Pahis mainostaa, kohta tulee markkinoille, energiansäästö kuntolaiteyksikkö, paras asiakasryhmä on 60
:::::::::::::::::::::
AB DIGIWATTI OY
EU:n rahoituksella ja uuden teknologian avulla kehitetty uusi mullistava menetelmä hyödyntää ihmisten liikuntaa ja painonpudotusta, muuttamalla kulutetut (rasva energiat) kalorit sähköenergiaksi eli kilowateiksi.
Liike-energia muutetaan sähkömagneettiseksi energiaksi, joka yhdistetään energian/kalorin muuntoyksikköön, joka sisältää mm. digisiruja ja nanorobotteja.
Kalorinmuuntoyksikkö voidaan kiinnittää kuntosaleilla kuntolaitteeseen, joka sitten yhdistetään tavalliseen maadoitettuun pistorasiaan. Kalorinmuuntoyksikössä on henkilökohtaista korttia varten rekisteröintilukulaite, joka kuntotapahtuman aikana ilmoittaa kuinka monta kcal/wattia siirtyy sähköverkkoon.
Kotitalouteen asennetaan vastaanotto pistorasia, josta ilmaiseksi ladattavan tietokoneohjelman avulla saadaan kuntosaleilla kulutetut kalorit ja tienatut watit siirrettyä sähköverkkoa pitkin kotitalouskäyttöön. Tienatut watit ovat ilmaisia, ainoastaan sähkön siirrosta menee maksu.
Kotitalouksissa voidaan kuntolaite ja kalorinmuuntoyksikkö liittää suoraan vastaanotto pistorasiaan, jolloin tienatut watit tasoittuvat automaattisesti, eikä mene sähkönsiirtomaksuja.
Maksettu
poistaminen
6287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varmastikin hyvä keksintö, mutta vanha tapa on muuntaa kalorit liike-energiaksi ja liike-energian suoraan rahaksi. Ei tule siirtomaksuja eikä muitakaan välillisiä kuluja. Vähän sotkit ne mittayksiköt. Kalori on energian yksikkö ja watti tehon. Tehoyksikkö kertaa aikayksikkö muodostaa energiayksikön. Esim. kilowatin teho yhden tunnin aikana kuluttaa (tai tuottaa) yhden kilowattitunnin (kWh) eli 860 kcal.
Just joo kaikkia sitä täytyy nussia. Mutta kuitenkin läskit, jotka ovat tulleet liiasta energiasta joita mitataan kcal = 9000g rasvaa = 1 kg läskiä, täytyy poistaa kuluttamalla energiaa. Ja kun kulutat läskisi kcal määrätyllä teholla eli wattimäärällä, niistä tulee energiaa. Ja siitä tulee sotkuista hommaa. Ja eihän tästä mitään diplomityötä aiota tehdä. Nutta laitappa tarkemmat ohjeet miten saisin muutettua suoraan liike-energiani rahaksi, se olisi hitti tuote. Työelämässä siinä liige-energiassa oli kyllä liian suuri hävikki. Vaimoni osaa kyllä muuttaa tuon liike-energian rahaksi, käydessään lompakollani.
Energiaa ei voi hukata, ei voi tyhjästä tuottaa, vaan vain sen muoto voidaan muuttaa. Itsellenikin on nyt vyötärön kohdalle kertynyt energiavaranto, jonka muotoa pitää muuttaa toisenlaiseksi. Kun eri vaihtoehtoja punnitsin, tuli raha ensimmäisenä mieleen. Tuli mieleen entisajan ukot tukkimetsässä. Eväskassissa oli paksuja läskismörgareita ja 4-5 prosenttista maitoa, mutta hoikkia poikia olivat. Itse sähkömiehenä aion ensi viikolla putkittaa ja johdottaa yhden 2-kerroksisen isohkon ok-talon. Jos vaikka siinä muutama kilokalori muuttuisi euroiksi.
Kiitoksia, minäkin olen "sähkömies" entinen sellainen, aloitin kun vielä muurattiin ja laudoitettiin. Panssariputkiin tehtiin jenkoja ja taivuteltiin "eristysputkiin" mutkia. Sitten tuli muovit ja sähkömiehille tuli amattiryhmien korkeimmat urakka ansiot. No siirrryimpä sitten huonompiin hommiin eli teknilliselle puolelle istumaan insinöörien joukkoon.
en mä jaksa kuunnella.
Et kuullut, mutta luit kuitenkin.