Nyt on alannutuntua että olisi päästävä pois. No ei itteään tappaa eikä pakoon ketään , vaan johonkin toisiin ympyröihin. Mihin kannattaisi suunnata.Ei ole varaa kauaksi ulkomaihin.Aatellu ihan yksin lähteä rauhoittumaan ja vain olemaan.Onko kellään ehdotuksia? Otan vastaan.Onko kellään muilla kevät väsymystä? Kannattaako vaikka lappiin vielä mennä.sinne johonkin korpeen hirsimökkiin ja vain tähtitaivaanalle.hyvää syötävää ja juotavaa yksi joku mukaan vaan korkeentaan.Tänne kuolee ei jaksa katella enään samoja seiniä ja naamoja,anteeks vaan sukulaiset rakkaat.mutta näin on.
Johonkin pois
Rosita ...
231181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllähän sinä lappiin voit mennä. Mutta ei ole hyvää yksin mennä. Oletko masentunut siihen ei riitä paikanvaihto. Pitää hakea apua ja terveyskeskus lääkäristä resettilääkettä. Mitä olen seuranut kirjoituksia vaikutat juuri niin melankooliselta.Eti elämääsi hyviä asioita. Tee sitä, missä tunnet olon onnelliseksi.Vaihda kodin sisustusta sen voi tehdä halvallakin. Mee seurakuntaan, mee hakeen uusia ystäviä. Tutustu vaikka uuteen kulttuuriin. Jos kaupungissa olet, tapaa somalinaisia, aasialaisia esimerkkiksi. Valtaväestöähän tapaa jokainen meistä päivittäin.Tääkin on terapiaa kun kirjoittelee ja saa vastauksia. Ei nää koneet itte keskenään juttele kyllä ne on oikeat ihmiset täällä. Tsemppiä!
Romaninainen yksin mennä.Pitäis tietää.
tietenkin me saamme mennä ja olla niinkuin haluamme. Menen välillä elämäntoverini kanssa siis mieheni mutta toisinaan saatan lähteä yksin vaikka ongelle ja istua siellä kiven päälle ja heittää ongen veteen ja silloikos ne ajatukset lentää ja tulee sellanen rauhallinen ja hyvä olo. Kun olin tyttönen niin kävimme veljeni kanssa onkimassa kesällä melken joka päivä kun oli koulusta loma jaa siitähän se on jäänyt se hyväolon tunne niin että vieläkin sinne menen kun alkaa tuntua että seinät kaatuu päälle. Kyllä sinä Rosita sisimmässäsi tiedät mitä pitää tehdä, minusta paras lääke on kun menee luontoon johonkin rauhalliseen paikkaan missä ei kuulu kuin lintujen laulu. Kaikkea hyvää sinulle Rosita
Mikäs tiedät kun en kaikkea kerro. Jospa tapaankin sen Aslakin siellä.On alannut kyllästyä romanimiehiin.KAIKKI samallaisia pellejä.Aito poromies siinä on jotain salaperäistä ja taikuutta.ja sitä romantiikkaa jota ilman on elännyt jo vuosikauet.Mikään ja kukaan ei minua omista ei estä vaikka muuttaisin lappiin jos miehen löytäisin.
