Siinä se vastaus tulikin, jota vuosia olemme omassa JHL:n järjestötoiminnassa ihmetelleet, "miksi JHL:n jäsenmaksut ovat niin korkeat"?
Meidän palkasta pidätettyä prosenttiosuutta on käytetty vasemmistopuolueiden vaalitukiin!!
Ammattiliitot rahoittavat vuosittain sadoilla tuhansilla vasemmistopuolueita.
Muun muassa SDP saa vuodessa 400 000 ja Vasemmistoliitto noin 50 000 euroa ay-väen koulutukseen varattuja rahoja. Asiasta kertoo YLE:n TV1:n MOT-ohjelma tänään.
MOT on saanut haltuunsa kuitin, josta tarkat summat käyvät ilmi.
- Tuohon en kommentoi. Tämä on uutta tietoa sikäli, että näen ensimmäisen kerran. Rahan taustoista täytyy kysyä puolueilta, sanoo julkisten ja hyvinvointialojen liiton järjestöpäällikkö Pekka Soini YLE:n haastattelussa.
Myös SDP kuitenkin vaikenee YLE:n mukaan siitä, minkä liittojen kautta rahat ovat tulleet tilille. Vasemmistoliitostakaan asiaan ei saada vastausta.
Palkansaajajärjestö SAK puolestaan kiistää tuen puolueille.
Aamulehti
JHL:n ay-väen koulutusrahaa
wasemmistolle
101318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kymmenetvuodet on maksettu jäsenmaklsua kiltisti tietämättä tästä mitään!! kiitos alottajalle, tässä vielä linkki Aamulehden sivulle http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/yle-sdp-saa-vuosittain-400-000-euroa-ay-vaen-koulutusrahoja/140414
kuuluu Jhlään: Ahonen Mikko, Andersson Leif, Andersson Marjut, Autio Juhani, Blom Antti, Eerikäinen Anneli, Eriksson Katja, Haapalehto Seija, Harju Tarja, Harsunen Raimo, Hassel Ann-Sofi, Hilli Mats, Himanka Susanna, Hohenthal Kristiina, Ihamäki Tellervo, Järvi Risto, Kallinen Simo, Kant Esa, Kellosalo Anne, Koivisto Veikko, Kola Aki, Kolppanen Tapio, Kujansivu Ollijuhani, Käki Lauri, Lahti Mauri, Leväniemi Ahti, Lindell Ann-Cristine, Lindström Terho, Loukiainen Mirva, Meriläinen Anton, Meriläinen Maija, Mikkola Karoliina, Mourujärvi Eero, Mustasaari Erkki, Mutka Seppo, Mård Esa, Nevala Katiina, Norrena Nina Carita, Niemi Kaarina, Niemi Tiina, Niemi-Parpala Outi, Orjala Sirpa, Orpana Maria, Paavolainen Pirjo, Paldanius Heikki, Partanen Petri, Peltokangas Irma, Peltoniemi Pauliina, Pikkarainen Jari, Pikkarainen-Haapasaari Jaana, Pöppönen Miia, Raatikainen Kaisa, Rasi Anne, Ruisaho Sakari, Sabel Roy, Sakonen Kardigue, Saviranta Virve, Smedman Rainer, Sundström Jesper, Sydänmetsä Irja, Sykäräinen Sakari, Tastula Antero, Teerikangas Henriikka, Teerikangas Heikki, Tunkkari Jukka-Pekka, Tuomisto Marja-Liisa, Uksoski Seppo, Urpilainen Jutta, Urpilainen Kari, Uusikartano Lea, Uusitalo Matti, Valtonen Kari, Viitasaari Esko, Virkkala Touko, Weckman Irma, Witick Krister.
Kuinkahan paljon tämä SAK:n järjestelmä ja tämä vasemmiston verkosto on hyödyttänyt palkansaajia vuosikymmeniä. Ei näitä palkkoja vapaaehtoisesti olisi maksettu,vaan järjestelmä on hyödyttänyt kotitalouksia ja palkanssaajia hyvinkin laajasti. Palkansaaajien elitaso on vuosikymmenien saatossa noussut hyvälle tasolle.Ostovoiman myötä myös yritysmaima on hyötynyt järjestelmästä. En ole huomannut että mikään oikeisto puolue olisi ajanut Suomessa palkansaajien asiaa. Kuinkahan paljon oikeistopuolueille annetaan sellaista rahaa mikä ei tule julki. Hyvää kevättä toivoo työmies
että jäsenmaksuvaroista rahoitetaan puolueiden vaalikampanjointia, ja ties mitä muuta?! Miksi se on mennyt ns. piilotukena??! Tämäkö on hyväksyttävää???! Ovatko mielestäsi kaikki esim. JHL:oon kuuluvat SDP:n kannattajia????! Mielestäni liitot eivät ole työntekijän asialla, vaan niin kuin tämäkin petos tuo esille kiistatta sen, että rahan keruu puolueille on ensisijainen tehtävä.
joka tilistä menee rahaa tuollaiseen HAHAHAHAEHAEHEAHEH No rikkailla duunareilla on mistä ottaa, on palkat kaaaukana yli kohtullisen rajan, mutta naurattaa silti HAHHEHEHAEHHEHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
takas hallitukseen. Rahhoo tarttettaa, jotta puolue pulskistuu.
Pekka Soinilta ammattiliiton maksamaa puoluetukea SDPlle, kierteli ja kaarteli, eikä kyennyt antamaan suoraa vastausta toimittajan kysymyksiin. Antoi kylläkin vastauksen minulle, GOOD BYE JHL!!
Että mikä on ongelma? Ei nämä fyrkat ole ainoita, kyllä tuolla "aidan" takana jaetaan aivan samanlaista tukea oikeistopuolueille, kepu mukaan luettuna! Eikös he, ideaparkin patruuna ja tokmannin pomo juuri ennen vaaleja "kärähtäneet" pimeää tukea antaneena? Paljonkohan Eteläranta 10 antaa myöskin omilleen, siitäkään ei ole tietoa? Tässä nyt taas nähdään pienen ihmisen rajoittenuus ajatuksen juoksussa, vihollisia on vain omat järjestöt, vaikka naapurissa tehdään, väitän, isompaa korruptiota. Sen verran otan pakkia, ettei näin saisi olla, mutta mikä on ratkaisu? Ei se, että työtekijäjärjestöt katselee sivusta, kun toiset läträä rahoillaan, voidellen rattaita, joilla saadaan työntekijät hiljaisiksi!
oikeistolla, että ay-väen koulutusrahaa pumpataankin puoluetukiin??
Miten on Akava, sekä muut oikealla olevat liitot? Että mikä on propleema? Kyllä rasvanahkaduunari puolella, rahan käyttö on hilkkujen pyörittämistä, verrattuna em. klupeihin.