettei pala tai saa aurinkoihottumaa,koska tuolla aurinko on paljon voimakkaampi kuin esim espanjassa.
- yrjokaarle
eikä ole muotia Thaimaassa, thait valkaisevat itseää. Paras jättää se sinne Kanarialle, naapureille on jo näytetty.
- Ville veturi
Ja hyvää Yrjönpäivää! Ensiviikolla Ps. muistatko sen aikataulujupakan? Oli tunnin ja lähti veks! Siis tarkoitin BKK-Patt. Kapunkappia maak.
- jäin
Itse olen miettinyt samaa. Thaimaassa 10 minuuttia vastaa kahta tuntia Suomen aurinkoa. Olin viimeviikolla Phuketissa eikä mitään rusketuseroa entiseen juuri huomaakaan. Muutaman kerran makoilin aurinkotuoleissa. Minulla kädet ruskettuivat naamaa enemmän. Luulen että asia johtuu joko siitä että aurinko paistaa aika lailla suoraan ylhäältä eikä tavoita naamaa hyvin, tai sitten siitä että aurinko on paljon pilvessä, vaikka lujaa se paistaa pilven läpikin. Enpä tiedä.
- tietoisempia
auringonoton riskeistä eivätkä lähde reissuun itseään kärventämään vaan nauttimaan olosta ja rentoutumaan. Minulla esimerkiksi ei ole mitän todistamisen tarvetta kenellekään, että olen ollut reissussa. Tänäkin vuonna käymme kahdella kaukolomalla ja kahdella kaupunkimatkalla, eikä auringonotto ole niillä se juttu, mitä lähdetään hakemaan. Jos meinaa vielä vanhanakin kymmenien aurinkomatkojen jälkeen porskuttaa ilman ihosyöpää eikä ihan ryppyisenä kuin rusina, on vain fiksua rasvailla itseään ja pysytellä keskipäivällä varjossa. Sitä paitsi rusketus pukee vain nuorta, kiinteää ihoa, ja vanhemmat yliruskeat ryppyiset ihmiset kuvittelevat vain itse olevansa paremman näköisiä ruskeina kuin vaaleina.
- polttaminen hullujen hommaa
Lämpötilat ovat varjossa päivä aikaan aina yli 30 astetta. Suorassa auringonpaisteessa lämpötila nousee helposti saunalukemiin. Aamupäivällä Suomalainen perusiho palaa täysin 20minuutissa. Ei siis kovin terveellistä puuhaa. Toisekseen tämä polttamalla saatu rapurusketus kuoriutuu pois hyvin nopeasti. Epämiellyttävien yöunien saattelemana :) Itse suosittelisin esim. snorklausreissuille t-paitaa ja erittäin vahvaa veden pitävää aurinkovoidetta. Kelit ovat kieltämättä olleet vuoden alusta sateisemmat kuin yleensä.
- Sensei--
Ladupoika keroi minun p****reijän ympäryksen olevan sopivasti ruskettunut.
- Lemmenkäinen
Joskus 70-luvulla eka kerran Thaimaassa, yöt humussa ja päivällä sitten nukuttiin.- Niinhän se meininki jatkui kunnes tapasin vaimoni.- Nykyään kyllä yöt nukutaan :(
- lerpatalerppaa
Missäs ne juna-aikatulut taas viipyy
- arwet
Eksää idiootti tierä mittää melatoomasta ?? Aurinko on out !!!!!
- Ihosyöpä
Nuorena tuli grillattua etelän lomilla niin että basalioomaa on leikattu useampaan kertaan (siiloin käytiin myös "muodikkaasti" solariumissa!).
Nykyään pitkähihainen paita ja pitkä mekko tai housut ja lakki päässä. Uimassa kävin viimeksi kerran reissun aikana ja sekin uima-altaassa. Kuumissa kohteissa käyn enää harvoin, suosikkikohteita on kaupunkimatkat mutta joskus, kerran parissa, kolmessa vuodessa lämpimään. Tosin luen Thaimaan Intian kanssa niihin maihin, jotka on aika pe--reikiä kaikkiaan eli ei kiitos enää.- LerpanMatka
Niuvanniemen käytävä päästä päähän
- auringonottaja
On jopa joitain tyyppejä jotka ovat olleet jossain aasian maassa koko talven ja tulevat sitten suomeen maaliskuun lopussa aivan kalpeina,hämmästyttävää
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712310En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55989- 108980
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81931- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67746Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694- 33687