Muovikassit

pieniä.

Muovikassi, tuo luonnonvastainen, uusiutumatonta energiaa tuhlaava turhake lähtee usein tunnontuskitta marketista mukaan, kun on parinteinen ekokassi unohtunut kotia tai sen tilavuus ei riitä. Noita pakostakin kertyy ja jätefirmat toivookin, että talousjäte pakattaisiin muovipusseissa keräyskonttiin. Tällainen menettely on varmaan heille siistimpää ja vaivattomanpaa. Jos muovisia ostospusseja taas ei kertyisi, niin jotain on näiden tilalle ostettava.... siis muovi tai paperi vastaavia. Paperikassi olis varmaan moninverroin egologisempi, mutta se aloitaa maatumisensa jo silloin, kun sitä kipeimmin tarvitaan ja pudottaa pohjan läpi sisältönsä aiheuttamaan ylimääräistä siivouksen tarvetta. Puurot, vellintähteet ja kastikkeenloput on siistimpi pakata kosteutta läpäisemättömään muovipussiin, kuin kaataa jätekonttiin jäätymään kiinni tai kesäisenä aikana homehtuun, mätäneen ja hajuja tuottamaan. Tällainen asia on jäänyt ärsyttää, miksi marketin muovikassi ei voisi olla muutaman sentin isompi, niin se venyisi repimättä standardin jätesangon sisään reunojenpäälle käännettynä. Nyt jännällä odotan, mikä kauppaketju tuon jutun ensimmäisenä oivaltaa, niin siirryn sinne vakituiseksi asiakkaaksi. Säästöähän tuostakin kertyisi, jos muovipussin pystyy hyödyntää moneen kertaan. Eipä silti, on minulla autossa aina muutama puhdas muovikassi, eri asia on viitsinkö kassajonolta lähteä sitä hakemaan.

4

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lklölklkl

      Millanen saavi sulla on jäteastiana, jos perusmuovikassi ei sen ympärille asetu. No Liiterin pussit on kyllä pieniä, niimpä käy muissa marketeissa.

    • toimii täällä

      Itse laitan aina hedelmät ja vihannekset paperpusseihin jos niitä on kaupassa saatavilla. Kotona sitten lajittelen biojätteet niihin ja kun sitä vie tarpeeksi usein ulos niin se ei ehdi hajoa kosteuden ansiosta. Kastikkeita ym.nestemäistä varten on muovipussit. Kangaskassi unohtui minultakin alussa aina kotiin mutta nyt on niin tottunut siihen että se kulkeutuu aina mukana. Säästyy luonto ja rahat!

      • ???

        kastikkeita ja muita nestemäisiä laiteta suoraan vessanpyttyyn?


    • muilla pakkausmateriaaleilla

      Ostan leivän kaupasta, tyhjennän pussin omiin suihini ja täytän sen sitten muilla jätteillä. Vaihtoehtoisesti hedelmäpussitkin toimivat hyvin. Seuraavalla kauppareissulla otan tuon leipäpussin tai hedelmäpussin mukaani ja vien kaupan järjestämään jätteiden keräykseen. Erittäin hyvä ja toimiva systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3016
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1325
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe