Onpa se kivaa kun Windows sanoo asennuksen alussa (buutattuaan CD:ltä), että tahtoisi CD-ROM:in ajurit saada. Vuosi 2009 ja Windows ei tunnista DVD-asemaa! Haha! Koneen mukana tullut CD ei kelvannut ajureiksi, joten annoin olla.
No, Ubuntu 9.04 beta asentui suoraan, ei tarvinnut mitään ajureita. Linux onkin monen vuoden kokemuksella ollut kaikkein toimintavarmin, nopein ja parhaalla laitetuella. Windowsissa ei taida voida mountata edes DVD:tä HTTP:n yli imuroimatta, niin että sitä voi selata... sellanen lelujärjestelmä, tiedättehän.
Kuka ostaisi tarpeettoman Vistan? Olisi pitänyt älytä ettei Windows sovellu vielä työpöytäkäyttöön (tai muuhun) vuonna 2009!
Windowsin asennus...
Huvittunut...
6319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On se vuonna 2050 valmis työpöydälle.
Tai ainakin työpöydän laatikkoon.
Vistalla on luultavasti maailmanennätys työpöytälaatikkoasennuksissa. En ole vielä yhtään Vistaa ammattikäyttöön firmaan asentanut, uuden työaseman asennuksen päätteeksi asiakas saa aina kasan tarpeettomia brosyyrejä, ylimääräisiä romppuja ties mihin sontaan sekä kaapeleita ynnä muuta roinaa plus turhaan toimitetun Vistan lisenssin, johon kamakasaan asiakas aina suhtautuu "...ja mitäs helvettiä minä näillä romuilla ikinä mitään tekisin?". :D
Vista-koneetkin on kaikki XP:tä... käyttääkö Vistaa oikeasti kukaan? (Kirjoitettu uudella Lenovon Vista... err... XP/Ubuntu läppärillä.)
Kaikkihan sen tietää, että kun ei osaa tai ei pysty asentamaan kunnollista käyttöjärjestelmää niin siirtyvät Linuxiin. Onhan se tiedossa, että Linux jakelut aiheuttavat käyttäjissään älykkyyden romahtamista.
... parempaakin tekemistä kuin tapella jonkun Windowsin kanssa. Windowseilla menee vaan päivät pitkät säätämiseen. Tuo ei ole hyvä, jos pitäisi jotain aikaankin saada. Voihan sen Windowsin pistää virtuaalikoneeseen, ettei se pääse aiheuttamaan liikaa ongelmia. Ainoa softa mitä Windowsilla joutuu pyörittämään on kuitenkin Office ja Nokian Carbide. Tai no, Office 2007 pyörii Winellä, odotan sitä päivää kun Carbidekin näin tekee... Windowsin suurin ongelma on se, että kaikesta yritetään vääntää objekteja. "Everything is a file" on paljon parempi paradigma. Windowsilla kun pitää säätää jonkun OpenProcess():in kanssa, Linuxissa riittää cd /proc/[prosessin id]. Windowsilla on tietysti WMI, mutta sekin on sellaista kuraa. Ja suljettu p**ka muutenkin. Linuxilla voi tehdä tun/tap-laitteen kautta mielin määrin virtuaalisia (lähi)verkkolaitteita, Fusella taas saa tehtyä tiedostojärjestelmiä pikkuvaivalla (tai käyttää valmiita, kuten sshfs, GmailFS, youtubefs, httpfs, BitTorrent File System, curlftpfs, yms.) Noita voi yhdistellä mielin määrin ja käyttää Linuxin erittäin tehokkaita komentoja. Tai sitten vaikka jakaa poloisille Windowsin käyttäjille Samban kautta, jolloin saa vaikka Youtuben koko sisällön näkymään heille verkkolevynä! Kaikkea saa automatisoitua _helposti_. Voi tehdä tietyt asiat kun *tietty* USB-laite kytketään. Vaikkapa kun muistitikku A on kiinni, tapahtuu automaattinen tietojen synkronisaatio ja muistitikulta B lähetetään automaattisesti uudet tiedostot gmailiin. Tai vaikkapa siirtää mp3-soittimelle 50 kuunnelluinta kappaletta sekä uusimmat 100 kappaletta, joille käyttäjä on antanut yli 4 tähteä. Tai ottaa automaattisesti ottaa yhteyden mobiililaajakaistan kautta, jos tiettyä IP:tä ei voi enää pingata. Tai kytkeä koneesta bluetooth-äänen automaattisesti kun soitetaan musiikkia ja stereot ovat päällä. Linuxilla vain mielikuvitus on rajana. Windowsia käyttäessä on aina kahleet nilkassa, mitä voi ja mitä ei voi tehdä.