Tunisia ja Egypti

mainostavat runsaasti

Tunisia ja Egypti ovat ilmeisesti tällä hetkellä kiinnostavampia kohteita kun Marokon Agadir. Nämä maat mainostavat runsaasti ja näkyvästi ja saavat sillä kiinnostusta aikaan. Agadir oli ilmeisesti "muotia" silloin,kun sinne mentiin vielä pari kertaa viikossa ja asiakkaita riitti. Sittemmin suorat lennot kutistuivat kerran viikkon ja nyt ei mitään. Jo viime talvena -08/09 Finnmatkatkoilla ei ollut enää Agadiria listoilla, edellisenä vielä oli. Matkustuksessakin on muotikohteita ja kysyntä aaltoilee. Kuvittelen, että näitä arabimaita vierastetaan sen verran, että matkailijoita Suomesta on rajoitetusti. Sinne Kanarialle mennään, kun on tuttua ja turvallista (?) tai näihin muihin tämän päivän suosikkeihin. Lämmöstä, että ei Tunisiassakaan talvella lämmin ole, vaan samaa luokkaa kun Agadirissa. Egyptissä on kyllä varmempi aurinko mutta pöpö-vaara korkeampi. Jokaisella kohteella etunsa ja haittansa. Toivottavasti saamme Agadirin piakkoin takaisin.

4

1360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen monasti ihmetellyt sitä miten syrjään Aurinkomatkat on viime vuosina jättänyt Marokon. Pariin vuoteen ei ole ollut ainuttakaan mainosta Marokosta. Ei riitä se että Metro-niminen julkaisu kirjoittaa Essaouirasta ja Matkalehti kerran Marrakechistä. Hyvä näinkin, mutta se ei ole riittävää.Tältä osin ojennan risukimpun Aurinkomatkoille. Tosin me matkailijatkin tietysti saamme vähän risuja heikohkosta kiinnostuksesta.Mutta sitten tuo Marokon valtion matkailutoimisto, joka sijaitsee Tukholmassa.Pohjanlahden tältä puolen katsottuna tuo byråå ei ole saanut mitaan aikaiseksi. Ei tuolta toimistolta ole myöskaan liiennyt euroja mainostukseen. Ilmeisesti on niin, että meidän markkinamme ovat niin pienet, ettei siihen kannata uhrata. Marokon vaaltion matkailutoimisto saa kuvitteellisen valtavan risukimpun. Toivottavasti osa risuista menee aina sikäläiseen ministeriöön saakka. No nyt sitten on näin. Tämä chat osiokin ilmeisesti hiljenee. Minusta tänne on ollut kiva kirjoitella. Tässä yhteydessä kiitankin kaikkia niita monia nimeltä mainitsemattomia, jotka ovat tänne asiallisesti kirjoittaneet.Erikoisesti olen arvostanut niitä omalla nimellään kirjoittaneita.-Oikein mukavaa kesää kaikille, ja oikein mukavia matkoja minne ne sitten suuntautuvatkaan. Bislämä(= näkemiin)Agadir ja Marokko.Kalevi.

      • eki69

        Jos ei Marokkoon ole enää kysyntää, ei valmismatkoja tietenkään järjestetä. Olen käynyt Agadirissä ja voin vannoa ettei minua sinne enää toista kertaa saa. Uskon, että meitä kerran käyneitä on niin paljon, että siksi vaihtavat kohteita enemmän kiinnostaviin. Egypti oli aivan toista luokkaa, samoin Malesia, Thaimaa ja Dubai. Kanariallekin menen mielummin (vaikka se ei mielikohteitani olekkaan). Eli en yhtään ihmettele miksi matkatoimistot lopettavat Marokon matkat. Suuri osa turisteista ei halua mennä sinne.


    • matkalle....

      Muutaman kerran olen Tunisiassa sekä Egyptissä käynyt ja molemmista tykännyt. Marokko sensijaan on näkemättä. Lehdistä voi lukea, kuinka ihmiset valitsevat tutun ja turvallisen Kanarian talvella, vaikka Egyptissä olisi yhtä lämmintä. Samoin kesällä tutun Kreikan, Espanjan ja Turkin...vaikeahan se on esim.Egyptiä valita kun matkat sinne loppuvat jo huhtikuussa. Tunisiassa olen keäkuussa käynyt, eikä se ollut sen kuumempi kuin Turkkikaan. Tarjonnastahan niitä matkoja valitaan ja tarjonta on kovin yksipuolista..."Tyhjästä on paha nyhjästä"

      • kghkgfd

        Tämä on Marokko foorumi ei Tunisia eikä Egypti. Ja jos ei itse pitänyt Marokosta ei voi olettaa , että muutkaan ei pidä siitä katso kun makuasioistta ei voi kiistellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      442
      2946
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2225
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      129
      2011
    4. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1284
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1235
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1223
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1198
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1006
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      55
      979
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      745
    Aihe