vardo vai berlevåg?

olen menossa heinäkuussa koillis norjaan, mutta kumpaa suosittelette eli menemään vardooseen vai berlevågiin?
108540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kannattaa ehdottomasti ajaa berlevågiin sillä berlevågin tie on pohjois-norjan hienoin tie. ensin tie menee tanajoen rantaa ja sieltä nousee varangenin ylängölle josta laskee taas pohjoisen jäämeren rantaan. tie on sata kertaa hienompi kuin värdoon tie!

Äänestä

jos olet maisemien perään niin sitten ihmeessä mene berlewågiin. maisematietä on 135km ja voin olla varma että et pety.

Äänestä
  • kyseinen tie on pohjois-norjan kaunein ja maisemat vaihtuvat karuista ylängöistä mahtaviin merellisiin maisemiin. värdön tiellä ei ole taas mitään hienoa vaan se on pelkkää tasasta eikä mitenkään erikoista. joten ehdottomasti berlevågiin!

    Äänestä

  • Berlevåg on ehdoton suosikki. Kiva pieni camping, upeat ja monipuoliset maisemat, rannaton meri, mahtavat ylängöt ja kuitenkin lähellä kotosuomea. Simpukoita ja näkkäreitä löytyy vuoren rinteiltä. "Geologin" unelma-alue. Varangin niemimaalla kannattaa käydä Hamningergissa. Muuten on tasaista ja sumuista rantaa. Toki lintuja ja yksittäisiä nähtävyyksiä. Molemmat autolle / vaunulle melko helppoja.

    Äänestä

Tuolla en ole itse vielä käynyt, mutta vaivaamaan jäi... tiiä vaikka joskus. Tuolta voit käydä kuikkimassa paikallisia nettikameroita ja realiaikaista säätä. http://kamera.kartet.no/

Äänestä

Ehdottomasti menet Vardoseen, vietin siellä viime kesän enkä voi kuin kehua, Norjasta paremmaksi voisin suositella ainoastaan ihanaa Hamningbergiä. :)

Äänestä
  • Täältä muuten löytyy kuvia Vardosta ja Hamningbergistä:

    www.myvardo.com

    Äänestä

Tästä kyselystä on jo vuosia aikaa, mutta Google tätä vielä nostaa esiin, joten vastaan itsekin vielä, että Vardö ehdottomasti, siellä Pohjois-Norjan vanhin pub Nordpol Kro, ja sitten suunta kohti Hamningbergiä, the end of road. Paikan päällä helppokulkuisella Kukkulalla myös nähtävää... Sanotaan näin, että jos aiot käydä molemmissa, niin käy ensin Berlevågissa. Itse tein toisinpäin ja hamningbergin jälkeen mikään ei ole enää sytyttänyt samalla tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpi kirjoitti:

olen menossa heinäkuussa koillis norjaan, mutta kumpaa suosittelette eli menemään vardooseen vai berlevågiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu