koska kannattaa ostaa kovalevylle oma tuuletin? Onko siitä mitään oikeata hyötyä?
Biltemasta: http://www.biltema.fi saa aika halvalla. Lisääkö se merkittävästi koneen melutasoa?
Biltemasta: http://www.biltema.fi saa aika halvalla. Lisääkö se merkittävästi koneen melutasoa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä niihin kiintolevyihin oikeastaan tuuletinta tarvi, kunhan muistaa jättää tarpeeksi "ilmaa" sen ympärille. Ja sama pätee myös jos on monta kiintolevyä. Tavallisen kiintolevyn ohjainpiiri lämpenee noin 50C asteeseen ja itse kiintolevyn pinta on suurin piirtein käden lämpöinen.
Hei tarkoittaaks toi sitä, että jos on kaksi kiintolevyä, ne ei sais olla kiinni toisissaan? Mulla on kaksi kiintolevyä ja ne on päällekkäin ja kiinni toisissaan.
yli 7200rpm nopeuksillä käyvät kovalevyt saattavat kuumentua enemmän. en ole mitannut tarkkaa lämpötilaa omasta kovalevystäni, mutta ennen jäähdytystä kiintolevyn pinta kuumeni sen verran lämpimäksi että se poltti sormea kuin piti sitä (hyvin) vähän aikaa siinä.
Kannattaa lisätä tuuletin etupaneliin puhaltamaan kovaleyyn/-hin jos siihen vain on mahdollisuutta. Valitse tietenkin vain hyvälaatuisia ja hiljaisia tuulettimia.
Ne tulevat vaikuttamaan myönteisesti kovon kestävyyteen ja elinikään.
Suosittelen hyviä koteloita kuten esim. Chieftec:in Dragon:eita. Niihin voit vaivattomasti liittää hetkessä uusia tuulettimia ilman ruuveja!
Katso tästä linkistä kuvia itse kotelosta:
http://www.arena-chieftec.com/?page=products_show&item=203&k_id=1&language=uk
Enjoy!