Kuola Lumpuri

Moi mista loutyis suomalaisia tallta Kuola Lumpurista . Olen just tullu ja kaipais seuraa Ter RAIJA
81376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olisi hyvä opetella paikkakunnan nimi ensi alkuun. Minä voitin kerran matkan (ystävältä, vedonlyönnissä), kun tiesin Malesian pääkaupungin nimen. Matkani kohteeksi tietysti valikoitui Kuala Lumpur. En pitänyt siitä kovin paljon. Onko siellä yhä kauhea tungos ja pakokaasusaaste?

Äänestä
  • Onhan taalla tata liikennetta,mutta aurinko paistaa viela sumuverhon takaa. EN OLE VIELA TAVANNU YHTAAN SUOMALAISTA,jos tiedat paikkoja niin kerro. ter.RAIJA

    Äänestä

  • raijalapp kirjoitti:

    Onhan taalla tata liikennetta,mutta aurinko paistaa viela sumuverhon takaa. EN OLE VIELA TAVANNU YHTAAN SUOMALAISTA,jos tiedat paikkoja niin kerro. ter.RAIJA

    päivää, matkalla Penangiin ja takaisin. Matkustin ystävän kanssa, joka ei ole suomalainen. Jos olisin tiennyt suomalaispaikkoja, olisin kiertänyt ne kaukaa. Miksi matkustaa ja sitten pitäytyä suomalaisten seuraan? Malesialaiset ovat todella ystävällisiä ihmisiä.

    Äänestä

  • vain pari kirjoitti:

    päivää, matkalla Penangiin ja takaisin. Matkustin ystävän kanssa, joka ei ole suomalainen. Jos olisin tiennyt suomalaispaikkoja, olisin kiertänyt ne kaukaa. Miksi matkustaa ja sitten pitäytyä suomalaisten seuraan? Malesialaiset ovat todella ystävällisiä ihmisiä.

    kanssa joka on samasta kulttuurista puhuu samaa kieltä. Ei mulla kyllä mitään ulkomaalaistaseuraa vastaan ole, mut tässä vähän mutua miksi. Joskus voi tuntua aika yksinäiseltä paikassa jossa on ulkomaalisena.

    Äänestä

Siellä ei ole juurikaan suomalaisyhteisöjä. Minullakin on vain tuttavan tuttavia siellä ja he ovat paikallisia.

Äänestä

Miksi pitää ulkomailta aina etsiä suomalaisia? Sehän on rasismia sellainen. Eikö riitä, että katselee ympärilleen ja yrittää tutustua mukavaiin ihmisiin ovat ne sitten minkä maalaisia tahansa? Jos kuitenkin suomalaisia haluat, niin kokeile vaikka Malesian suomalaisyhdistystä http://www.geocities.com/malesiansuomalaisyhdistys/ Tai sitten voit vaikka kokeilla http://www.malesia.net/ ja sieltä esim. foorumista hakea kaveria.

Äänestä
  • Kaikki kay ei varilla valia ,kuitenkin olis kiva nahda finskeja ihan muuten vaan tai ruotsalaisia ,mutta kun en oo nahny ketaan .

    Äänestä

  • raijalapp kirjoitti:

    Kaikki kay ei varilla valia ,kuitenkin olis kiva nahda finskeja ihan muuten vaan tai ruotsalaisia ,mutta kun en oo nahny ketaan .

    Täällä Kuala Lumpurissa asuu kymmeniä suomalaisperheitä, joista suurin osa on enemmän tai vähemmän aktiivisesti mukana Malesian suomalaisyhdistyksen toiminnassa. Tarkempaa infoa ja yhteystietoja löytyy osoitteesta
    http://groups.google.com/group/masu-web
    (web-sivut muuttivat juuri)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raijalapp kirjoitti:

Moi mista loutyis suomalaisia tallta Kuola Lumpurista . Olen just tullu ja kaipais seuraa Ter RAIJA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu