Miksi hammaslääkärit

Asiakas on aina oikeassa

Ihmettelen miksi hammaslääkärit pilkkoo potillaan käyntiajat pieniin pätkiin, että voisivat yli laskuttaa? Monesti olen varautunut, että hän suorittaa homman kerralla, mutta ensin hän tsiikaa aivan selvää asiaa ja sitten tutkii suuta ja se on siinä, sitten uusi aika? Miksi ihan selvääkään tapausta ei tehdä, kun asiakas tulee kaukaakin ja aikaa menee.. Kerran hammaslääkäri löysi paljon reikiä ja olisi halunnut paikata ne kaikki eri kerroilla? Vuoden päästä kävin toisella hammaslääkärillä ja kysyin onko reikiä ja hän tutki tarkkaan ja sanoi EI REIKIÄ ? Eli lääkäri mielestäni olisi paikannut olemattomia reikiä?????

2

3242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kävin yksityisellä

      ja hän löysi kaksi paikattavaa reikää, varattiin aika sitten paikkaukseen. Yksityinen hammaslääkäri siirteli aikaa oman sairastumisensa vuoksi ja päätin mennä kunnalliseen hammaslääkäriin, mutta tämä ei löytänytkään mitään paikattavaa! Yksityinen ei luovuttanut kunnan hammaslääkärille potilastietoja pyydettäessä.

      Yksityisillä on miljoonabisnes paikkailla olemattomia reikiä. Itse en uskalla enään käyttä heidän palvelujaan.

      • minäkin kävin

        yksityisellä, kun kyllästyin kunnallisen puolen hoitamattomiin hommiin. Yksityisellä ne tulivat hoidettua. Monesti kyselin kunnallisella puolella esim., että onko reikiä, tarviiko paikata. Vastaukset olivat aina, että ei ole reikiä, vain alkavia sellaisia, ei tarvitse tehdä mitään. Vaihdettuani yksityiselle, hammaslääkäri ihmetteli, että miksi kummassa monia hampaitteni reikiä ei ollut paikattu ajoissa, nyt edessä saattaisi olla pian juurihoidot. Selvisin lopulta "pelkillä" pulpan korjauksilla. Kunnallisella puolella olisi varmaan odotettu tuonne juurihoidon tarpeeseen asti.
        Vastaavanlaista kokemusta viisaudenhampaiden "hyvästä" hoidosta kunnallisella puolella. Antoivat minulle useita antibioottikuureja puolen vuoden aikana, etteivät viisaudenhampaani pääsisi puhkeamaan kunnolla ja näin ollen, heidän ei tarvitsisi antaa minulle lähetettä viisaudenhampaiden leikkaukseen.
        Itse ainakin luotan enemmän yksityiseen puoleen, mutta jokainenhan tekee itse valintansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1451
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1135
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      1023
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1018
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      825
    6. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      795
    7. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      789
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      786
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      60
      696
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      675
    Aihe