että Lappiin muuttoa olen harkinnut itsekin. Vaan en poromiesten takia. Ne on tosi hauskoja juttukavereina, mutta romantiikka ja salaperäisyys on niistä kaukana. Poroelon kanssa työskentely on rankkaa puuhaa ja harvasta etelän naisesta siihen on, olipa kaaleita eli kääjiä. Ja saamelaiskulttuuriin on mielenkiintoista tutustua, mutta siihen elämään sitoutuminen on lähes yhtä vaikeaa ulkopuoliselle kuin on kaaleen elämään meno. Mutta mene käymään, siellä on rentoa ja reilua porukkaa, eikä kukaan katso ulos! Juttele, naura ja rentoudu. Ihmisiin tutustuu tosi helposti. t. Mirkku
Hyvä ystävä, nyt olet levon ja loman tarpeessa. Mutta hyvä neuvo oli myös tuossa yhdessä viestissä: jos tunnet olosi todella voimattomaksi ja mitä ilmeisimmin masentuneeksi, kannattaa mennä lääkäriin ja pyytää vaikka väliaikaista mielialalääkitystä. Se on hyvin yleistä nykyään. Kevät laukaisee joissakin ihmisissä syvän masennuksen, ja näin lienee myös Sinun kohdallasi. Mutta jokainen tarvitsee joskus aikaa ihan itselleen, tilaisuutta miettiä ja pohdiskella. Varmaan tiedät kirjoitusteni perusteella, että itselleni on juuri Lappi se paikka, jossa löydän levottomalle sielulleni ja rauhattomalle mielelle harmoniaa ja lepoa. Luonto on siellä läsnä voimakkaana, saat olla yksin ja ilma on raikasta, tunturituuli vie ikävät ajatukset pois. Jos haluat mennä Lappiin, sieltä saa tähän aikaan hyvinkin halvalla vuokramökkejä. Suosittelen Inarin-Ivalon seutua, koska Länsi-Lappi on turistirysä. Katso Inarin kunnan nettisivuilta mökinvuokraajia. Vuodenaika ei ole paras mahdollinen, koska siellä on nyt lumet sulamassa, mutta illat ovat kuulaita ja valoisia ja porot ovat liikkeellä suurina tokkina. Toinen vaihtoehto on Valamon luostari Heinävedellä. Siellä on rauha ja voi majoittua edullisesti luostarin vierasmajaan. Ei tarvitse olla ortodoksi tai yleensä tunnustaa mitään uskontoa. Paikka on kaunis ja rauhoittava. Siellä on hyvä kahvila-ravintola, jossa voi edullisesti ruokailla, tarjolla on hyvää kotiruokaa. Ymmärrän hyvin halusi lähteä pois samojen seinien sisältä. Tuossa joku sanoi, ettei romaninainen voi lähteä yksin. Ja miksi ei voi??? Mitä sharialakia tässä nyt taas tuputetaan. Tai sitten ota joku hyvä ystävä mukaan. Jos päätät mennä Lappiin ja haluat kysyä neuvoa esim. jonkun paikan suhteen, kysy ihmeessä. Voimia ja siunausta. t. Mirkku
Niin se vain on. ei lähde muija yksin.Jos lähtee ei ole takasin tulemista.Rositasta ei tietoa onko miestä.Matkaan lähtenyt nainen jolla on mies ei saa reissuta yksikseen, se ei ole laki ei sääntö. Se on uskollisuus asija, tiedä se mirkku.
Meillä luotetaan! Jos haluan lähteä vaikka Lappiin kelaamaan asioita ja lepäämään, en todellakaan lähde sinne miehiä katselemaan! On täällä kotona yksi mies ja se riittää! Ja ukkoni luottaa minuun. Sama pätee toisin päin: jos ukko lähtee yksinään jonnekin, onhan sekin uskollisuusasia. Enkä kysele, missä on ja mitä tekee ja kenen kanssa. Jos joku haluaa käydä aidan toisella puolella, sehän menee vaikka kotipihalta. Ja näethän Rositan avunhuudosta, että ei hän ole mihinkään hupireissulle lähdössä, vaan tarvitsee omaa tilaa ja rauhaa. Ja kuten sanoin, voi ottaa ystävän mukaan. Ehkä on parempikin hyvän naisystävän seurassa, ettei tule synkät ajatukset yksinäisyydessä pahemmiksi. Mutta kysyn vain: jos ei kaveriin sen vertaa luoteta, miksi sitten ollaan sen kanssa? t. Mirkku
Sitä ei vain kattella hyvällä jos nainen jolla on mies,lähtee yksikseen johonkin kauemmaksi. En usko että kaajeenmieskään kattoo hyväksi. Ja naiset tiedetään. Olen niitä ravintoloissa nähnyt. Heti kun alkaa kuppi maistua unohtuu se kotona oleva mies.
eihän se nainen siitä kulu jos sitä joku toinenkin käyttää...tää oli vaan mun mielipite..kertokaa viisaammat jos oon väärässä!
