Perth itärannikolla

onko tuttu?

Onko Perthin kaupunki ja ympäristö tuttu kenellekään? Mitä tykkäsitte? Millaisia nähtävyyksiä on ja millaiset säät tammi-helmikuussa? Kaikki tieto on tervetullutta. Kiitos etukäteen!

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissumies

      Olimme Perthissä ja Margaret Riverin suunnalla v. 2001 10.2. lähtien autoillen 10 päivää. Sää oli silloin näin pohjoismaalaiselle loistava. Tosin yhtenä iltana satoi, kun piti mennä aussijalkapalloa katsomaan Subiacoon, jota teillekin suosittelemme. (Itse katsoimme ottelun Melbournessa.) Netistä löytyy AFL:n ottelukalenteri. Vertaisin fiiliksen puolesta Perthiä San Franciscoon. Tunne on niin vangitseva, että olisimme voineet siltä istumalta jäädä sinne asumaan. Hienosta ilmapiiristä johtuen se muistuttaa SF:a myös siten, että se on ns. homokaupunki. Se vain takaa, että muutkin viihtyvät siellä. Me emme asuneet itse kaupungissa kuin pari yötä, kun kuljimme winerista toiseen viinejä maistellen. Jatkoimme junalla matkaa Adelaideen, josta autolla taas eteenpäin (viinejä!).

      • Ensi talvena Perthiin

        Kiitoksia paljon tiedoista.


    • kamker

      Hei,
      nyt kun lomasi Perthissä on luultavasti takana päin, niin kaipailisin puolestaan itse vinkkejä ko. kaupunkiin. Matkustan sinne puolisoni kanssa (olemme nuoria) marraskuun puolessa välissä vajaaksi viikoksi.

      Olen katsellut hotellimajoituksia, mutta mikäli sinulla on ehdottaa hyvää majoituspaikkaa niin kerrohan ihmeessä. Mistä päin kaupunkia majoitusta kannattaa katsella, jotta yhteydet moneen paikkaan ovat mahdollisimman hyvät? Mitä nähtävyyksiä Perthissä on?

      Kiitos jo etukäteen mahdollisista vinkeistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe