Mistähän johtunee. Screensavereita ei asennettuna, virransäästö näytölle, ei koskaan. Aiemmassa versiossa 8.10 näyttö meni mustaks screensavereiden poiston jälkeen jos oli käyttämättä 15min. Siihen auttoi kun laittoi xorg.conffiin tämän. Section "ServerFlags" Option "blank time" "0" Option "standby time" "0" Option "suspend time" "0" Option "off time" "0" EndSection Tuo on siellä edelleen ilman tulosta. Good tips, anyone?
Vastaukset 4
- inittab:ssa
(tai jossain muussa vastaavassa) on määritelty myös näytön sammuttamisaika.
tarkasta näytön säästäjän asetukset. löytyykö sieltä tuo 5min aika. ne löytyy täältä. järjestelmä--asetukset--näytönsäästäjä. sitten klikkaat virranhallinta. sieltä pitäisi löytyä se aika, jonka jälkeen näyttö sammuu kun se on käyttämättä.
siitä virran hallinnasta pitäisi saada myös tuon kokonaan pois. kun vetää sen loppuun silloin siinä pitäisi lukea ei koskaan.
- 9.04
hexi kirjoitti:
siitä virran hallinnasta pitäisi saada myös tuon kokonaan pois. kun vetää sen loppuun silloin siinä pitäisi lukea ei koskaan.
Asensimpa näytönsäästäjän takas ja sääsin viiveen 2h. Eipä pimene enää 5min jälkeen vaan sammuu noin 15min jälkeen. Kuten ekassa viestissä mainitsin, niin virranhallinnasta aseta näyttö virransäästötilaan aikaviiveellä = ei koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466