Kyllä tämä menee hyvinkin kyseenalaiseksi, jos lapset joutuu olemaan homeen keskellä päiväkodeissa. Tämäkö on Heinolan mukaan hyvää kasvua lapsille? Onko Heinolassa sitten hyvä olla isona? Töissä kaupungilla homeisissa tiloissa! Lapsilla, joilla elämä edessä ja altistuu pienestä pitäen homeelle. Allergioita, astmaa ja pahenevia sairauksia aikuisena ja vielä on varaa mainostaa HEINOLASSA ON HYVÄ KASVAA ISOKSI!!!
LÄÄKÄRI Timo Ihamäki kirjoitti I-H:ssä 31.3.09 näin:
"Päiväkoteihinkin oltiin tyytyväisiä, kunnes alettiin määrätietoinen homeen etsintä ja sitä löydettiin myös...."
Tarvittiin Helsingistä käsin viranomaisia puuttumaan asiaan, kun täällä ei tehty asialle mitään ja nyt ollaan nälvimässä, kun isompi taho puuttui asiaan. Olisi se home sieltä löytynyt, jos virkamiehet olisivat hoitaneet työnsä, niinkuin heidän kuuluisi työnsä tehdä.
Asioilla on yleensä vain tapana tulla julki ennemmin tai myöhemmin. Salailulla, peittelyllä ja valheella on pienet jäljet. Jos ei hyvällä, niin kansalaisoikeudella! Päättäjillä ja valtuutetuilla on vielä paljon oppimista, kuinka kaupunkia johdetaan.
Onko Heinolassa hyvä
kasvaa isoksi?
2373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
että päiväkotien vastaava virkamies/nais on kieltänyt hoitajia puhumasta lasten vanhemmille ongelmista!!Kummallista touhua, tosin vanhemmat saavat lehdistäkin onneksi tietoa.Pelottaako kaupugintalolla jotakuta..
homerakennuksista ja niiden terveydellisistä vaikutuksista kiivaimmillaan. Jopa eduskunnassa on herätty ottamaan asia keskusteluun. Tähän asti asioita on vaiettu ja vähätelty. Korkeimman oikeuden päätös alkaa olemaan uusien tutkimusten perusteella vanhentunut. (2003). Joten alkaa se aika olla käsillä, että korkeimman oikeuden on otettava jossain vaiheessa asia uudelleen käsittelyyn. Korvaukset tulee nousemaan silloin huomattavasti tähän päivään puhumattakaan aikaisemmista korvausten määristä. Nyt olisi ensisijaisen tärkeää saada viranomaiset vastuuseen, ettei ihmisiä sairastuisi tai altistuisi enempää. Avoimuutta ja virkansa hoitavia henkilöitä virkoihin! Ja ihmisterveyttähän ei mikään rahallinen korvaus korvaa. On se kumma, että virassa olevat ei hoida tehtäväänsä mikä niille kuuluu!