En käsitä tätä

ihmetyttää

Miten ihmeessä saku ja belggarit ovat niin paljon holskuja suositumpia? Hollanninpaimenkoirahan on saksan- ja belgianpaimenkoiraa helpompi ja kiltimpikin, mutta yhtä hyvä työkoirana.

6

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnnaJ

      Jos olet yhtään perillä Holsku maailmasta, olet varmasti tietoinen siitä, miten heikko hermoisia holskut tällä hetkellä Suomessa ovat. Holskusta ei ole työkäyttöön (niin kuin ei muistakaan..), jos koira on esim. hermoheikko ja selästä sairas...Psyykkiset ominaisuudet eivät ole kovinkaan vahvalla mallilla...

    • kantani

      on että kaikki nämä euroopan paimenkoira rodut ovat kaikkea muuta kuin työkoiria suurimmaksi osaksi. belgit vitipäitä, sakemannit aggressiivisiä ja holskut arkoja lapasia. Ottakaa työkoiriksi esim aussien koirat.

    • joku muu

      "yhtä hyvä työkoirana" Lainaus ei pidä paikkaansa. Käyttölinjaiset spk ja mali (belgi) hallitsevat työkoirina ympäri maailman. Hollanninpaimenkoira ei Suomessa ole ollut perinteisesti suosittu palveluskoirarotu ja se on jäänyt käyttölinjaisten sakujen ja belgien varjoon. Hollanninpaimenkoirilla ei käyttölinjoja ole siinä laajuudessa mitä sakuilla ja belgeillä. Jos kasvattajat/harrastajat haluaisivat nostaa hollanninpaimenkoiran suosiota, niin heidän tulisi kouluttaa jalostuskoiransa pk-kokeisiin ja mielellään vielä saada näkyvyyttä esim. sm-kisoihin osallistumalla. Näyttelyharrastajia holsku ei varmaan juuri kiinnosta peruskoiramaisuutensa ja näyttävyyden puutteen vuoksi, joten silläkään suunnalla tuskin suosio nousee. Perus koiranomistajille jotka eivät mitään harrasta holsku voi olla silti liian vaikea. Tiedän tapauksen jossa eräskin lapsiperhe joutui luopumaan holskusta. Nyt niillä on collie.

    • Assisstiina

      Itselläni on sakemanni ja holsku. Sakemanni on luonteeltaan todella kova, ja vahtii ihmistä, sekä suojelee. Holsku taas vahtii kotia ja pihaa. Näistä huomaa mihin tarkoitukseen näitä koiria on käytetty. Holsku pihakoirana vahtimassa ja sakemanni taas paljolti suojelussa ym.. Kummassakin on paljon hyviä, sekä huonoja puolia. Holsku helpompi siinä suhteessa, että hyväksyy muut ihmiset, spk taas ei. Ja ainakin meiltä kysytään aina, että mikä koira tuo teidän koiranne on kun on niin hieno, ja komea!! Se siitä, ettei holsku olisi näyttävä.

      • Hukka-Musti

        Mahtavaa luettavaa noin asiantuntemukseen perustuva tieto sakusta ja holskusta. Hyvin vertailit niitä keskenään ja molemmissa on näköjään hyvät ja huonot puolensa. Tosin onhan luonne ja käyttäytyminen suuresti myös yksilöstä kiinni, mutta nyt sain tarkkaa tietoa >>oikeiden>> holskun ja sakun luonteesta.


      • eroja...

        Lapasia löytyy, ja vitipäitä löytyy. Myös niin vaativia koiria, että esim. jos oman urokseni antaisin jollekin kokemattomalle, siitä ei mitään tulisi. Itselläni on kokemusta vahvoista koirista, joten tiedän, mitä sanon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      176
      2993
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2331
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      40
      2204
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      399
      1641
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      96
      1150
    Aihe