Kokeilin tilata 13:sta digikuvasta paperikopiot ifi-onlinen kautta. Kuvat olivat resoluutioltaan 200-300. Yllätyin, miten kuvien siirto kesti ja kesti. Lopulta koneeni katkaisi nettiyhteyden. Mulla on siis modeemi, mutta voiko kuvien siirto todella kestää noin kauan? Pitäisköhän polttaa kuvat cd:lle ja viedä kameraliikkeeseen?
Miten muut ovat teettäneet digikuvista paperikuvia? Mä en jaksa odottaa kuvien siirtämistä, jos 13:sta kuvan siirtokin kestää jo 40 minsaa. Entä kun haluan teettää 200-300 lomakuvaa?
Miten muut ovat teettäneet digikuvista paperikuvia? Mä en jaksa odottaa kuvien siirtämistä, jos 13:sta kuvan siirtokin kestää jo 40 minsaa. Entä kun haluan teettää 200-300 lomakuvaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvien koko on helposti yli 1MB per kuva, joten kolmentoista kuvan lähettäminen modeemilla voi tosiaanki olla aika hidasta puuhaa. 56kbs modeemeilla tuollaisen määrän siirtäminen kestää nopeimmillaankin n. 30min joten tuo 40min ei ole mitenkään poikkeava.
Itsekin olen tilannut kuvat netistä, laajakaistalla 140 kuvan siirtäminen kesti n. 20min.
Sinun tapauksessa varmaan tuo levylle polttaminen / kameran muistikortille siirtäminen ja liikkeeseen vienti on paras tapa. Tai sitten tilaamaan laajakaistaliittymä. 100-200 kuvaa ja modeemilla odotat 5-10 tuntia kuvien latautumista modeemilla (meniköhän oikein) :0)
Itse oon tota ifin palvelua käyttänyt. Kuvat on siirtynyt noin 70 kuvaa/5 minuuttia, mutta modeemilla olis aika tahkoaminen. Jos johonkin valokuvausliikkeeseen jaksaa mennä paikan päälle, niin mukaan riittää pelkkä muistikortti, josta kuvat puretaan. Hyvä vaihtoehto modeemiyhteyksien takana oleville?
Jos noin paljon kuvia haluat paperille ja jatkossa on sama tahti, niin hanki kiinteä yhteys (ADSL tai kaapelimodeemi) tai oma parempilaatuinen valokuvatulostin.
Rompulla kuvat siirtyvät myös suht helposti ja ovatpa samalla varmuuskopiona.