irtisanoutuminen sairaslomalla

miten käy?

Olen työuupumuksen vuoksi sairaslomalla, nykyiseen työpaikkaan en halua palata. Miten käy etuuksieni jos irtisanon itseni?
Eli saako sairaspäivärahaa ajalta jolloin lomarahat jaksotetaan?
Mutta voinko olla työnhakijana jos sairasloma on voimassa?

2

12406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työkkäri'

      ''Miten käy etuuksieni jos irtisanon itseni?''

      Varmista ensin, että Kela todella myöntää sairauspäivärahan. Kela ei välttämättä työuupumuksen vuoksi sairauspäivärahaa myönnä. Jos lääkärisi on niin fiksu, että on laittanut esim. masennusdiagnoosin lisäksi, niin tilanne saattaa olla toinen. Varmista kuitenkin, että päivärahapäätös on tehty ja se, että mille ajalle.

      Jos sinulle on myönnetty (tai työnantajallesi, jos maksaa palkkaa) sairauspäivärahaa, niin sen maksu jatkuu normaalisti irtisanoutumisesta huolimatta. Viimeistään irtisanomisajan päätyttyä päiväraha alkaa juosta sinulle, jos se on sitä ennen maksettu työnantajalle siksi, että työantaja on sinulle palkkaa sairausloman ajalta maksanut.

      ''Eli saako sairaspäivärahaa ajalta jolloin lomarahat jaksotetaan?''

      Lomarahat eivät vaikuta sairauspäivärahaan. Sairauspäiväraha siis juoksee normaalisti lomarahoista huolimatta. Niitä ei siis jaksoteta, kuten työttömyyskorvauksissa.

      ''Mutta voinko olla työnhakijana jos sairasloma on voimassa?''

      Et voi olla työttömänä työnhakijana, mutta työnhakijana kylläkin. Ero termeillä on, että vain työttömälle työnhakijalle maksetaan työttömyyskorvauksia.

      Jos sinulle maksetaan sairauspäivärahaa, sinun on turha ilmoittautua työkkärissä niin kauan kuin sairauspäiväraha juoksee, ellet sitten välttämättä halua työkkäriin mennä. Mitään etuja et menetä, vaikka ilmoittautuisitkin vasta sairauspäivärahan maksamisen loputtua.

      Lomarahat jaksotetaan työttömyysturvassa joko työsuhteen päättymisestä tai sitten maksuajankohdasta lukien. Muusta ajankohdasta niitä ei voi lähteä jaksottamaan.

      Jos sinulla jatkuu sairausloma riittävän kauan, niin jaksotusaika kuluu sen aikana ja työttömyyskorvauspuolella jaksotus ei enää vaikuta.

      Huomaa, että irtisanoutumisesta saattaa seurata kolmen kuukauden karenssi. Jos kuitenkin sairausloma jatkuu riittävän kauan ja on syynä irtisanoutumiseen, niin saattaa olla, että vältät karenssin.

      Toisaalta jos sairauslomasi jatkuu työsuhteen päättymisen jälkeen vähintään kolme kuukautta, niin mahdollisesta karenssista ei taloudellisia tappioita tulisi, sillä karenssi ja sairausloma kuluisivat rinnakkain, jos karenssi tulisi. Karenssi voidaan näet määrätä vain työsuhteen päättymisestä lukien.

    • kyllä

      Ymmärrän kyllä, että et halua takaisin työpaikkaan, jossa olet uupunut. Sinulla on siihen varmaan painavat syyt. Siitä huolimatta kehotan sinua miettimään noita taloudellisia asioita, kun olet vähän tervehtynyt ja tekemään niinkin radikaalin päätöksen kuin irtisanoutumisen vasta sen jälkeen. Uupuneena ei pidä tehdä noin tärkeitä päätöksiä, sillä näköala on tuolloin niin kapea, että moni oleellinen asia saattaa jäädä huomiotta. Mutta jos päädyt irtisanomiseen, niin sinulla on selvät sävelet, niin hyvän ja asiantuntevan vastauksen sait tuossa edellä. Paranemisia ja auringonvaloa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe