Linuxia on monesti sanottu UNIX–tyyppiseksi käyttöjärjestelmäksi. Mihin tämä samankaltaisuus perustuu?
Linux/UNIX
yks vaa
11640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://en.wikipedia.org/wiki/Unix-like http://en.wikipedia.org/wiki/POSIX Varmaankin tynkä vastaus, mut tos on jotain.
tapa ovat lähes identtiset. Linux ei ole (vielä) saanut virallista unix-sertifikaattia.
"Linux ei ole (vielä) saanut virallista unix-sertifikaattia." Eikä tule koskaan saamaankaan. Linux on vain Unixin kaltainen. Linux ei ole Unix-käyttöjärjestelmä, linux ei kuulu Unix-käyttöjärjestyelmäperheesen eikä Linux siis perustu Unixiin. Linuxissa ei ole samaa lähdekoodia kuin unixeissa, joihin esimekiksi BSD:t kuuluu. Olisit ilonen siitä, että näin on. SCO olisi muuten voittanut oikeudenkäyntinsä Linuxia vastaan, jos asia olisi toisin.
Kyllä Linux-pohjaisillekin käyttöjärjestelmille on myönnetty sertifikaatti, tätä vaan ei nykyisin enää harrasteta kun siitä ei ole oikein hyötyä. Maailma on menossa LSB sertifiointiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Linux Linux tai GNU/Linux on käyttöjärjestelmä, joka koostuu Linux-ytimestä, GNU-projektin käyttöjärjestelmäalustasta ja joukosta muita vapaita ohjelmia. Se syntyi alun perin Unix-käyttöjärjestelmän kopioksi, ja siitä on vähitellen kehittynyt varteenotettava ja monipuolinen Unixin kaltainen käyttöjärjestelmä.
Linux on vain kopio. Näin on aina ollut, ja aina tulee olemaan.
Tässä se todetaan että vain mikkismerkonomi voi olla näin pihalla tietotekniikasta. ;)
"tietosi" hankkinut?
Linux ei ole unixin -tyyppinen, Linux on vain unixin kaltainen (englanniksi unix like). Linuxilla ja Unixilla ei ole todellisuudessa mitään tekemistä keskenään, vaikka ne toimiikin samankaltaisesti. Linuxissa esim ei ole käytetty unixin lähdekoodia. Esimerkiksi *BSD -käyttöjärjestelmät, joihin myös MacOS X kuuluu, ovat unix-tyyppisiäö käyttiksiä, ne on unixeja. Mutta linux siis ei ole.
Lyhyesti: Miksi Linux != UNIX (eläköön se pieni ero!) http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_relationship_of_Linux_and_UNIX Ja toisaalta laajemmin: Käytännössä Linux = UNIX? (vääntöä asiasta lontoonmurteella) http://www.linuxinsider.com/story/32719.html?wlc=1240094829
"Linuxia on monesti sanottu UNIXtyyppiseksi käyttöjärjestelmäksi. Mihin tämä samankaltaisuus perustuu?" Linux ei ole käyttöjärjestelmä vaan ydin. Linux ydintä käytetään kyllä monissa käyttöjärjestelmissä jotka ovat unixeja, tosin näitä ei ole pahemmin sertifioitu. Sen sijaan ovat LSB-standardin mukaisia joka perustuu paljon Singe Unix Specificationiin.