Olen siis ehkä vuokraamassa sieltä autoa. Kokemuksia? Mitä käytännössä tarkoittaa "Hinta sisältää omavastuun hyvityksen"? Soitin puhelinpalveluun ja koska juteltiin englanniksi, en ihan 100% tainnut tajuta. Siis saan rahat takaisin, jos on poliisin raportti vahingosta? Entä jos pudotan itse autosta peilin peruuttaessa? Korvaako silloin mitään vai maksanko sen lähes 1000 euroa jonka sen peilin korjaaminen vuokraamoiden korjaushinnoilla maksaa?
autoeuropen
vakuutus
41429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo Autoeuropen omavastuun hyvitys on juuri sitä että sä et maksa mitäänm jos vahinko tapahtuu. Vaikka sitten itse peruutat peilin mäsäksi niin sunj ei tartte maksaa sitä kun sulla on tuo hyvitys.
Olen vuokrannut siltä muutaman kerran. Hyvää ja sujuvaa palvelua. Kerran tuli jopa isompi auto kun varattua ei ollut! Suosittelen lämpimästi
Hups hups, joku sanoi että korvaisi mäsäksi peruutetun peilin, mutta muistaakseni nimenomaan se on rajattu pois. Autoeuropen nettisivuilla se on kyllä selitetty, niillä on sivut suomeksikin. Yleensä, minusta myös autoeuropella, vakuutus/hyvitys ei kata ikkunoita, peilejä eikä auton pohjaa.
Hyvä firma, joka myy pelkkiä vakuutuksia halvalla on http://www.insurance4carhire.com/ . Niillä myös ikkunat, renkaat, peilit, pohja ym. kuuluvat vakutuksen piiriin. Mutta katso tosiaan vastaava keskustelu pari pykälää alempaa, omavastuun hyvitys -otsakkeella. Ai niin, autoeuropean tapainen, vielä edullisempi firma (jossa muuten tuo omavastuunhyvitys kuuluu aina hintaan, mutta autoeuropen tavoin ei niilläkään kata noita yllämainittuja), on Economy car rentals, hyvämaineinen. Sen sijaan vältä eautovuokraamoa, siitä löytyy netistä paljon polemiikkia!