Vaikuttaako Ramadan aika Soussessa??

koopppeee

Tuossa joku aiemmin jo kyseli, että miten Ramadan vaikuttaa lomakohteissa, mutta siihen ei oltu vastattu... Eli onko kellään kokemusta/tietoa?

5

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikuta

      Ei Ramadan mielestäni juurikaan lomalaisten lomaan vaikuta. Ruokaravintolat ovat normaalisti auki mutta usein niissä on esim verhot ovien edessä, jottei ruokailu ole näkyvää. Kaupat ovat auki muuten normaalisti mutta kaikki paikat sulkeutuvat auringonlaskun aikaan mikä on siinä puoli seitsemän ja seitsemän välillä. Siihen aikaan on myös täysin mahdotonta saada mitään taksia koska koko kansa painuu sisätiloihin rikkomaan paaston eli syömään ilta-aterian. Tunnin sisällä kaupat avaavat uudestaan ja ovatkin sitten auki yli puolelle yön koska monet paastoavat ulkoutuvat vasta ruokailun jälkeen ostoksille syönneenä ja viileämmässä ilmassa kun päivän paahteessa. Paaston aikaan iltaisin kaupungilla onkin paljon enemmän vipinää kaupoissa ja kahviloissa kun normaalisti syksyiltaisin on. Lisäksi on paljon enemmän katukauppiaita sekä vaatemessut joihin meno-ohjetta voi kysyä oppailta. Mikään ryyppylomakohde tunisia ei ole milloinkaan ja erityisesti paaston aikaan olisi kyllä hyvä kunnioittaa paastoavia ihmisiä olemalla näyttäytymättä kännissä ja pukeutumalla peittävämmin. Tämä koskee myös miehiä. Ilman paitaa ei ole suotavaa kävellä kadulla milloinkaan.

      • me5x

        Kuulostaa siis perus-arabidiktatuurilta. Kerrotko mikä ylipäätään Tunisiassa ON suotavaa jos ei ole kusettava kebabbi?


      • Nainen tunisiassa
        me5x kirjoitti:

        Kuulostaa siis perus-arabidiktatuurilta. Kerrotko mikä ylipäätään Tunisiassa ON suotavaa jos ei ole kusettava kebabbi?

        Vaihda matkakohdetta, jos tunisia noin rieppoo mieltä.


    • ...

      Itse olin juuri viime vuonna Soussessa Ramadanin aikaan eikä se meidän matkaa häirinny, päin vastoin. Ramadanin huomas sillä tavalla, että kauppiaat ei ehkä olleet niin tyrkkyjä, kun eivät jaksaneet kaupata kun eivät olleet saaneet syömistä ja juomista, Mikä oli meille positiivista. Ravintolat tosin sulkeutui tuossa klo 17 ja avasi ovet jälleen iltasella joskus klo 20 aikoihin. Viiden maissa hiljeni myös koko kaupunki, kun ihmiset painuuivat koteihin syömään, mutta ei se lomaa häirinny. Siinä ajassahan ehti itse käydä hotellilla. Hotellilla tosin kaikki pelasi loistavasti, vaikka aurinko painui jo mailleen. Mutta toki olimme kohteliaita, emmekä juoneet esim. vettä takseissa päivällä. Rannoilta/ravintoloista/hotelleista sai alkoholia niin paljon ku sielu sieti, vaikkakaan kaupasta sitä ei saanut, mutta mekin ostimme hotellin allasbaarista olutta omaan jääkaappiin jemmaan. Voisin ihan ehottomasti lähtiä Ramadanin aikaan Tunisiaan. KIVAA OLI =)

    • faerie

      Me olimme viime syyskuussa Ramadanin aikaan viikon Tunisiassa ja pelkäsin hieman etukäteen, että vaikuttaako se haittaavasti lomaamme. Mielestäni Ramadan ei häirinnyt lomailua mitenkään, päinvastoin!

      Ramadanin aikaan lähes kaikki kaupat ja ravintolat sulkevat ovensa noin seitsemän aikaan illalla pariksi tunniksi. Eli illalliselle ravintolaan ei kannata lähteä siihen aikaan ja taksia on hyvin vaikea saada. Meillä oli hotellilla illallinen joka ilta, joten ei vaikuttanut meidän syömisiin mitenkään. Jos illalliselle haluaa niin kannattaa mennä myöhemmin jolloin ravintolat avaavat ovensa uudestaan. Yhtenä iltana kävimme Soussen basaarialueella joskus 21 jälkeen illalla ja mielestäni se oli mukava kokemus. Basaarialueella oli paljon elämää, erityisesti paikalliset olivat runsain joukoin liikkellä ja kaupoissa riitti asiakkaita. Pääsi kunnolla mukaan itämaiseen tunnelmaan, kun pimeässä illassa käveltiin basaarialueen kapeita kauppakatuja. Uskoisin, että siihen aikaan meihin turisteihin ei kiinnitetty niin paljoa huomiotakaan kaupoissa kun asiakkaina oli paikallisiakin. Päiväsaikaan tilanne olisi ehkä ollut toinen. Iltaelämä oli aika vilkasta ja tykkäsin tunnelmasta. Kannattaa päiväsaikaan huomioida paikallisia siinä mielessä, että ei juo esim. taksissa janoisen ja paastoavan kuskin vieressä kylmää vettä tai limpparia. Ruokaravintolat noissa turistipaikoissa ainakin palvelee päiväsaikaan ihan normaalisti ja ruokaa saa siis ennen auringonlaskuakin.

      Jos lähtisin uudestaan Tunisiaan niin ajoittaisin matkan todennäköisesti juuri Ramadanin aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7605
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4193
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      60
      2534
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2358
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe