Onko debianille python 3 pakettia?
Python 3
debianille
16682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Python 3:a tuskin on vielä missään jakelussa mukanam eikä ole Debianissalaan. Python 3 on vielä liian uusi, errä sitä kannattas muutenkaan käyttää. Ei sitä näytä olevan edes Ubuntussakaan packages.ubuntu.com sivun perusteella.
Softaa yleensä tehdään tulevaisuutta silmällä pitäen ja jos on joku laajempi juttu niin Python 3:n käyttö on suotavaa jos tarkoitus olisi saada softat käyttöön joskus vuoden päästä tms. Näin saisi pitemmän elinkaaren softalle ilman turhaa ylläpitosäätöä. Jos sitten tekee jotain kikkaretta tai jos softa on ad hoc tasolla niin sitten vaan Python 2:sta kehiin.
http://docs.python.org/library/2to3.html
Tossa en kyllä ole samaa mieltä. Ei ole mieltä rynnätä käyttämään juuri vähän aikaa sitten julkastua ohjelmointikielen versiota, koska siinä hyvin todennäkösesti on vikoja, jotka heijastuu sitten sillä kielellä tehtyihin ohjelmiin. Sitäpaitsi Python 3 ei ole yhteensopiva Python 2.x:n kanssa, eli tuo jo tulee hidastamaan siirtymäaikaa. Kuten sanottua, sä et tule Python 3:a juuri mistään jakelusta löytämään ihan lähiaikoina, et edes Ubuntusta.
Lisäksi pitää muistaa, että python-ohjelmat käyttää suurta määrää erilaisia python-kirjastoja. Vaikka Python 3.0 onkin julkastu, niin suurin osa niistä kirjastouista ei vielä sitä tue. Minä en näe vielä ajankohtaseksi siirtyä python 3:n. Siirtymäaika ottaa todennäkösesti vuosia ja ehkä parin vuoden päästä Python 3:n käyttö alkaa pikkuhiljaa yleistyä, tuskin kovin paljon aikasemmin.
"Ei ole mieltä rynnätä käyttämään juuri vähän aikaa sitten julkastua ohjelmointikielen versiota, koska siinä hyvin todennäkösesti on vikoja, jotka heijastuu sitten sillä kielellä tehtyihin ohjelmiin." "Sitäpaitsi Python 3 ei ole yhteensopiva Python 2.x:n kanssa, eli tuo jo tulee hidastamaan siirtymäaikaa." Varmasti on vikoja, mutta tuo yhteensopivuusero onkin syynä miksi isommissa jutuissa kannattaa tehdä Python 3:lla. Joutuisi muuten tekemään muutostyöt Python 2:sta Python 3:n jossain vaiheessa. On totta, että Python 3:sta ei ole vielä aikoihin missään käyttiksessä, että jos on sen verran iso homma, että tulee tuotantokäyttöön vasta sitten kun Python 3 on valmiina käyttiksissä niin sitten Python 3:lla kannattaa tehdä.
Python 3:a tuskin on vielä missään jakelussa mukana, eikä ole Debianissakaan. Python 3 on vielä liian uusi, että sitä kannattas muutenkaan käyttää. Ei sitä näytä olevan edes Ubuntussakaan packages.ubuntu.com sivun perusteella...
kolmosta, niin se on helppo kääntää. Tee aptitude build-dep, lataa sorsat, pura ne ja lausu ./configure && make -j4 && su -c "make install" mantra. Kakkoselle löytyy tosin lukemista netistä ja kirjastoja.
...löytyy lähes paremmin :)
"niin se on helppo kääntää. Tee aptitude build-dep" Nyt on kyllä pakko sanoa, etten oikeen ymmärrä mikä tuossa on ideana. Tämä komento ei tee mitään järkevää: # aptitude build-dep Tämä hakisi repositorysta löytyvän debian-paketin uudelleenkääntämiseen tarvittavat paketit. Mutta kuten edellä sanoin, niin Python 3 ei ole Debianissa, se ei ole edes Experimentalissa tai unstablessa. Eli tuosta komennosta ei ole mitään hyötyä. Olen kyllä muutenkin sitä mieltä, että pythonin tapasta ei kannata lähteä itse kääntelemään lähdekoodeista ja asentamaan paketinhallinnan ohi.
No helvetti, tottakai kirjotin väärin. Eli siis: TÄMÄ KOMENTO ei tee mitään järkevää: # aptitude build-dep Tämä hakisi repositorysta löytyvän debian-paketin uudelleenkääntämiseen tarvittavat paketit. # aptitude build-dep Muu mitä sanoin edellisessä viestissä pätee edelleen.
=)... mut miten ite asentaisit riippuvuudet, jos kuitenkin haluisit kääntää lähdekoodeista? Tuol toises viestissä puhut python3:n toimivuudesta, mut ehkä parempi ois puhua sen vähistä kirjastoista, uutuudesta ja hitaudesta vrt python2.
"mut ehkä parempi ois puhua sen vähistä kirjastoista, uutuudesta ja hitaudesta vrt python2" Luitko sä ollenkaan mitä mä sanoin? Just siitähän minä puinin. Hitautta nyt en maininnut tosin.
haluux väittää? Kyl se toimii :D
Ei se ole mikään mielipide. "mut miten ite asentaisit riippuvuudet, jos kuitenkin haluisit kääntää lähdekoodeista?" Koetahan nyt ymmärtää, että komento: # aptitude build-dep osaa asentaa käännöksessä tarvittavat paketit ainoastaan debianille paketoidun ohjelman uudelleen kääntämiseen. Tuo komento siis katsoo olemassa olevan debian-paketin riippuvuustiedoista mistä muista paketeista se paketti riippuu ja asentaa sen perusteella tarvitavat paketit. Toisinsanoen, sä et voi käyttää tuota komentoa paketinhallinnan kautta löytymättömien ohjelmien kääntämiseen. Jos sä haet esim webbiselaimella tai wgetillä jonkun debianille paketoimattoman ohjelman lähdekoodit, niin toi komento ei osaa hakea sen ohjelman riippuvuuksia. Toi komento ei voi mistään tietää mitä paketteja sen pitäs hakea, koska ei ole olemassa debian-pakettia josta se voisi katsoa riippuvuudet. Tuollasessa tapauksessa, sun pitää itse selvittää mistä kirjastoista se ohjelma jonka haluat kääntää riippuu. Esimerkiksi kun ajat lähdekoodeista löytyvän configure -skriptin, niin se valittaa puuttuvista tarvittavista kirjastoista. Tuon perusteella voit selvittää mitä sun pitää asentaa, että käännös onnistuu. Sitten sun pitää itse asentaa tarvittavat kirjastoja ja niiden headereitä vastaavat paketit esimerkiksi aptitudella, tai pahimmassa tapauksessa joudut ensin kääntämään tarvittavat kirjastot lähdekoodeista ja asentamaan ne ennenkuin itse haluamisi ohjelman käännös onnistuu.
"# aptitude build-dep osaa asentaa käännöksessä tarvittavat paketit ainoastaan debianille paketoidun ohjelman uudelleen kääntämiseen." No kokeile asentaa pyytton3:n kääntämiseen tarvittavat riippuvuudet tuolla, ja kerro kääntyikö. Jos ei, niin montako riippuvuutta jouduit käsin täyttämään? Toista, mutta asenna ne käsin. "Ei se ole mikään mielipide. " Perustele faktasi. Miksi python3:n asentaminen on niin huono juttu, ettei sitä missään nimessä pitäisi tehdä?