ati radeon hd 3850

gsds

minkä tasonen kyseinen näytönohjain on?pyöriikö nykyaikaiset pelit tai 1-2 vuotta vanhat hyvin?

9

2304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osa peleistä...

      toimii oikein hyvin. Jotkut harvat poikkeukset voi tehdä ainakin high-asetuksilla ja korkeilla resoilla kiusaa.

    • toimeen

      tulee. Ei sillä kuitenkaan uusimmissa peleissä pelata millään huippuasetuksilla. Hintaluokassaan ihan hyvä. Et kertonut tuleeko tuo AGP- vai PCI-express-väylään. Tuo taitaa olla tehokkain AGP-näytönohjain. PCI-e:lle tuon tilalle voisi suositella samantehoista, uudempaa tekniikkaa käyttävää 4670:aa tai hieman parempaa 4830:aa.

      • minulta

        onko ATI Radeon HD 4650 paljonkin parempi ?


      • näytönohjain
        minulta kirjoitti:

        onko ATI Radeon HD 4650 paljonkin parempi ?

        ainakin tuon listan mukaan: http://www.jathardware.com/2/video.html#lista Samalla listalla oli näköjään pistetty 4670 pykälää paremmaksi kuin 3850. Makuasia, virrankulutus on ainakin pienempi 4670:ssa. Oman näytönohjaimeni päivitin vuodenvaihteessa, valinta 3850:n, 4670:n, 4830:n ja GF 9600 GT:n välillä kallistui 4670:aan. 1440x900 resoluutiolla riittää minun pelitarpeisiini. Isommalle resoluutiolle mieluummin 4830, jos haluaa kohtuullista pelitehoa. Yleensä näytönohjaimia voi vertailla keskenään vain samassa hintaluokassa. Onhan selvää, että 500 euron näytönohjain tekee ison eron 50 euron näytönohjaimeen. Etsi tehokkain näytönohjain budjettisi mukaisessa hintaluokassa.


    • Wintoosailija

      Kiva kortti, ja edullinen. Itselläni sellainen Core2Duo E6550 koneessa ja 19" näytöllä, 1440x900 resolla pyörii hienosti esim Crysis High asetuksilla, ja täysin nykimättä esim Dead Space, Bioshock ja moni muu upeilla graffoilla.

      • Tieturitaituri

        Ja vitut pyörii crysis highillä tuolla kortilla, ei ei... en suosittele, itselläni ollut 4 vuotta ja en voi suositella nykyajan peleille jos esimerkiksi haluaa highillä pelata, muuten hyvä, cod4 pyörii loweilla ihan sen 50kuvaa sekunnissa et kyl sillä nyt jotenkuten pärjää mutta kannattaa oikeesti santsata näytönohjaimeen kunnolla.


      • ,,gfgdko
        Tieturitaituri kirjoitti:

        Ja vitut pyörii crysis highillä tuolla kortilla, ei ei... en suosittele, itselläni ollut 4 vuotta ja en voi suositella nykyajan peleille jos esimerkiksi haluaa highillä pelata, muuten hyvä, cod4 pyörii loweilla ihan sen 50kuvaa sekunnissa et kyl sillä nyt jotenkuten pärjää mutta kannattaa oikeesti santsata näytönohjaimeen kunnolla.

        Kyllä mulla ainaki tuolla kortilla pyörii crysis highilla...


    • taitaa.

      Niitä taitaa nyt saada halvalla? Jos et ole kauhea hifistelijä tietokoneiden kanssa, niin kyllä tuolla taas vähän aikaa pelailee. Potkua on ihan kivasti.

    • Pastillipelle

      MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNNNNNNNDDDDDD FUUUUUUUUUUUUUCCCCCCCCCKKKKKKKK

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5278
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3772
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3180
    4. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3055
    5. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      148
      1892
    8. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1835
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe