Pelkästään ajan kysymys

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=37558 Kun osuus kasvaa niin rosvot tulevat perässä. Macille on myös haittaohjelmia jotka leviävät "uuden flash playerin" mukana, samaa käytetään Windowseihin. Vastaava yleinen versio on, että pitää ladata "kodekki" jotta video näkyy.
8534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itse malttamattomana odottelen Windowsin tietoturvan kehittyvän edes Macin tasolle. Pelkästään ajan kysymys... Nykyään tosin yleisimmin se virusimuri istuu siellä näytön ja penkin selkänojan välissä, mutta kyllähän arkkitehtuureissa on tietoturvaan suhtautumisen kanssa eroja: Kun roottina konettaan netissä käyttävä linuxisti on yksimielisesti idiootti, niin vistailija ei saa mokkulaansa kytkeytymään nettiin olematta Administrator. Rebi Siit...

Äänestä
  • Eiköhän tilanne ole ihan toisin päin, Macin tietoturva se tässä uusia torjuntaohjelmia kaipaa. Windowsille on satoja ellei tuhansia ohjelmia, ilmaisia ja maksulliaia, virusten ja muiden haittaohjelmien ehkäisemiseen ja poistoon. Kuinka monta löytyy Macille? Itse tiedän vain kaksi. Sivistäkää minua.

    Äänestä

"Kun osuus kasvaa niin rosvot tulevat perässä." Tässä tarkoitetaan tyhmien käyttäjien osuutta.

Äänestä
  • se karr...va perse tietää scanian vaihdelaatikosta ?? tai valmetin hydraulipumpusta ??? jos et tiedä niistä mitään olet idiootti.

    Äänestä

  • osuus taitaa olla suhteellisen suuri mac-käyttäjien keskuudessa, tai ainakin niitten juttujen perusteella. Siksihän ne käyttää macciä kun ne ei muita käyttiksiä oo osannu käyttää ja siks luulee niitä huonoiksi. Mac on tehty niin helpoksi käyttää että sitten kun nämä tyhmemmät tyypit kokeilee sitä niin ne menee ihan hurmoksiin kun tajuaa osaavansa käyttää tietokonetta ja sitten ne hehkuttaa macin ilosanomaa kaikille tajuamatta että kaikilla ei ole mitään ongelmia Windowsin tai Linuxin kanssa. Ja ihan hyvähän se on että niille vähän yksinkertaisemmillekin on tarjolla mac, että pääsevät nekin jollain nettiin joka nykymaailmassa on melkein välttämätön.

    Äänestä

  • paljon.. kirjoitti:

    se karr...va perse tietää scanian vaihdelaatikosta ?? tai valmetin hydraulipumpusta ??? jos et tiedä niistä mitään olet idiootti.

    >...tietää scanian vaihdelaatikosta ? Tarkoitatko 12- vai 8-vaihteista? Vai peräti Allisonin automaattilaatikkoa? Luulisin että niiden tietämyksessä mikkismerkonomit jäävät kyllä hopealle. ;)

    Äänestä

  • PekkaPölvästi kirjoitti:

    osuus taitaa olla suhteellisen suuri mac-käyttäjien keskuudessa, tai ainakin niitten juttujen perusteella. Siksihän ne käyttää macciä kun ne ei muita käyttiksiä oo osannu käyttää ja siks luulee niitä huonoiksi. Mac on tehty niin helpoksi käyttää että sitten kun nämä tyhmemmät tyypit kokeilee sitä niin ne menee ihan hurmoksiin kun tajuaa osaavansa käyttää tietokonetta ja sitten ne hehkuttaa macin ilosanomaa kaikille tajuamatta että kaikilla ei ole mitään ongelmia Windowsin tai Linuxin kanssa. Ja ihan hyvähän se on että niille vähän yksinkertaisemmillekin on tarjolla mac, että pääsevät nekin jollain nettiin joka nykymaailmassa on melkein välttämätön.

    "osuus taitaa olla suhteellisen suuri mac-käyttäjien keskuudessa, tai ainakin niitten juttujen perusteella." Se tarvitsee hieman fiksuutta valita parempi merkki jos Gigantin mainosläpyskässä ei sopivaa tarjota. Tyhmimmät ei osaa. Mutta selvästikin Mac OS X:ää käyttää riittävän paljon tyhmiä ihmisiä koska muuten haittaohjelmia ei tehtäisi.

    Äänestä

Linuxia käyttävä on jo lähtökohtaisesti valintansa puolesta osoittanut arvostavansa aitoa ja rehellistä käyttöjärjestelmää yli piraattiversioiden. Eiköhän tuo mielellään jatka tutustumista ilmaisiin ohjelmiin, joita on tunnetusti rutkasti. Windows-käyttäjiä ei sen sijaan tunnu häiritsevän lukuisat microsoftin rikokset. Rehelliset ihmiset ottaisivat näet mielellään etäisyyttä laittomuuksia harrastavaan firmaan. Sellainen se tosin on se ihmisluonto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vista_fani kirjoitti:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=37558 Kun osuus kasvaa niin rosvot tulevat perässä. Macille on myös haittaohjelmia jotka leviävät "uuden flash playerin" mukana, samaa käytetään Windowseihin. Vastaava yleinen versio on, että pitää ladata "kodekki" jotta video näkyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu