Viljelijöiden tulokehitys ei ole noudattanut ennustetta, joka esitettiin Euroopan unioniin liityttäessä. Korkeasta laadusta ja kasvaneista tuotantokustannuksista huolimatta viljelijöiden markkinoilta saamat hinnat ovat laskeneet, ja hintapainetta lisää kaupan koveneva kilpailu ja lisääntyvä tuonti. Yksikkökoon nopeasta kasvusta huolimatta viljelijöiden reaalinen maataloustulo on pudonnut kolmasosan vuoden 1994 tasosta.
Viljelijöille maksetaan nälkä
palkkaa..
391044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Palkkansa.Vaida alaa älä narise.Ei tänne oo tultu nariseen.Maailma on täynnä mahdollisuuksia.Työnteko virkistää kokeile joskus varovasti.Mut älä riko ittees.
neuvoasi ja lopeta tuo jatkuva marinasi noista syömätuista joita nautit.
Voisitko ystävällisesti kertoa, miten viljelijä vaihtaa alan ja työpaikan kun on sukutila, johon on jo investoitu kaikki saattavissa oleva rahaa? KUINKA?
mitään tiedä,etkä viljelystä. Ei todellakaan kumpikaan määrää palkkaansa vaan tyytyvät siihen mitä markkinoilta saavat. Monopolissa ainoastaan jotain pystyy määräämään. Vijely ainoastaan on mahtavan EU:n maatalous- politiikan alainen.
Siehen ja lähdet käveleen poispäin.Sitte rupeet kyseleen TÖITÄ.(tiedätkö mitä sana työ tarkoittaa)
Haudattais pystyyn rahakasaan niinkuin maajussit ei nekään kaatuis.Maajussilla ei oo mitään tekemistä yrittäjyyden kanssa.Pelkkiä TURHAKKEITA koko sakki.
joka päivä jonkun sen ammatin harjoittajan työn tuloksia syöt.
itse. Vai oletko vain kuullut isojenpoikien juttuja siitä
Tuon kyseenalaisen "ammatin"harjoittaja syö ja huvittellee toisten työn tuloksia röyhkeänä päivittäin.
Eikös hän sitten saisikaan mitään siitä syömästäsi ruuasta saada palkaksi? Yhteiskunta kun joutuu tuon palkan ja osan tuotanto kustannuksistakin puolestasi maksamaan.
Rahalla ruokansa.Sama kuka sen tuottaa.Vaan miten toimii tukipummi.Kaupassa on täysi hinta ei armoa tunneta,tuet tukipummin taskussa.
todella aivan eri hinta kuin mitä siitä Jussi saa, hän saa siitä hinnasta vain murusia.
Kyllä täällä maalla on halpoja vuokramökkejä tarjolla,muttei ne teitä kiinnosta,kun sossu maksaa teille asunnot,vaikka jäätte työttömiksikin.
Mistä raha tulee yhteiskunnalle.Ei ainakaan veron kiertäjiltä joille maksetaan verorahoista huimia tukia.Sitte nää sankarit muka maksaa veroja.Omaisuus vaan kasvaa.
vuokramökit ja asumistuet ruuantuottajalle kuuluu?
tulojensa mukaan kuten kaikki muutkin. Jos pienet tulot niin myös pienet verot ja sitten taas päinvastoin. Ne tuethan on myös veronalaista tuloa jos et sitä tiennyt.
Minulle sossu maksanut latiakaan.Tää ei tomi niinkuin maatalous tuki.En oo kyllä pyytänytkään sieltä mitään,ei ole mitään lavamaasturia pihassa.Espanja ym kaukomaat näkemättä.Matkailu avartaa maajusseja tovotaan ainakin.
Jos sais 100000 maksais 10000 ilmasesta rahasta "veroa" eikä vielä pärjäis Apuaaaaaa määää uppoonnn.
aurinko rannat hiljaisia paikkoja jos maajussien matkailu euroilla eläisivät. Ja jokunen lentoyhtiö konkurssissa.
Hankkian hattu pääs viinapullo verkkarin taskus jot onks duudareit näkyny.Ei oo kuuluu kuoros.
maajussia tunnet jonka verotettava tulo yltää tuonne 100000. Ja jotka saavat sen ilman että viljelisivät maitaan tukiehtojen mukaan? Ja ei tietystikään kukaan estä sinua ostamasta tilaa itsellesi jos luulet että sillä alkaisi mannaa taivaasta sataa
missä?
olihan täällä jokin aika sitten tiedustelu, mitä viljelijöiden pakasteessa on? Mitäpä se kuuluu kenellekään, mitä pakasteissa on itse kullakin.
Tähänasti saanu aika hyvin työhön nähden.Kyllä on himmeliä kartanon raitilla.Linnat espanjassa mökit lapissa.Maajusseja on ilmassa enemmän tälläkin hetkellä kun maassa.Joko menossa tai tulossa lomilta.Täytys nimi vaihtaa ilmajussiks.
huvitus on rikas mielikuvitus, se siivet selkään saa. Kärsisiköhän tuo illuusio pahankin haverin jos joutuisit Jussin saappaisiin?
en tarvitse etsiä, elän omaisuuden koroilla. Tässä olen vain huvin vuoksi, katsomaan millaisia suomalaiset oikeasti ovat. Kyllä täällä saa käsityksen.... :-)
jotka ossoo. Jotka ee ossoo, ne arvostelloo.
kerskakulutuksesta ja toistaitoisuudesta.
nuo ominaisuudet viljelijöiltä puuttuvatkin, johtuisiko kroonisesta rahapulasta. Eikä monitaitoisuutta vaativassa ammatissa peuklon imeksijät pärjäisi muutenkaan.
Imeksii kaiket talvet.Monella ei edes muijaa.Jaahas jaahas mitähän.
että jäätelöä.
tuottajan tuntipalkan 4,6 euroa tunti.
Höpö höpo.
palkka on liian suuri vai mitä höpöttelylläsi tarkoitat
Yrittäjän ja yrittäjän välinen asia.Mitä sitä muille mouruaa.Jos ei osaa niin pillit pussiin ja lemmenjoelle.
tuottajan riistämistä, toivottavasti halpa ruoka maistuu.
-
-
-