Muovikassit

pieniä.

Muovikassi, tuo luonnonvastainen, uusiutumatonta energiaa tuhlaava turhake lähtee usein tunnontuskitta marketista mukaan, kun on parinteinen ekokassi unohtunut kotia tai sen tilavuus ei riitä. Noita pakostakin kertyy ja jätefirmat toivookin, että talousjäte pakattaisiin muovipusseissa keräyskonttiin. Tällainen menettely on varmaan heille siistimpää ja vaivattomanpaa. Jos muovisia ostospusseja taas ei kertyisi, niin jotain on näiden tilalle ostettava.... siis muovi tai paperi vastaavia. Paperikassi olis varmaan moninverroin egologisempi, mutta se aloitaa maatumisensa jo silloin, kun sitä kipeimmin tarvitaan ja pudottaa pohjan läpi sisältönsä aiheuttamaan ylimääräistä siivouksen tarvetta. Puurot, vellintähteet ja kastikkeenloput on siistimpi pakata kosteutta läpäisemättömään muovipussiin, kuin kaataa jätekonttiin jäätymään kiinni tai kesäisenä aikana homehtuun, mätäneen ja hajuja tuottamaan. Tällainen asia on jäänyt ärsyttää, miksi marketin muovikassi ei voisi olla muutaman sentin isompi, niin se venyisi repimättä standardin jätesangon sisään reunojenpäälle käännettynä. Nyt jännällä odotan, mikä kauppaketju tuon jutun ensimmäisenä oivaltaa, niin siirryn sinne vakituiseksi asiakkaaksi. Säästöähän tuostakin kertyisi, jos muovipussin pystyy hyödyntää moneen kertaan. Eipä silti, on minulla autossa aina muutama puhdas muovikassi, eri asia on viitsinkö kassajonolta lähteä sitä hakemaan.

4

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lklölklkl

      Millanen saavi sulla on jäteastiana, jos perusmuovikassi ei sen ympärille asetu. No Liiterin pussit on kyllä pieniä, niimpä käy muissa marketeissa.

    • toimii täällä

      Itse laitan aina hedelmät ja vihannekset paperpusseihin jos niitä on kaupassa saatavilla. Kotona sitten lajittelen biojätteet niihin ja kun sitä vie tarpeeksi usein ulos niin se ei ehdi hajoa kosteuden ansiosta. Kastikkeita ym.nestemäistä varten on muovipussit. Kangaskassi unohtui minultakin alussa aina kotiin mutta nyt on niin tottunut siihen että se kulkeutuu aina mukana. Säästyy luonto ja rahat!

      • ???

        kastikkeita ja muita nestemäisiä laiteta suoraan vessanpyttyyn?


    • muilla pakkausmateriaaleilla

      Ostan leivän kaupasta, tyhjennän pussin omiin suihini ja täytän sen sitten muilla jätteillä. Vaihtoehtoisesti hedelmäpussitkin toimivat hyvin. Seuraavalla kauppareissulla otan tuon leipäpussin tai hedelmäpussin mukaani ja vien kaupan järjestämään jätteiden keräykseen. Erittäin hyvä ja toimiva systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2497
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1107
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      825
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    Aihe