Älä yleistä. On niitä yhtä lailla miehiäkin, jotka kuppia kallistaessa unhoittaa sen kotona olevan naisen. Ja Lapissa varsinkin ruska-aikana liikkuu yhtä lailla seuraa hakevia mies- ja naisporukoita. Mutta niihin paikkoihin ei ole pakko mennä. Itse kartan kuin ruttoa niitä ns. iskupaikkoja, koska haen nimenomaan omaa rauhaa ja yksinäisyyttä. Kyllä, kyllä seuraa löytää jos sillä mielellä lähtee. Mutta useimmat kyllä hakevat Lapista luonnon- ja mielenrauhaa. Ja se luottamus on yhtä lailla yksilöllistä. On toki mustasukkaisia kaajeita, niin miehiä kuin naisia, jotka eivät toiselle sallisi mitään omaa reviiriä. Mutta en tajua, mitä se hyödyttää. Kun toista yrittää kahlita, sehän alkaa jossain vaiheessa rimpuilla tosissaan vapaaksi. Joskus, kun olen ollut Lapissa jonkun naisystävän kanssa, on hän ehdottanut: eikö mentäis tanssimaan Saariselälle? Vakiovastaukseni on: mene hyvä ystävä rauhassa, annan Sulle avaimen, että pääset sisään, jos itse menen nukkumaan. Mutta minä en lähde mihinkään, tykkään olla kämpillä, lueskella, katsella rauhassa takkatulta ja ihailla pihalla revontulia, jos sattuu näkymään. Se on sitä Lappia, ei tanssiparketit ja ravintolat. Niitä löytyy lähempääkin. t. Mirkku
ja saa mennä jos haluaa sehän on luottamus kysymys. Ja jos se sen luottamuken joskus pettää niin onhan niitä muitakin en jää itkemään enkä valittamaan.
Miksi olet yksin/ yksinäinen? Onko sulla riitaa tai muuten katkenneet välit. Romanikulttuurissa elellään tiiviisti ja kaikkien asiat kuuluu kaikille, mikä on hyvä ja myös huono.Minä lähtisin mielelläni kanssasi reissuun.Ei ole mullakaan miestä.Olen pettynyt koko miehiin.En aijo enää niiden mukaan lähteäkkään. Naisen seura on parempaa. Vain nainen ymmärtää naista ja on paras kuuntelija ja ymmärtäjä.Hyvää jatkoa ja pärjää.
Ootko lepakko? Hyi.
Tuolla joku kehui Ruotsia, mene sinne rauhottumaan tai töihin, siellä kuulemma pärjää hyvästi: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000015&conference=4500000000000461&posting=22000000043390817
taidat olla työtön tai loisi
arvasit ihan oikein..olen koko ikäni kiertänyt työtä..ja olen hyvin onnistunut siinäkin!!
Minua on kyllästyksee asti kyllästynny tää Rosita sen jutut. Mee vaikka menolipulla mombasaan, mutta jätä jo meiät rauhaan. En, sanon ny suoraan niin suoraan, en tykkää sun jutuistas yhtää ei pätkän vertaa.Miksi tulit palstalle roikkuun etkö itse kirjoittanut että jätät palstan.Miksi ei sanaan voi luottaa. Kuule mee ja hanki ittelle elämä.Ja mies.Sinä tarviit kunnon selekäsaunan ja mieheltä.Näi on.
Tuommosta tekstiä voi kehittyä vain mieheltä? Mikä olet sanomaan, ketä saa täällä kirjoittaa? Etköhän ole itsekkin sadoilla nimimerkeillä mukana? Kuule mie tiijän.
Rosita on niitä harvoja ketä kestää sanoa niinku sanoa pitää! Älä lue älä tuu tänne meijän sivuille, hei kuule nää on romanien omat sivut. et oo tervtullut. hah haaaaaa.
omaa sulla ei oo muuta, ku tuulenhuuhtoma perse.
Ei ihminen pääse pakoon omia ajatuksijaan. M´Ne on kannettava tai veettävä perässään. Syntitaakka on kanssa asia mikä raskauttaa ihmisen. Jos on asijat Jumalan kansa kunnossa pitää se apukin sieltä löytyä, jos ei ei asijat ole kunnossa. Minä ehotan että meet semmoisen ihmisen luo ketä on uskova, juttelet sen kaa ja se voi julistaa sulle synnit anteeksi.On hyvä omatunto ja mieli.Ei tarvii lähtiä mihinkää, rosita sie tarviit rukousta ja kristuksen rakkautta. Usko eheyttää elämän ja saa menneetkin murheet unehtumaan.
Lähe vaan pois ja vaikka kauemmaks. Tiekkö muuaalla maailmassa on oikeeta elämöö. Kokenut oon.