Kävin tuossa L&T Biowatin edustajan kanssa ihmettelemässä riukuuntuneita kuvioitani, ja hän lupasi maksaa 5 /per kiintokuutio energiapuusta pystykaupoilla. Käsiteltäviä hehtaareja on noin 5 ja arvioitukertymä on 50 m3/ha. Onko hinta kohdallaan?
Hinta energiapuun pystykaupoilla
6
14151
Vastaukset
- kohdallaan
Mutta tingi ennekkoraivaus mukaan kauppaan, niin työjäljestä tulee siistimpi.
- varmaan määräytyy
sen mukaan miten ostaja saa/tarvitsee energiapuuta. Täällä tarve suurempi. Lähi kaupungin lämmittäjä maksoi vähän yli kolmekymppiä kahteen senttiin karsituista ko,ku,mä rangoista tienvarressa kiinnolle. Tietysti myyjälle 7 euron Kemera tuki lisäksi. Annatko hakata kesällä...vieläkö Kemera varoja riittää sinun kohteeseen. Kantokäsittely ehdottomasti, jos kesäkorjuu ja havupuuta mukana. Metsä kannattaa kuitenkin laittaa kuntoon ja suotta niitä maahan kaataa märkänemään ja vielä maksaa siitä.
- tarjottiin
25e/motti tien varressa että ei ainakaan kannata millään viiden euron hinnoilla myydä. Ja tosiaan kemera tuet päälle.
- kustannus
Älä unohda, että korjuukustannus on n.20/kiinto. Eli hinta on silloin tuo 25.
- Energisti
Jos kertymä on 50 mottia hehtaarilta, puusto on kohtalaisen isoa ja korjuu tulee melko edulliseksi. Silloin viitonen on vähän alakanttiin. Pyydä kymppi, varmasti korottavat tarjoustaan.
- Anonyymi
Keväällä maksettiin pystyyn latvutmassa ja oksat.10 € ja rangat 25 € Että näillä hinnoilla myytiin.Ja vielä mänty tukeista.72 € .Sama kuusi tukeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899